هک هزاران دوربین نظارت تصویری در روسیه
کد مطلب: 17257
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۰
 
هکرها مدعی شدند ۱۵ هزار دوربین نظارتی را در مسکو هک کرده‌اند.
هک هزاران دوربین نظارت تصویری در روسیه
 
 
Share/Save/Bookmark
هکرها مدعی شدند که ۱۵هزار دوربین نظارتی را در مسکو هک کرده‌اند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، روزنامه ایزوستیا با انتشار گزارشی اعلام کرد برخی منابع وب تاریک از دسترسی هکرها به بیش از ۱۵ هزار دوربین نظارتی اماکن خصوصی در مسکو نظیر آپارتمان‌ها، فروشگاه‌ها، بانک‌ها، مراکز تجاری و برخی سازمان‌های خصوصی خبر داده‌اند. هکرها مدعی شده‌اند برای یافتن دوربین‌ها از موتور جستجوی شودان استفاده کرده‌اند.

آلِک باختادزه، کارشناس مسائل امنیتی حوزه دارک‌نت، اعلام کرد دسترسی به ۱۵ هزار دوربین به هکرها این امکان را می‌دهد در آینده اقدام به ساخت سامانه جایگزین تشخیص چهره بکنند تا موقعیت افراد را از روی تصاویر تعیین کنند.

به گفته وی، هکرها این امکان را دارند مشابه مرکز یکپارچه ذخیره و پردازش داده را بسازند، اگرچه کیفیت آن پایین و ساختش پرهزینه می‌شود، اما یک سری قابلیت‌هایی نیز می‌تواند داشته باشد.

به اعتقاد باختادزه، مجرمان سایبری می‌توانند اطلاعات مربوط به افراد شناسایی‌شده از طریق دوربین‌ها را به اشخاص حقیقی بفروشند.

کارشناسان کسپرسکی اعلام کردند برای جلوگیری از دسترسی هکرها به دوربین‌ها، مالکان دوربین‌ها باید برخی مسائل ساده امنیتی را رعایت کنند.

دِنیس لِگِزو، کارشناس ارشد امنیت سایبری آزمایشگاه مذکور در این خصوص اعلام کرد: به‌روزرسانی منظم فریم‌ورها در خود دستگاه‌ها و برنامه‌های کنترل آنها مهم است. پسوردهای پیش‌فرض باید بلافاصله عوض شوند، باید از ترکیبات پیچیده استفاده کرده و آنها را در دستگاه‌های مختلف تکرار نکرد و در صورت امکان نباید دوربین‌ها را مستقیماً به شبکه عمومی وصل کرد.
مرجع : سایبربان