افشای کد منبع ویندوز XP مایکروسافت
کد مطلب: 17067
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۰
 
خبر نگران‌کننده برای افرادی که هنوز هم از ویندوز ایکس‌پی استفاده می‌کنند، این است که کد منبع این سیستم عامل فاش شده است و اخیرا بر روی وب‌گاه اشتراک‌گذاری عکس 4Chan منتشر شده است.
افشای کد منبع ویندوز XP مایکروسافت
 
 
Share/Save/Bookmark
خبر نگران‌کننده برای افرادی که هنوز هم از ویندوز ایکس‌پی استفاده می‌کنند، این است که کد منبع این سیستم عامل فاش شده است و اخیرا بر روی وب‌گاه اشتراک‌گذاری عکس 4Chan منتشر شده است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، کد منبع سیستم عاملXP شرکت مایکروسافت، افشا شد و در دسترس عموم قرارگرفت. پس از این اتفاق، محققانی به‌صورت مستقل این کد را مورد بررسی قرار دادند و در یافتند که این کار قانونی بوده است.

افشای کد منبع، می‌تواند برای ۱.۲۶درصدی که در سرتاسر جهان از ویندوز ایکس‌پی استفاده می‌کنند، نگران‌کننده باشد. این مشکل می تواند گریبان گیر سیستم عامل های دیگر نیز بشود.

ممکن است این رویداد نکات مثبت زیادی مانند امکان ایجاد تغییرات دلخواه در ویندوز را به دنبال داشته باشد، اما می تواند خطرناک باشد و در جهت مقاصد شرورانه مورد استفاده قرار بگیرد. کد منبع می تواند این امکان را به افراد دهد که کامپیوترها را هک کنند.

از آنجایی که همه سیستم عامل‌های ویندوز کدها را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند، هر عملی در ویندوز ایکس‌پی می‌تواند برای دیگر سیستم عامل‌ها مانند ویندوز۱۰ نیز خطرآفرین باشد و آنها را در معرض خطر قرار دهد.

کد منبع، درست مانند دستورالعمل پخت غذای مورد علاقه شماست. اگر شما این دستورالعمل را در اختیار نداشته باشید، نمی‌توانید غذای مورد علاقه خود را آماده کنید. اما زمانی که این دستورالعمل را در اختیار داشته باشید، می‌توانید آن را به دلخواه خودتان تغییر دهید و کیفیت آن را ارتقا دهید. کد منبع هم به همین شکل است. اگر شما کد منبع را در اختیار داشته باشید، می‌توانید به دلخواه خودتان در سیستم عامل تغییراتی ایجاد کنید.

آنها مثلا می‌توانند ویندوز ایکس‌پی را با اعمال تغییراتی بر روی آن با دستگاه‌های مک سازگار کنند. به عنوان مثال سارقان به دنبال آن هستند تا خانه شما را سرقت کنند. آنها برای این کار نیاز به دانستن زمان خروج شما از خانه دارند. کد منبع مانند این نوع از اطلاعات (زمان خروج) است. اینها همه دلایلی هستند که چرا کاربران باید سیستم خود را به‌روز رسانی کنند.

مایکروسافت پنج‌سال است که از ویندوز ایکس‌پی شتیبانی نمی‌کند و این موضوع می‌تواند سیستم عامل ایکس‌پی را در معرض خطرهای زیادی قرار دهد.
مرجع : سایبربان