محدودیت برای نصب اپلیکیشن‌های گوگل روی دستگاه‌های هواوی
کد مطلب: 16383
تاریخ انتشار : شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۶
 
گوگل با انتشار پستی به کاربرانش هشدار داد اپلیکیشن و سرویس‌های این شرکت را روی دستگاه‌های هواوی نصب نکنند.
محدودیت برای نصب اپلیکیشن‌های گوگل روی دستگاه‌های هواوی
 
 
Share/Save/Bookmark
گوگل با انتشار پستی به کاربرانش هشدار داد اپلیکیشن و سرویس‌های این شرکت را روی دستگاه‌های هواوی نصب نکنند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در ماه می ۲۰۱۹ میلادی دولت آمریکا شرکت هواوی را در فهرست سیاه صادراتی خود قرار داد و همین امر روی رابطه شرکت با گوگل تأثیر گذاشت. اکنون دستگاه‌های اندروید جدید هواوی اجازه نصب پیش‌فرض سرویس‌های جی میل، مپز یا پلی‌استور را ندارند.

در همین راستا گوگل بیانیه جدیدی خطاب به مشتریانش توصیه کرده از ساید لود کردن اپلیکیشن‌های اندروید روی دستگاه‌های هواوی خودداری کنند. ساید لود کردن در دستگاه‌های اندروید به معنای نصب بسته یک اپلیکیشن در فرمت APK است. چنین بسته‌هایی به‌طور معمول از وب‌سایت‌هایی به غیر از گوگل پلی‌استور دانلود می‌شوند.

گوگل با انتشار پستی در «Android Help Community» وضعیت همکاری با هواوی را از ۱۹ می ۲۰۱۹ میلادی شرح داده‌است. در این بیانیه آمده‌است: این بدان معنا است که گوگل برای مدل‌های جدید دستگاه‌های هواوی نمی‌تواند با این شرکت همکاری کند یا اپلیکیشن‌های گوگل مانند جی‌میل، مپز، یوتیوب، پلی‌استور و غیره به صورت پیش فرض در این دستگاه‌ها وجود نخواهند داشت.

البته دولت آمریکا به گوگل اجازه داده به‌طور موقت آپدیت‌های امنیتی را برای مدل‌های فعلی دستگاه‌های هواوی فراهم کند.

علاوه‌بر آن گوگل به‌طور رسمی به کاربرانش توصیه کرد اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های گوگل را روی دستگاه‌های هواوی نصب نکنند، زیرا ریسک زیادی وجود دارد و احتمال دارد این اپلیکیشن‌ها دستکاری شده باشند و امنیت کاربر را به خطر بیندازند. علاوه بر آن گوگل نمی‌تواند استفاده از این اپلیکیشن‌ها را تضمین کند.

در بخش دیگری از بیانیه گوگل آمده‌است: اپلیکیشن‌های گوگل که ساید لود می‌شوند، چندان معتبر نیستند، زیرا گوگل اجازه نمی‌دهد سرویس‌ها روی دستگاه‌هایی تأییدنشده فعال شوند.
مرجع : خبرگزاری مهر