حملات جدید QSnatch در اروپای غربی و آمریکای شمالی
کد مطلب: 16874
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۱
 
اپراتورهای بدافزار QSnatch کمپین جدیدی علیه کاربران اروپای غربی و آمریکای شمالی تدارک دیدند.
حملات جدید QSnatch در اروپای غربی و آمریکای شمالی
 
 
Share/Save/Bookmark
اپراتورهای بدافزار QSnatch کمپین جدیدی علیه کاربران اروپای غربی و آمریکای شمالی تدارک دیدند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت آمریکا (CISA) و مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس (NCSC) در گزارشی مشترک نسبت به حملات جدید بدافزار کیواسنچ (QSnatch) هشدار دادند.

بر طبق این گزارش، کیواسنچ به‌تازگی کاربران کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی را هدف قرار داده و اطلاعات ۶۲هزار دستگاه ذخیره‌ساز تحت شبکه (NAS) شرکت تایوانی «QNAP» را سرقت کرده است.

کیواسنچ که به Derek نیز شناخته می‌شود ابزارهای ذخیره‌ساز متصل به شبکه‌ای را هدف قرار می‌دهد که فریم‌ویر آنها به‌روزرسانی نشده است.

چنانچه مالکان دستگاه‌های ذخیره‌ساز آخرین نسخه‌های به‌روزرسانی را دریافت نکنند، دستگاه‌شان همچنان در برابر حملات این بدافزار آسیب‌پذیر خواهد بود. درصورتی‌که مهاجمان ذخیره‌سازها را آلوده کنند، مانع از نصب موفقیت‌آمیز به‌روزرسانی‌های فریم‌ویر توسط ادمین می‌شوند.

کیواسنچ در حملات جدید خود دستگاه را آلوده کرده و از الگوریتم تولید دامنه برای پیکربندی سرور فرماندهی و کنترل استفاده می‌کند و سپس با برقراری ارتباط از راه دور با هاست‌های آلوده اقدام به سرقت اطلاعات محرمانه می‌کند.

نسخه جدید این بدافزار قادر است یک نسخه جعلی از صفحه ورود به سیستم ایجاد کرده و کلیه احراز هویت‌های موفق آمیز را ثبت کند.

کیواسنچ اقدام به سرقت اعتبارنامه‌ها کرده و با بهره‌گیری از در پشتی SSH این امکان را می‌دهد کدهای دلخواه در دستگاه اجرا کرد.

این بدافزار مجهز به وب شل برای دسترسی از دور بوده و پس از نصب، فهرستی از فایل‌های پیکربندی و لاگ‌ها را سرقت می‌کند.

طبق گزارش سیسا، کیواسنچ فعالیت‌های خود را از سال ۲۰۱۴ آغاز کرده و تا سال ۲۰۱۷ کاربران زیادی را هدف قرار داده است.

گروه واکنش به رخدادهای رایانه‌ای آلمان نیز در سال ۲۰۱۹ از آلوده شدن ۷ هزار دستگاه ذخیره‌ساز تحت شبکه در آلمان توسط کیواسنچ خبر داده بود.
مرجع : سایبربان