مرکز ماهر توصیه‌هایی ارائه کرد
احتمال حملات باج‌افزاری در به‌روزرسانی‌های تاریخ 1400
کد مطلب: 17562
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۰
 
مرکز ماهر درباره افزایش احتمال رخ دادن حملات باج‌افزاری در اثر به‌روزرسانی نرم‌افزارها از راه دور برای حل مشکل تاریخ ۱۴۰۰ هشدار داد.
احتمال حملات باج‌افزاری در به‌روزرسانی‌های تاریخ 1400
 
 
Share/Save/Bookmark
مرکز ماهر درباره افزایش احتمال رخ دادن حملات باج‌افزاری در اثر به‌روزرسانی نرم‌افزارها از راه دور برای حل مشکل تاریخ ۱۴۰۰ هشدار داد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، بررسی‌های مرکز ماهر و گزارش مرکز آپای تخصصی دانشگاه بجنورد، نشان می‌دهد که آمار رخداد حملات باج‌افزاری از طریق نفوذ به پروتکل‌ها و ابزارهای دسترسی از راه دور رو به افزایش است. این افزایش به طور مشهود به دلیل آن است که شرکت‌های پشتیبان محصولات نرم‌افزاری که برای پردازش تاریخ‌های پس از ۱/۱/۱۴۰۰ نیازمند به‌روزرسانی محصولات نصب‌شده در محل مشتریان دولتی و خصوصی هستند، عموما این خدمت را از راه دور عرضه می‌کنند. رخداد حمله باج‌افزاری با استفاده از رخنه به پروتکل‌ها و ابزارهای دسترسی از راه دور از گذشته امری معمول بوده است. این نفوذ به سه طریق ذیل اتفاق می‌افتد:

- سادگی رمز عبور، عدم تنظیم محدودیت در تعداد دفعات مجاز برای تلاش ناموفق ورود رمز و سایر کاستی‌ها در تنظیمات
- وجود آسیب‌پذیری در پروتکل‌ها و ابزارهای دسترسی از راه دور
- وجود بدافزار سرقت اطلاعات و جاسوسی بر روی کامپیوتری که با آن دسترسی راه دور برقرار می‌شود (و نه الزاما سرور قربانی)

برای مقابله با این مخاطرات می‌توان به هشدارها و راهکارهای مکرر مرکز ماهر و سایر متولیان امر مراجعه کرد، اما به‌اختصار فهرست زیر، موارد مهمم را ارائه می‌کند:

- عدم استفاده از دسترسی راه دور به‌ویژه بر بستر اینترنت تا جای ممکن

- تهیه منظم نسخ پشتیبان، مخصوصا قبل از ارائه دسترسی راه دور و توجه ویژه به این نکته که قرار دادن نسخه‌ای از اطلاعات پشتیبان بر روی رسانه‌ای که به صورت برخط در دسترس است یا عدم آزمایش صحت نسخه پشتیبان تهیه‌شده ابدا پشتیبان‌گیری به حساب نمی‌آید.

- به‌روز‌رسانی منظم پروتکل‌ها و ابزارهای دسترسی از راه دور و عدم استفاده از نسخ قدیمی سیستم‌عامل‌هایی که آسیب‌پذیری‌های شناخته شده دارند ولی پشتیبانی و به روز رسانی آنها متوقف شده است. همچنین دقت در به روز و فعال بودن آنتی ویروس

- انجام تنظیمات امنیتی لازم برای دسترسی از راه دور بر روی سرور ازجمله تنظیم عدم قبول قرار دادن رمز عبور ساده یا تکراری و همچنین اجبار به تغییر دوره ای رمز عبور در بازه های زمانی معقول، انجام دادن تنظیم محدودیت در تعداد، محدود کردن تعداد دفعات مجاز برای تلاش ناموفق ورود

- محدود کردن ساعت دسترسی راه دور به ساعات معمول یا اداری

- محدود کردن کاربران مجاز به دسترسی راه دور و محدود کردن دسترسی ایشان به منابع مورد نیاز و استفاده از - احراز هویت دومرحله‌ای و VPN در پروتکل‌ها و ابزارهای دسترسی از راه دور

- محدود کردن دسترسی به پورت‌های مورد استفاده برای پروتکل‌ها و ابزارهای دسترسی از راه دور به آدرس‌های مشخص از طریق لیست‌های کنترل دسترسی در فایروالها و ابزارهای امنیتی

- غیر فعال کردن امکانات، پروتکل‌ها و ابزارهای دسترسی از راه دور به محض اتمام نیاز

- نظارت مستمر بر دسترسی راه دور مخصوصا در زمان برقراری ارتباط

- دقت مضاعف در به‌روز و فعال بودن آنتی‌ویروس در سیستم مبدا دسترسی راه دور، همچنین دقت در عدم به کار‌گیری ماشین‌هایی با گذشته کاربرد نامعلوم (مثلا رایانه‌های دم دستی مورد استفاده برای گشت و گذار در وب یا در معرض اتصال مکرر حافظه‌های جانبی مشکوک)

- تشریح و تبیین دقیق مسئولیت و وظایف امنیتی برای کسانی که از راه دور برای ارائه خدمت متصل می‌شوند.

- کمک گرفتن از تیم‌های امداد سایبری در صورت مشاهده هرنوع فعالیت مشکوک
مرجع : مرکز ماهر