Emotet دردسر بزرگ بدافزاریسازمان‌ها در سال 2020 بود
کد مطلب: 17419
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۳
 
بر اساس گزارش‌های کارشناسان امنیتی، بدافزار Emotet در سال ۲۰۲۰ رایج‌ترین بدافزار مورد استفاده در حمله به سازمان‌ها بوده است.
Emotet دردسر بزرگ بدافزاریسازمان‌ها در سال 2020 بود
 
 
Share/Save/Bookmark
بر اساس گزارش‌های کارشناسان امنیتی، بدافزار Emotet در سال ۲۰۲۰ رایج‌ترین بدافزار مورد استفاده در حمله به سازمان‌ها بوده است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، طبق گزارش‌های شرکت امنیت سایبری Check point، بدافزار Emotet در ماه دسامبر بیش از ۷ درصد سازمان‌های سرتاسر جهان را مورد هدف قرار داده است. Emotet  از سال ۲۰۱۴ فعال است و روز‌به‌روز در حال به‌روزرسانی شدن توسط عاملان پخش‌کننده آن است.

این بدافزار در ابتدا یک Banking Trojan بود که اعتبارنامه‌های بانکی را سرقت می‌کرد، اما به‌تدریج تکامل یافت به‌طوری‌که می‌توانست به‌طور کامل درِ پشتی ماشین‌های در معرض خطر را برای مجرمان سایبری قابل دسترسی کند.

این بدافزار می‌تواند پس از آن به دیگر مجرمان سایبری فروخته شود و بدافزارهای دیگری مانند باج‌افزار را نیز در حمله‌های خود شرکت دهد. بدافزار Emotet به غیر از دارا بودن قابلیت‌های کرم رایانه‌ای، می‌تواند از طریق استفاده از ایمیل‌های فیشینگ در سیستم‌های مختلف منتشر شود.

مهم نیست این بدافزار چه زمانی وارد سیستم می‌شود. Emotet می‌تواند به مدت طولانی در یک شبکه بماند و شناسایی نشود.

این بدان معناست که قربانیان معمولا از وجود این بدافزار در شبکه خود بی‌اطلاع می‌مانند و عملا زمانی متوجه این موضوع می‌شوند که خیلی دیر شده است.

Banking Trojan Trickbot دومین بدافزاری است بیشترین سهم را در حمله‌های سایبری از آن خود کرده است. این بدافزار مانند Emotet دائما به‌روزرسانی می‌شود. بدافزار Formbook نیز سومین بدافزار رایج سال ۲۰۲۰ بود. این بدافزار با قیمت پایین در وب تاریک فروخته می‌شود، اما همه اطلاعات موردنیاز برای سرقت اطلاعات را برای مجرمان سایبری فراهم می‌کند.

این بدافزار می‌تواند نام کاربری و رمز عبور را از مرورگر به سرقت ببرد و اطلاعاتی مانند اسکرین‌شات‌های گرفته را جمع‌آوری کند.

طبق گزارش‌ها Trickbot و Formbook هرکدام عامل ۴ درصد از نفوذها به سازمان‌های سرتاسر دنیا هستند.
مرجع : سایبربان