با همکاری مایکروسافت و تراشه‌سازان
هک رایانه‌های ویندوز دشوارتر می‌شود
کد مطلب: 17247
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۲
 
مایکروسافت اعلام کرد فناوری امنیتی جدیدش با نام پلوتون که شرکت‌های اینتل و AMD قصد دارند آن را در پردازنده‌های رایانه شخصی تعبیه کنند مقابله با هکرها و حملات سایبری را بهبود می‌بخشد.
هک رایانه‌های ویندوز دشوارتر می‌شود
 
 
Share/Save/Bookmark
مایکروسافت اعلام کرد فناوری امنیتی جدیدش با نام پلوتون که شرکت‌های اینتل و AMD قصد دارند آن را در پردازنده‌های رایانه شخصی تعبیه کنند مقابله با هکرها و حملات سایبری را بهبود می‌بخشد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، شرکت‌های تراشه سازی اینتل و AMD اعلام کردند فناوری جدید که مایکروسافت آن را پلوتون نامیده است تا چند سال دیگر آماده خواهد بود.

شرکت کوالکام از این رویکرد حمایت کرده اما اعلام نکرد آیا این طراحی خاص را در تراشه‌هایش مورد استفاده قرار می‌دهد یا خیر. مایکروسافت و شرکت‌های تراشه‌سازی سال‌هاست به دنبال راه‌هایی برای تقویت پشتیبانی از رایانه از طریق قفل کردن اطلاعات مهمی مانند کلمات عبور و تاییدیه‌های امنیتی در سخت‌افزار هستند تا بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌های یک برنامه رایانه‌ای یا بخشی از یک دستگاه و استفاده از آن ضعف امنیتی برای تحت کنترل قرار دادن کل دستگاه را برای هکرها دشوارتر کنند.

طراحی مایکروسافت مستقیما در پردازنده رایانه تعبیه خواهد شد که هک رایانه و لپ‌تاپ را برای هکرها دشوارتر می‌کند و اگر این فناوری به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد، استحکام بیشتری در امنیت رایانه شخصی فراهم می‌کند. مزیت این فناوری نسبت به حفاظت نرم‌افزاری این است که دسترسی فیزیکی به دستگاه برای هک آن ضروری است در حالی که در حفاظت نرم‌افزاری رایانه از راه دور و از طریق اینترنت هدف حمله قرار می‌گیرد. این مسئله در دوران پاندمی ویروس کرونا اهمیت بیشتری پیدا کرد زیرا کارمندان بسیاری از شرکت‌ها به جای کار در محیط‌های دفتری که توسط فایروال‌های تشکیلات‌شان حفاظت می‌شوند، با دستگاه‌های خانگی به دورکاری مشغول هستند.

اگرچه این تراشه‌ها در حال حاضر برای حفاظت از پسوردها و سایر اطلاعات ضروری مورد استفاده قرار گرفته‌اند اما اغلب از واحد پردازنده مرکزی رایانه شخصی جدا هستند و ارتباط میان این دو تراشه از سوی هکرها به عنوان یک آسیب‌پذیری احتمالی شناسایی شده است. با ساخت مدار امنیتی در داخل پردازنده، دیگر چنین ارتباطی نیاز نیست و بخش‌های باز کمتری برای دسترسی غیرقانونی وجود خواهند داشت.

مایکروسافت در تلاش است از این فناوری که در کنسول‌های بازی ایکس‌باکس برای جلوگیری از هک سخت‌افزار و استفاده مجانی از بازی‌های پولی به‌کار گرفته است برای دشوارتر کردن هک رایانه‌های ویندوز استفاده کند. این فناوری توسط تیم مهندسان تراشه مایکروسافت طراحی شده است که با ورود این شرکت به طراحی پردازنده‌های سفارشی و ساخت محصولاتی نظیر ایکس باکس توسعه پیدا کرده است. پانوس پانای، مدیر محصولات مایکروسافت، اظهار کرد که این شرکت قصد دارد به توسعه فعالیت در حوزه تراشه‌ها ادامه دهد اما بعید است مانند شرکت‌های اینتل، AMD و کوالکام به ساخت تراشه‌هایی برای اهداف کلی بپردازد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ایده گنجاندن امنیت در تراشه‌ها ایده جدیدی نیست و سازندگان تراشه در گذشته سیستم‌هایی ساختند و بخش‌های حفاظت شده‌ای را در پردازنده‌های مرکزی آنها اختصاص دادند تا دسترس‌پذیری به کلمات عبور، کلیدها و تاییدیه‌های دیجیتال را دشوار کنند. با این حال حملات سخت‌افزاری که چند سال قبل پردازنده‌های اینتل را هدف گرفت، نشان داد هیچ راهکاری غیرقابل نفوذ نبوده است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا