فیروزآبادی: شورای عالی فضای مجازی با جدیت بر حوزه فضای مجازی تمرکز دارد
کد مطلب: 16775
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۶
 
فیروزآبادی گفت: در کنار شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال، آموزش دیجیتال به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
فیروزآبادی: شورای عالی فضای مجازی با جدیت بر حوزه فضای مجازی تمرکز دارد
 
 
Share/Save/Bookmark
فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور، گفت: در کنار شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال، آموزش دیجیتال به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور، با اشاره به ارکان شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی کشور همچون امنیت، اعتماد و پایداری در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین مرکز داده غرب و شمال‌غرب کشورگفت: پایداری، امنیت و اعتماد در فضای مجازی کشور از شبکه شروع می شود که خوشبختانه این پروژه که امروز شاهد افتتاح آن هستیم بخش کوچکی از تصویر بزرگی است که برای فضای مجازی کشور در شورای عالی فضای مجازی ترسیم شده و با جدیت این شورا در حال پیگیری آن است.

وی درخصوص اختلاف نظر متولیان اجرای شبکه ملی اطلاعات در تعاریف به دلیل جداسازی حوزه شبکه از پلتفرم و پلتفرم از کاربر افزود: در مرکز ملی فضای مجازی سیاست‌ها به روشنی تبیین شده و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در آذرماه سال گذشته به دولت درخصوص شبکه ملی اطلاعات، باید خدمات پایه کشور به صورت ملی انجام شود و باید از وابستگی به خدمات ابری و دیتا سنتر پلتفرم‌های جهان که سکوهای لرزانی هستند و روسای جمهور کشورهای آنها هم بر روی آن امنیت ندارند رهایی یابیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان این که دنیا با یک تحول عصری با تعبیر تحول دیجیتال روبرو است، تاکید کرد: این تحول دیجیتال در همه حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دولت‌ها در حال شکل‌گیری است و شورای عالی فضای مجازی کشور به عنوان نقطه کانونی تصمیم‌گیری در حوزه فضای مجازی که با تدبیر مقام معظم رهبری با عضویت روسای سه قوای کشور، ۶ وزیر و ۸ عضو از خبرگان کشور و سایر مسئولان و سازمان های فرهنگی تاسیس شده است با درک اهمیت این تحول، در ابتدا تاکید بر زیرساخت‌ها با تصویب راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور دارد چرا که معتقدیم این تحول باید بر روی زیرساخت‌های ملی صورت گیرد.

دکتر فیروزآبادی افزود: منطق غالب این تحول، پلتفرمی است و منطق غالب تحول پلتفرمی، اجتماعی شدن همه پدیده‌ها و تعاملی شدن روابط و فرایندها است بنابراین باید تمامی حوزه‌ها به صورت متوازن مورد توجه قرارگیرد.

وی تاکید کرد: برهمین اساس در کنار شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال، آموزش دیجیتال به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به این که پیشتر شاهد تحولات بزرگ در حوزه اقتصاد دیجیتال حمل نقل و گردشگری در کشور بوده و فعالان صنایع دستی و گردشگری کشور در یک نظام جهانی در حال کسب‌وکار هستند، تصریح کرد: با شیوع ویروس کرونا در جهان پلتفرم‌های آموزشی در اولویت قرار گرفته و بر همین اساس با پیگیری شورای عالی فضای مجازی کشور پلتفرم شاد بر روی زیرساخت ارتباطی کشورراه اندازی شد که امیدواریم در جلساتی که مرکز ملی فضای مجازی به صورت مشترک با ذی‌ربطان آن همچون وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر دستگاه‌ها دارد شاهد شکل‌گیری کلاس‌های مجازی بر روی آن باشیم.

وی درباره مواجهه شورای عالی فضای مجازی کشور با مسائل مختلف روز این حوزه، افزود: با افزایش پدیده فیشینگ در کشور نیز نسبت به اصلاح نظام پرداخت با فعال‌سازی رمز پویا اقدام شد که پروژه بسیار دشواری به دلیل فراگیری حساب‌های بانکی میان آحاد کشور بود البته در بعضی از حوزه‌های فضای مجازی شاهد تاخیر هستیم که این تاخیر در تمامی کشورها وجود دارد و همواره متولیان حوزه تحول دیجیتال و نهادهای حاکمیتی این مطالبه را از دستگاه ها برای جبران آن داشته‌اند.

وی گفت: زمانی که صحبت از دولت الکترونیک می‌شود، منظور دولت به مثابه پلتفرم است که ما به دنبال تحقق آن هستیم و برهمین اساس در پروژه شاد سعی در راه‌اندازی پلتفرمی شد تا همه کسانی که در نظام آموزشی می‌خواهند مشارکت داشته‌باشند بتوانند در این پلتفرم فعالیت داشته‌باشند.

دکتر فیروزآبادی تاکید کرد: آنچه که مسلم است مقدمه پلتفرم‌ها داشتن شبکه، دیتاسنتر و خدمات ابری است و شکل‌گیری شبکه اطلاعاتی و پیام‌رسانی که این مهم مورد توجه مرکز ملی فضای مجازی کشور بوده و با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه‌های مختلفی ترسیم شده که براساس آن تا پایان دولت شاهد بازگشایی و تاسیس مراکز مشابهی همچون همین مرکز خواهیم بود. همراه اول پروژه‌ای در همین راستا دارد که در حال اجرا بوده و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز پروژه بزرگی دارد که تا مردادماه افتتاح خواهد شد.

وی افزود: دو‌نوع خدمات ابری در دنیا وجود داردکه خدمات ابری موبایل و خدمات ابری برای توسعه کسب‌وکارهاست. خدمات ابری موبایل در حال حاضر توسط اپل، سامسونگ و هواوی ارائه شده و خدمات ابری کسب و کارها باعث جهش تولید در کسب‌وکارها می شود که با توجه به شعار امسال که سال «جهش تولید» است ما به دنبال این هستیم تا خدمات ابری ملی برای ذخیره و پردازش اطلاعات در کشور و توسعه نرم‌افزارهای کاربردی و سکوهای نرم‌افزاری ایجاد کنیم و امیدواریم با همت بخش خصوصی و اپراتورهای کشور به زودی شاهد افتتاح آن باشیم تا نیروی انسانی متخصص کشور بتواند از این فرصت برای توسعه و جهش تولید استفاده کرده تا کارگزار تحولات دیجیتال و عرضه انواع خدمات نه تنها در کشور که در خاورمیانه باشیم.