سوءاستفاده از شماره‌های premium
به شماره‌های ناشناس خارجی زنگ نزنید
کد مطلب: 17685
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۲
 
برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در صورت مشاهده تماس ازدست‌رفته از مبداء شماره‌های بین‌المللی ناشناس از برقراری تماس مجدد با این شماره‌ها خودداری کنید.
به شماره‌های ناشناس خارجی زنگ نزنید
 
 
Share/Save/Bookmark
برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در صورت مشاهده تماس ازدست‌رفته از مبداء شماره‌های بین‌المللی ناشناس از برقراری تماس مجدد با این شماره‌ها خودداری کنید.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در سال‌های گذشته مشکلی با نام «Wangiri Fraud» یا «Wangiri Scam» برای اپراتورها به وجود آمده است که در آن مهاجم یک‌سری شماره‌های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه ‌و از آن‌ها به‌صورت رندوم به شماره‌های سراسر دنیا تماس‌هایی را برقرار و بلافاصله قطع می‌کند تا یک تماس از دست‌رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود.

شماره‌های پرمیوم شماره‌هایی هستند که جهت ارائه سرویس خاصی ایجاد شده‌اند و هزینه‌ی تماس با آن‌ها بیش‌تر از حالت معمولی است. تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه عادت دارند پس از هر تماس ناموفق، اقدام به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده کنند؛ به دلیل آن‌که این تماس‌ها از سرشماره‌های بین‌المللی برقرار می‌شود به محض تماس هزینه‌های سنگینی به مشترک ایرانی تحمیل می‌شود.

در صورتی که قربانی به برقراری تماس مجدد (Call Back) با مهاجم اقدام کند، یک پیام ضبط‌شده برای وی پخش شده و بدون اینکه فرد متوجه باشد درگیر قبوض بالا می‌شود؛ اغلب مهاجمان‌ سعی می‌کنند با طرح موضوعات جذاب مانند برنده شدن مشتری در لاتاری و غیره قربانی را جهت صحبت بیش‌تر ترغیب و هزینه بیش‌تری را به وی تحمیل کنند.

برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری لازم است درصورت مشاهده تماس ازدست‌رفته (missed call) به کدهای تماس در زمان تماس دقت کنید و در صورتی‌که در زمان تماس روی صفحه گوشی به جز کدهای ۰۰۹۸ یا ۹۸+، کد دیگری شماره‌گیری شد، بلافاصله تماس را قطع کرده و شماره را بررسی کنید.

کاربران باید پس از کلیک روی لینک ناشناس درصورت برقراری تماس خارجی، تماس را قطع کنند و درصورت نیاز به کسب اطلاعات و راهنمایی می‌توانند با مرکز تماس اپراتور خود تماس بگیرند. همچنین اپراتورها هشدار داده‌اند که به‌منظور پرهیز از سوءاستفاده‌های احتمالی در صورت مشاهده تماس ازدست‌رفته و یا تماس «تک‌زنگ» از مبداء شماره‌های بین‌المللی ناشناس از برقراری تماس مجدد با این شماره‌ها خودداری کنید.
مرجع : خبرگزاری ايسنا