نسخه‌های غیر رسمی واتس‌اپ محبوبیت می‌یابند
کد مطلب: 16457
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۶
 
ارائه‌نشدن یک‌سری ویژگی مهم توسط اپلیکیشن اصلی WhatsApp زمینه را برای پیشرفت نسخه‌های غیررسمی واتس‌اپ و افزایش کاربران آنها فراهم کرده‌است.
نسخه‌های غیر رسمی واتس‌اپ محبوبیت می‌یابند
 
 
Share/Save/Bookmark
ارائه‌نشدن یک‌سری ویژگی مهم توسط اپلیکیشن اصلی WhatsApp زمینه را برای پیشرفت نسخه‌های غیررسمی واتس‌اپ و افزایش کاربران آنها فراهم کرده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، واتس‌اپ یکی از اپلیکسیشن‌های محبوب شبکه اجتماعی‌ محسوب می‌شود. حدود یک‌ماه پیش، تعداد کاربران واتس‌اپ به ۲ میلیارد نفر رسید. فیس بوک به عنوان مالک پیام‌رسان نام‌برده، اصلی‌ترین دلیل محبوبیت آن را رمزنگاری نقطه‌به‌نقطه و امنیت بالا بیان می‌کند. البته در مقایسه با سایر پیام‌‌رسان‌ها همچون تلگرام، این برنامه فاقد یک‌سری قابلیت ضروری است و به همین دلیل نسخه‌های غیر رسمی واتس‌اپ طی سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

ارزیابی‌های اخیر نشان می‌دهد در برخی مناطق دنیا، میزان محبوبیت نسخه‌های غیر رسمی WhatsApp در حال افزایش است. همین موضوع سبب شده توسعه‌دهندگان بیشتری به ساخت اپلیکیشن‌های مبتنی‌بر واتس‌اپ رو بیاورند. در حال حاضر، تعداد زیادی نسخه غیررسمی از این نرم‌افزار وجود دارد.

اصلی‌ترین دلیل ترغیب کاربران به استفاده از آنها، ارائه ویژگی‌هایی متفاوت در مقایسه با نسخه‌ اورجینال توسعه‌یافته به دست فیس‌بوک است. به عنوان نمونه اپلیکیشن‌ GBWhatsApp اجازه می‌دهد وضعیت یک کاربر را با وجود حذف آن مشاهده کنید. البته این نوع ویژگی‌ها به جای افزایش کارایی برنامه و کاربردی‌ کردن آن، در پی زیر پا گذاشتن یک‌سری قابلیت‌های پیش‌فرض واتس‌اپ هستند. عدم امکان پنهان‌سازی حالت خود را باید به نوعی زیر پا گذاشته شدن حریم خصوصی دانست!

در برخی مناطق، میزان استفاده از نسخه‌های غیر رسمی WhatsApp از نسخه اصلی بیشتر شده‌است! برخی از آنها قابلیت‌های بسیار جالب و وسوسه‌کننده‌ای ارائه کرده و هر کاربر واتس‌اپ را به نصب تشویق می‌کنند. به عنوان نمونه باید به قابلیت ارسال فایل‌هایی با حجم بالا یا لاگین با چند شماره داخل یک اپلیکیشن اشاره کرد.

در کشورهای آفریقایی تعداد کاربران GBWhatsApp در مقایسه با خود نرم‌افزاری اصلی WhatsApp بیشتر شده و روز‌به‌روز به تعداد کاربران حذف‌کننده نسخه اورجینال‌ و مهاجرت‌کننده به آن افزوده می‌شود. فیس‌بوک تاکنون چندین مرتبه برای بلاک کردن دسترسی کاربران به نسخه‌های غیر رسمی برنامه پیام‌رسان خود تلاش کرده، اما تاکنون موفق نشده‌است.

دو نرم‌افزار پیام‌رسان محبوب دیگری که بر پایه واتس‌اپ توسعه پیدا کرده و روز‌به‌روز کاربران بیشتری جذب می‌کنند، YoWhatsApp و FMWhatsApp نام دارند. اغلب کاربران آنها، اهالی کشورهای قاره آفریقا به خصوص نیجریه و کنیا هستند.

واتس‌اپ باید به جای جلوگیری از کاربران به منظور رو آوردن به نسخه‌های غیررسمی این پیام‌رسان، آنها را از نصب‌شان بی‌نیاز کنند. این اپلیکیشن در مقایسه با پیام‌رسان‌هایی نظیر تلگرام باگ‌ها و کمبودهای اساسی دارد، اما به نظر می‌رسد به‌خاطر دست پیدا کردن به محبوبیت و تبدیل شدن به شماره یک، دیگر دلیلی برای توسعه بیشتر و برآورده کردن نیاز کاربران پیدا نمی‌کند!
مرجع : سایبربان