کشف آسیب‌پذیری امنیتی مهم در رمزنگاری
کد مطلب: 17529
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۵
 
یک شرکت فناوری سوئیسی با استفاده از رایانه‌های کوانتومی آسیب‌پذیری‌های رمزنگاری را برملا کرد که به معنای امکان شکسته شدن کدهایی است که تا پیش از این غیرقابل کشف تصور می‌شدند.
کشف آسیب‌پذیری امنیتی مهم در رمزنگاری
 
 
Share/Save/Bookmark
یک شرکت فناوری سوئیسی با استفاده از رایانه‌های کوانتومی آسیب‌پذیری‌های رمزنگاری را برملا کرد که به معنای امکان شکسته شدن کدهایی است که تا پیش از این غیرقابل کشف تصور می‌شدند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، یافته‌های شرکت تِرا کوانتوم تصوری را که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد به هم می‌ریزد و می‌تواند پیامدهای بزرگی برای شرکت‌های فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی‌بی‌ام داشته باشد. اما سایر کارشناسان امنیتی می‌گویند تا زمانی که این شرکت سوئیسی جزئیات کامل تحقیقاتش را منتشر نکند، آماده نیستند چنین اتفاق مهمی را اعلام کنند.

برنت واترز، استاد علوم رایانه که متخصص رمزنگاری در دانشگاه آستین تگزاس است، در این‌باره گفت: اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، نتیجه عظیمی خواهد داشت. با این حال بررسی موضوعی بدون انتشار جزئیات آن برای کارشناسان کاملا دشوار است.

سخنگوی شرکت آی‌بی‌ام اعلام کرد این شرکت حدود ۲۰ سال است که از ریسک‌های رمزنگاری مطلع است و روی راهکارهای خود برای پرداختن به مساله امنیت پست کوانتومی کار می‌کند. به همین دلیل است که موسسه ملی علم و فناوری (NIST) میزبان چالشی برای طراحی یک استاندارد رمزنگاری کوانتومی جدید شده است.

برایان لاماکیا، مهندس مایکروسافت هم اظهار کرد رمزنگاران این شرکت درحال همکاری با جامعه رمزنگاری جهانی برای آماده کردن مشتریان و دیتاسنترها برای یک آینده کوانتومی هستند. اما گوگل در این باره هنوز اظهارنظری نکرده است.

شرکت تِرا کوانتوم تیمی متشکل از حدود ۸۰ فیزیکدان کوانتوم، رمزنگار و ریاضیدان دارد که در سوئیس، روسیه، فنلاند و آمریکا مستقر هستند. مارکوس فلیتچ، مدیرعامل و موسس تِرا کوانتوم در مصاحبه‌ای اظهار کرد: آنچه اکنون به‌عنوان یک امنیت پست کوانتومی دیده می‌شود، امنیت پست کوانتومی نیست و ما نشان داده و ثابت کرده‌ایم که مطمئن نیست و قابل هک است.

این شرکت پروتکل رمزنگاری جدیدی طراحی کرده که مدعی است با رایانه‌های کوانتومی قابل شکستن نیست و پروتکل جدید از توزیع کلید کوانتومی استفاده می‌کند. براساس گزارش بلومبرگ، تِرا کوانتوم درحال‌حاضر به‌دنبال ثبت امتیاز انحصاری برای پروتکل جدید است، اما اعلام کرده است آن را به رایگان در اختیار دیگران قرار خواهد داد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا