اطلاعات میلیون‌ها کاربر فیس‌بوک لو رفت
کد مطلب: 17674
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۰
 
اطلاعات بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فیس‌بوک شامل شماره تماس، نام کاربری و موقعیت مکانی فاش شده است.
اطلاعات میلیون‌ها کاربر فیس‌بوک لو رفت
 
 
Share/Save/Bookmark
اطلاعات بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فیس‌بوک شامل شماره تماس، نام کاربری و موقعیت مکانی در وب‌سایت مخصوص هکرها فاش شده است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اطلاعات بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فیس‌بوک در وب‌سایتی مخصوص هکرها قرار گرفته است. هرچند به نظر می‌رسد این اطلاعات قدیمی باشند با این وجود، نمونه‌ای از انبوه اطلاعاتی است که فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی دیگر جمع‌آوری می‌کنند.

نشریه بیزینس اینسایدر، نخست از اطلاعات افشا شده خبر داد. طبق گزارش آن اطلاعات مربوط به کاربران ۱۰۶ کشور و شامل شماره تماس، نام کاربری فیس‌بوک، نام کامل، موقعیت مکانی، تاریخ تولد و آدرس ایمیل است.

البته این پدیده جدیدی نیست و سال‌هاست که فیس‌بوک با چالش امنیت اطلاعات دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. شبکه اجتماعی مذکور در سال ۲۰۱۸ میلادی ویژگی را غیرفعال کرد که به کاربران اجازه می‌داد با استفاده از شماره تماس کاربر دیگری را جست‌وجو کنند. این امر پس از آن اتفاق افتاد که شرکت کمبریج آنالایتیکا به اطلاعات ۸۷ میلیون کاربر فیس‌بوک بدون رضایت آنان دسترسی یافت.

در دسامبر ۲۰۱۹ میلادی نیز محققان امنیت سایبری اکراینی مخزن اطلاعاتی حاوی نام، شماره تماس و نام کاربری بیش از ۲۶۷ میلیون کاربر فیس‌بوک را که بیشتر در آمریکا ساکن بودنددر فضای مجازی کشف کردند. البته هنوز مشخص نیست اطلاعاتی که به تازگی فاش شده با این مخزن مرتبط باشد.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به بیانیه فیس‌بوک در این باره اشاره می‌کند. طبق این بیانیه اطلاعات مذکور بسیار قدیمی و مربوط به اختلالی هستند که در آگوست ۲۰۱۹ میلادی برطرف شده است.
مرجع : خبرگزاری مهر