هشدار درباره فیشینگ از طریق آفیس و مسنجر فیس‌بوک
کد مطلب: 17158
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۱
 
محققان درباره دو عملیات گسترده فیشینگ هشدار داده‌اند که یکی به دنبال اعتبارنامه برای خدمات تجاری مانند Office 365 و دیگری سوءاستفاده از مسنجر فیس‌بوک است.
هشدار درباره فیشینگ از طریق آفیس و مسنجر فیس‌بوک
 
 
Share/Save/Bookmark
محققان درباره دو عملیات گسترده فیشینگ هشدار داده‌اند که یکی به دنبال اعتبارنامه برای خدمات تجاری مانند Office 365 و دیگری سوءاستفاده از مسنجر فیس‌بوک است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محققان به‌تازگی نسبت به دو عملیات گسترده فیشینگ هشدار داده‌اند که صدها هزار کاربر را هدف قرار داده است، یکی به دنبال اعتبارنامه برای خدمات تجاری مانند Office ۳۶۵ و دیگری سوءاستفاده از مسنجر فیس‌بوک است که تا حدود ۴۵۰ هزار نفر از دارندگان حساب‌های غول رسانه‌های اجتماعی را دنبال کند.

عملیات فیشینگ Office 365 از طریق چندین حمله به ده‌ها هزار صندوق ورودی که برنامه‌های معروف مانند مایکروسافت آفیس و زوم را جعل می‌کند، امیدوار است که کاربران فریب‌خورده و نام کاربری و رمزهای عبور خود را به آن‌ها بدهند. مدیران ارشد و کارکنان مالی ازجمله اهداف این عملیات شناخته ‌شده‌اند.

همچنین هدف این کلاه‌برداری آلوده کردن قربانیان با جاوا اسکریپت طراحی‌شده برای استقرار بدافزارهای مختلف ازجمله تروجان Cryxos است. تروجان‌های Cryxos معمولاً برای انجام کلاه‌برداری، از پشتیبانی تماس استفاده می‌کنند. آن‌ها یک پیام هشداردهنده مبنی بر اینکه کامپیوتر یا مرورگر وب کاربر به دلیل آلودگی به ویروس، «مسدود شده» است و اطلاعات شخصی وی «به سرقت می‌رود»، ارسال می‌کنند.

قربانیانی که روی پیوندهای مخرب ایمیل‌ها کلیک می‌کنند، مستقیماً به صفحه فیشینگ ارسال می‌شوند که به نظر می‌رسد صفحه ورود به سیستم باشد. کوین اوبراین، مدیر ارشد گریت‌هورن، می‌گوید: به احتمال زیاد کاربر با کلیک کردن مسدود نمی‌شود، اما به سمت حمله واقعی هدایت می‌شود و به نظر می‌رسد مانند ورود به سیستم زوم یا ورود به سیستم آفیس باشد.

این محقق می‌گوید: پیوندها می‌توانند کنترل‌های امنیتی بومی ارائه‌شده توسط ارائه‌دهندگان ایمیل قربانیان را دور بزنند و تغییر مسیرهای باز از طریق سرورهای Apache امکان‌پذیر است، احتمالاً به دلیل نقص در نسخه‌های Apache قبل از نسخه ۲.۴.۴۱.

گریت‌هورن به تیم‌های امنیتی توصیه می‌کند ایمیل‌های شرکت‌های خود را برای یافتن پیام‌هایی با URL متناسب با ساختار نام‌گذاری فیشینگ جستجو کنند، مانند http: //t.****/r که *** دامنه را نشان می‌دهد. در همین حال، عملیات فیشینگ فیس‌بوک، اخیراً با یک کارزار، با هدف قرار دادن نزدیک به ۵۰۰ هزار قربانی در سراسر جهان آغاز شد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا