برآورد گارتنر برای سال 2021
IOB مهم‌ترین روند فناورانه سال می‌شود
کد مطلب: 17142
تاریخ انتشار : جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۵
 
بررسی‌های موسسه گارتنر نشان می‌دهد شکل‌گیری اینترنت رفتارها (IOB) مهم‌ترین روند فناورانه سال ۲۰۲۱ است.
IOB مهم‌ترین روند فناورانه سال می‌شود
 
 
Share/Save/Bookmark
بررسی‌های موسسه گارتنر نشان می‌دهد شکل‌گیری اینترنت رفتارها (IOB) مهم‌ترین روند فناورانه سال ۲۰۲۱ است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اینترنت رفتارها یا IoB با توجه به استفاده انسان‌ها از انبوهی از وسایل الکترونیک هوشمند مانند گوشی، ساعت‌ها و مچ‌بندهای هوشمند و غیره شکل می‌گیرد. ردگیری لحظه به لحظه زندگی انسان‌ها و کسب اطلاع از موقعیت مکانی و حالات چهره اشخاص و سلائق افراد و مرتبط کردن این داده‌ها به موقعیت جغرافیایی آنها باعث می‌شود تا تصویری دقیق از رفتارها و حالات روحی و روانی انسان‌ها به صورت آنی به دست آید. بر اساس بررسی گارتنر تا سال ۲۰۲۵ نیمی از جمعیت جهان در معرض برنامه‌های تجاری یا دولتی مبتنی بر اینترنت رفتارها قرار می‌گیرند.

گارتنر هشدار داده که اینترنت رفتارها اگرچه از نظر فناورانه قابل پیاده‌سازی است، اما مشکلات اخلاقی و اجتماعی ناشی از همه‌گیر شدن آن غیرقابل انکار است.

با پیشرفت اینترنت اشیا و افزایش داده‌هایی که با استفاده از اپلیکیشن‌ها در مورد اشخاص جمع‌آوری می‌شود، شرکت‌های تجاری و دولت‌ها می‌توانند انبوهی از اطلاعات را از هر فرد جمع‌آوری کنند. با پیوند زدن داده‌های به دست آمده از گوشی، لپ‌تاپ، دستیارهای صوتی، دوربین‌های خانه‌ها و خودروها شرکت‌ها می‌توانند از علائق مثبت و منفی، نحوه رای دادن، عادات خرید هر شخص و غیره اطلاعات دقیق جمع‌آوری کنند.

از این اطلاعات علاوه بر ارسال تبلیغات هدفمند می‌توان برای بررسی میزان کارایی پیکارهای تبلیغاتی سیاسی، اجتماعی و غیره، بررسی لحظه‌به‌لحظه وضعیت بیماران، شخصی‌سازی سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های مختلف استفاده کرد. سیاستمداران و شرکت‌های تجاری با کسب اطلاع از سلایق و علایق هر فرد می‌توانند برای تغییر عادات و رفتارهای اشخاص هم برنامه‌ریزی کنند تا آنها به خرید کالاهای خاصی علاقه‌مند شوند یا به فرد خاصی در انتخابات رای بدهند. البته چنین رفتارهایی ممکن است از سوی برخی مخاطبان پس زده شود.
مرجع : خبرگزاری فارس