تا پایان سال 98
سایت‌های ایرانی به یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار مورد رسیدند
کد مطلب: 16492
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۶
 
طبق آخرین وضعیت ثبت تعداد دامنه‌های اینترنتی در کشور تعداد سایت‌های ایرانی تا پایان سال 98 به یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار رسید.
سایت‌های ایرانی به یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار مورد رسیدند
 
 
Share/Save/Bookmark
طبق آخرین وضعیت ثبت تعداد دامنه‌های اینترنتی در کشور تعداد سایت‌های ایرانی تا پایان سال 98 به یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار رسید.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، آخرین وضعیت ثبت تعداد دامنه‌های اینترنتی در کشور، نشان می‌دهد تا پایان سال ۹۸ شمار سایت‌های اینترنتی با هویت ایرانی به یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار سایت رسیده‌است. بررسی‌ها از وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی توسط کاربران ایرانی نشان می‌دهد در سال ۹۸ حدود ۲۰۰ هزار سایت در کشور ثبت شده‌است.

آمارهای ثبت شده در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی بیانگر آن است که ایران از نظر رشد دامنه اینترنتی در میان چهار کشور نخست دنیا قرار دارد و از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند نیز پیشی گرفته‌است.

مطابق اعلام مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی تا پایان سال ۹۷ حدود یک‌میلیون دامنه اینترنتی در ایران به ثبت رسید و هم‌اکنون در پایان سال ۹۸ تعداد ثبت دامنه‌های اینترنتی به یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار سایت رسیده‌است.

بر اساس آخرین آمارهای ارائه‌شده از تعداد دامنه‌های اینترنتی، پسوند دات‌آی آر (ir.) بیشترین پسوند سایت‌های ایرانی را به خود اختصاص داده‌است و در صدر دامنه‌های ثبت شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را در میان سایت‌های ایرانی دارد. آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی نشان می‌دهد هم‌اکنون یک‌میلیون و ۱۸۷ هزار و ۵۳۵ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را در میان وب‌سایت‌های ایرانی شامل می‌شود. از سوی دیگر شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ۳۹۶۳ دامنه، شمار دامنه‌های ثبت شده با پسوند فارسی ایران ۱۷۴۴ دامنه و شمار دامنه‌های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود ۱۳۰۲ دامنه فعال اعلام شده است.

تعداد سایت‌های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاه‌های اجرایی با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۱۲ پسوند است. در همین حال تعداد دامنه‌های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۲۵۴ دامنه با پسوند org.ir بالغ بر ۲۸۰ و id.ir بالغ بر ۵۵۷ پسوند برآورد می‌شود. تاکنون ۲۹ پسوند اینترنتی نیز با net.ir در کشور به ثبت رسیده‌است.
مرجع : خبرگزاری مهر