گزارش جدید «اطلس وی‌پی‌ان» از سال 2020
خسارت هزار میلیارد دلاری حملات سایبری
کد مطلب: 17556
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۷
 
گزارشی جدید نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۰ میلادی حملات سایبری بیش از یک‌هزار میلیارد دلار خسارت به بار آورده‌اند.
خسارت هزار میلیارد دلاری حملات سایبری
 
 
Share/Save/Bookmark
گزارشی جدید نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۰ میلادی حملات سایبری بیش از یک‌هزار میلیارد دلار خسارت به بار آورده‌اند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، گزارش جدید اطلس وی‌پی‌ان، یک سرویس پروکسی، نشان می‌دهد در ۲۰۲۰ میلادی جرایم سایبری بیش از یک هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهان خسارت زده است. چنین رقمی معادل یک‌درصد کل تولید ناخالص کل کشورهای جهان (GDP) است. طبق یافته‌های این تحقیق، در سال گذشته میلادی نفوذهای سایبری ۹۴۵ میلیارد دلار به تولید خالص ملی جهان خسارت زد. علاوه بر آن ۱۴۵ میلیارد دلار از این شاخص نیز صرف ارتقای امنیت سایبری شد. در کل هزینه امنیت سایبری در ۲۰۲۰ میلادی ۵۰ درصد نسبت به دوسال قبل (۲۰۱۸) افزایش یافته است.

در این میان خسارت‌های ناشی از نشت‌های سایبری نسبت به ۲۰۱۸ میلادی (۵/ ۵۲۲ میلیارد دلار) ۸۱ درصد افزایش یافته است. در این گزارش با اشاره به تحقیقات شرکت مک آفی (منتشر شده در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی) فاش شده، سازمان‌های مختلف در مقابل مجرمان سایبری آمادگی نداشتند به‌طوری که یک‌پنجم (۲۰ درصد) شرکت‌هایی که در این تحقیق همکاری کردند، هیچ طرحی برای جلوگیری از چنین حملاتی نداشتند. در کل ۱۹ درصد شرکت‌ها برنامه‌هایی برای واکنش به حمله‌های سایبری در اختیار داشتند اما هیچ طرحی برای جلوگیری از آنها برنامه‌ریزی نکرده بودند. همچنین یک درصد شرکت‌ها هیچ‌گونه استراتژی مخصوص حملات سایبری نداشتند. در این میان شرکت‌های ژاپنی درخصوص جلوگیری از جرائم سایبری بدترین وضعیت را داشتند به‌طوری‌که ۴ درصد سازمان‌های این کشور برای مقابله با چنین چالش‌هایی برنامه‌ریزی نکرده بودند. از سوی دیگر ۴۴ درصد سازمان‌ها در سراسر جهان برای مقابله و جلوگیری از حملات سایبری کاملا آمادگی داشتند. ۳۳ درصد کسب‌وکارها در سطح جهانی فقط استراتژی‌های پیشگیرانه اتخاذ کرده بودند. گزارش مک آفی با توجه به اطلاعات به دست آمده از ۱۵۰۰ شرکت در ژاپن، استرالیا، آلمان، فرانسه، انگلیس، کانادا و آمریکا تهیه شده است. ریچل ولش مدیر ارشد عملیاتی «اطلس وی‌پی‌ان» در این‌باره می‌نویسد: هیچ سازمانی به‌طور کامل در برابر جرائم سایبری ایمن نیست و ممکن است عواقب وخیمی داشته باشد. بنابراین اگر شرکتی می‌خواهد ریسک‌های سایبری را کاهش دهد باید استراتژی‌های پیشگیرانه و واکنشی در اختیار داشته باشد.

یک برنامه اجرایی مخصوص زمانی که شرکت هک می‌شود به اندازه ایمن‌سازی آن در برابر چنین تهدیدهایی اهمیت دارد. گزارش مذکور درحالی منتشر شده که شرکت ورایزون (اپراتور آمریکایی) با تحلیل بیش از ۳۲ هزار نفوذ سایبری و ۴ هزار حمله سایبری تایید شده در ۸۱ کشور، اعلام کرد در سال ۲۰۱۹ انگیزش مجرمان سایبری از اقدامات خود به‌جای خرابکاری، دست‌یابی به سود مالی بوده است.
مرجع : خبرگزاری مهر