گوگل هشدار امنیتی به کاربران مرورگر اج را متوقف کرد
کد مطلب: 16450
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
 
گوگل به‌تازگی هشدار امنیتی درباره‌ نصب افزونه‌های کروم روی مرورگر اج را از فروشگاه افزونه‌های خود حذف کرده‌است.
گوگل هشدار امنیتی به کاربران مرورگر اج را متوقف کرد
 
 
Share/Save/Bookmark
گوگل به‌تازگی هشدار امنیتی درباره‌ نصب افزونه‌های کروم روی مرورگر اج را از فروشگاه افزونه‌های خود حذف کرده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، تا چندی پیش، کاربرانی که با استفاده از مرورگر اج مایکروسافت به فروشگاه افزونه‌های گوگل مراجعه می‌کردند با پیغامی روبه‌رو می‌شدند که درباره‌ مخاطرات نصب افزونه‌های این فروشگاه روی مرورگر اج هشدار می‌داد و استفاده از مرورگر گوگل کروم را توصیه می‌کرد.

نکته‌ جالب‌ اینجاست که مایکروسافت سال گذشته مرورگر خود را با استفاده از پلتفرم کرومیوم گوگل بازسازی کرد. مرورگرهایی نظیر کروم، اپرا، ویوالدی نیز از این پلتفرم استفاده می‌کنند و به‌کارگیری آن به‌معنی سازگاری کامل مرورگر با افزونه‌های طراحی شده برای کروم است؛ ازاین‌رو، نصب افزونه‌های کروم روی مرورگر اج ریسک امنیتی اضافه‌ای ندارد.

به‌نظر می‌رسد این پیغام هشدار، تنها حرکت ضد‌رقابتی گوگل بوده‌است. با اینکه کروم در‌حال‌حاضر سهمی ۶۷ درصدی و اج فقط سهم ۶ درصدی از بازار مرورگرها را در اختیار دارد، طبق شواهد، این غول جست‌وجوی اینترنتی برای جذب کاربران مرورگرهای رقیب دندان تیز کرده‌است. البته گوگل برای اقدام اخیر خود توجیه دیگری آورده‌است.

گوگل در پاسخ به وب‌سایتی که دلیل نمایش این پیغام هشدار را به کاربران اج جویا شده‌بود، اظهار کرده‌است دلیل این مسئله پشتیبانی‌نکردن مرورگر اج از ویژگی وب‌گردی امن گوگل (Safe Browsing) بوده‌است. با این ویژگی، پیش از بازدید کاربر از وب‌سایت خطرناک یا دانلود نرم‌افزار مخرب مرورگر پیام هشداری می‌دهد.

بعید به‌نظر می‌رسد پیغام هشدار گوگل به کاربران اج مانع از نصب افزونه‌های گوگل شده‌باشد. در این‌ میان، ممکن است برخی افراد را برای نصب مرورگر کروم و افزایش امنیت متقاعد کرده‌باشد؛ هرچند هر دو مرورگر بر پایه‌ پلتفرم مشابه کرومیوم ساخته‌شده‌اند.

در هر حال، پیغام مذکور اکنون حذف شد‌ه‌است و به‌جای آن پیغام دیگری ظاهر می‌شود که از امن‌بودن نصب افزونه‌های فروشگاه کروم روی مرورگر اج خبر می‌دهد. هنوز مشخص نیست گوگل چرا تصمیم گرفته‌است پیغام پیشین را تغییر دهد. احتمال می‌رود دلیل این حرکت مشاهده‌ بازخورد منفی رسانه‌ها و کاربران بوده‌باشد. مایکروسافت نیز با این‌ گونه تاکتیک‌ها بیگانه نیست. ردموندی‌ها مرورگر اج را مرورگر پیش‌فرض ویندوز قرار داده‌اند و هنگامی‌که کاربر قصد داشته‌باشد جست‌وجو و مرورگر کروم را نصب کند با پیغامی سعی می‌کنند او را از این کار منصرف کنند.

همچنین، به‌تازگی مشاهده شده‌است که در منوی استارت ویندوز، پیغامی برای تشویق کاربران مرورگر فایرفاکس به استفاده از مرورگر اج به‌نمایش درمی‌آید.
مرجع : سایبربان