نفوذ ShinyHunters به گیت‌هاب مایکروسافت
کد مطلب: 16652
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۰
 
هکرهای ShinyHunters به حساب ‫گیت‌هاب ‫مایکروسافت نفوذ کردند و ۵۰۰ گیگابایت داده را از مخازن خصوصی این شرکت به سرقت برده‌اند.
نفوذ ShinyHunters به گیت‌هاب مایکروسافت
 
 
Share/Save/Bookmark
هکرهای ShinyHunters  توانستند 500 گیگابایت داده از حساب گیت‌هاب مایکروسافت سرقت کردند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، هکرهای ShinyHunters از حساب گیت‌هاب مایکروسافت، 500 گیگابایت داده سرقت کردند.

گیت‌هاب یک بستره‌ توسعه‌ نرم‌افزار محبوب است که میزبانی نرم‌افزار را برای حدود ۴۰ میلیون برنامه‌نویس ارائه می‌دهد. برنامه‌نویسان از این بستره برای کنترل نسخه‌ نرم‌افزار خود استفاده می‌کنند. مایکروسافت، گیت‌هاب را با قیمت ۵/۷ میلیارد دلار در اکتبر سال ۲۰۱۸ به‌دست آورد.

تصاویری از هک‌شدن اطلاعات شخصی سرورهای گیت‌هاب منتشر شده‌است که نشان می‌دهد اطلاعات هک‌شده شامل کدهای منبع آژور (Azure)، آفیس و منابع اجرایی ویندوز است. بعد از چند بررسی مشخص شد که خبر این هک واقعی است و ممکن است بتوان رمزهای ورودی حساب‌های کاربری بعضی از شرکت‌ها را نیز در آن پیدا کرد.

این حمله‌ سایبری توسط گروه هکری ShinyHunters انجام شد که چندی پیش، شرکت اندونزیایی Tokopedia را هک کرده‌بود.

هکرها ۵۰۰ گیگابایت از پروژه‌های خصوصی مایکروسافت را دانلود و ۱ گیگابایت از آن را در یک انجمن هکری منتشر کردند تا افراد ثبت‌نامی به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. این گروه هکری ابتدا قصد داشت این اطلاعات را به فروش برساند، اما سپس تصمیم گرفت آنها را به‌صورت رایگان فاش کند.

با این حال، با توجه به نمونه‌های مخازن خصوصی و لیست‌ فهرست‌های مشاهده‌شده، به‌نظر نمی‌رسد هیچ داده‌ محرمانه‌ای وجود داشته‌باشد که امکان بروز مشکلاتی را برای مایکروسافت فراهم آورد. اکثر آنها به‌عنوان نمونه کد، پروژه‌های آزمایشی، کتاب‌های الکترونیکی و موارد مشابه هستند.

هکرها اعلام کردند که دیگر به حساب‌های گیت‌هاب دسترسی ندارند، بنابراین مایکروسافت زمان دارد تا هرگونه عواقب این نقض اطلاعات را بررسی کند و به کاربران خود اطلاع دهد.
مرجع : مرکز ماهر