شرکت داده‌های بین‌المللی (IDC) پیش‌بینی کرد
افزایش درآمد هوش مصنوعی تا ۱۵۶ میلیارد دلار
کد مطلب: 16909
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۵
 
کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که درآمد جهانی هوش مصنوعی تا ۱۵۶ میلیارد دلار می‎‌رسد.
افزایش درآمد هوش مصنوعی تا ۱۵۶ میلیارد دلار
 
 
Share/Save/Bookmark
کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که درآمد جهانی هوش مصنوعی تا ۱۵۶ میلیارد دلار می‎‌رسد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، براساس پیش‌بینی جدید شرکت داده‌های بین‌المللی (IDC)، درآمدهای جهانی برای بازار هوش مصنوعی ازجمله نرم‌افزار، سخت‌افزار و خدمات در سال جاری با رشد ۱۲.۳ درصدی نسبت به سال گذشته به ۱۵۶.۵ میلیارد دلار می‌رسد. طبق ردیاب هوش مصنوعی جهانی ۶ ماهه شرکت داده‌های بین‌المللی، در حالی که رشد امسال به دلیل همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ نسبت به سال قبل کمتر بوده است، اما سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی به سرعت بهبود می‌یابد.

درآمدهای بازار جهانی هوش مصنوعی به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۴ با نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۵ ساله ۱۷.۱ درصد از مرز ۳۰۰ میلیارد دلار می‌گذرد. نرم‌افزار، بزرگ‌ترین گروه فناوری هوش مصنوعی است که تقریباً ۸۰ درصد از کل درآمد هوش مصنوعی را تأمین می‌کند. بیشتر درآمد نرم‌افزار از طریق برنامه‌های هوش مصنوعی، ۱۲۰.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰، با پلتفرم‌های نرم‌افزاری هوش مصنوعی ارائه می‌شود. ریتو جیوتی (Ritu Jyoti)، معاون برنامه، تحقیقات هوش مصنوعی در شرکت داده‌های بین‌المللی در بیانیه‌ای گفت :«برنامه‌های هوش مصنوعی همچنان در صدر ابتکارات تحول دیجیتالی (DX) قرار دارند و باعث پیشرفت و نوآوری در عملیات‌های تجاری می‌شوند.»

برنامه‌های هوش مصنوعی مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و مدیریت ارتباط با شرکت (ERM) به ترتیب با ۲۰ و ۱۷ درصد سهام بازار برنامه‌های هوش مصنوعی، بزرگ‌ترین بخش‌ها محسوب می‌شوند. دیگر بخش‌های کلیدی شامل هوش مصنوعی برای گردش کار و برنامه‌های مدیریتی، تولیدی و مشترک هستند. از نظر سهام فروشنده، Adobe در برنامه‌های مدیریت ارتباط با مشتری با محوریت هوش مصنوعی بالاترین امتیاز را داشت، در حالی که مایکروسافت در برنامه‌های مدیریت ارتباط با مشتری بدون محوریت هوش مصنوعی رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

شرکت داده‌های بین‌المللی اعلام کرد که در برنامه‌های هوش مصنوعی مدیریت ارتباط با شرکت، Ceridian و Intuit به ترتیب در انواع با محوریت و بدون محوریت هوش مصنوعی رتبه‌های بالا را در اختیار دارند. در مورد بقیه بازار برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی، شرکت آی‌بی‌ام در نوع محوری هوش مصنوعی و مایکروسافت در نوع غیرمحوری هوش مصنوعی رتبه‌های اول را در اختیار دارند. دومین رده بزرگ هوش مصنوعی، خدمات است که طبق پیش‌بینی شرکت آی‌دی‌سی در سال جاری با افزایش ۱۳ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۱۸.۴ میلیارد دلار خواهد رسید. در بازار خدمات هوش مصنوعی، سرویس‌های فناوری اطلاعات هوش مصنوعی حدود ۸۰ درصد از درآمد این دسته و خدمات بازرگانی هوش مصنوعی بقیه را تشکیل می‌دهند.

پنج شرکت برتر از نظر سهام بازار، آی‌بی‌ام، Accenture، Deloitte، Infosys و Cognizant، تقریباً یک‌سوم بازار جهانی خدمات هوش مصنوعی را در سال ۲۰۱۹ به‌دست آوردند. شرکت داده‌های بین‌المللی انتظار دارد که درآمدهای سخت‌افزار هوش مصنوعی (ترکیب سرور و ذخیره‌سازی) در سال جاری با رشد ۱۰.۳ درصدی سالانه به ۱۳.۴ میلیارد دلار برسد.

از نظر سهام فروشنده، سه شرکت برتر در سرور هوش مصنوعی Dell ،Hewlett Packard Enterprise و Inspur هستند. در بازار ذخیره‌سازی هوش مصنوعی، فناوری‌های دِل، NetApp و Hewlett Packard Enterprise رتبه‌های برتر را به خود اختصاص داده‌اند.
مرجع : سایبربان