در گفت و گو با قائم مقام دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی مطرح شد:
احتمال انحلال شورای عالی اطلاع‌رسانی
کد مطلب: 1921
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۳۳
 
فرماندهی فراقوه و هماهنگی در این حوزه کاملا الزامی به نظر می‌رسد تا همه قوا را در این حوزه هماهنگ کرده و استانداردسازی و قانون‌مداری نیز در حوزه فناوری اطلاعات ایجاد کند
احتمال انحلال شورای عالی اطلاع‌رسانی
 
 
Share/Save/Bookmark
سعید سالاریان قائم قام شورای عالی اطلاع‌رسانی در گفت و گو با خبرنگاران فناوران با اشاره به ایده اولیه تشکلی شورای عالی فضای مجازی برای نخستین بار از سوی دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی اعلام شد. 

در سال ۸۵ دبیرخانه این شورا طی نامه‌ای به رهبر، فرماندهی واحدی را در حوزه فناوری اطلاعات خواستار شد. وی ادامه داد: در این نامه آورده شده بود همان طور که می‌دانید کشور ما براساس قانون اساسی اداره می‌شود و از طرفی بحث فناوری اطلاعات هم بر قانون اساسی هم بر فعالیت سه قوه و هم بر زندگی اشخاص تاثیر گذاشته و نفوذ پیدا کرده است. 

لذا فرماندهی فراقوه و هماهنگی در این حوزه کاملا الزامی به نظر می‌رسد تا همه قوا را در این حوزه هماهنگ کرده و استانداردسازی و قانون‌مداری نیز در حوزه فناوری اطلاعات ایجاد کند. سالاریان افزود: با این اوصاف و با پافشاری ما و همچنین تاکید مقام معظم رهبری شورای عالی فضای مجازی ایجاد شد که بعد از تعیین دبیر آن موظف شدیم که پروژه‌های خود را در شورای عالی اطلاع‌رسانی برای هماهنگی و برنامه‌ریزی درست به شورا و رییس آن به صورت یک گزارش ارایه کنیم. 

قائم مقام شورای عالی اطلاع‌رسانی با اشاره به وظیفه اصلی این دبیرخانه گفت: از وظایف اصلی ما سیاست‌گذاری در امر تولید و ساماندهی محتوای دیجیتالی در عرصه‌های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، دینی است و تمامی پروژه‌های ما در همین حوزه تعریف شده است. 

وی افزود: هر دستگاهی یکی بودجه اجرایی و هزینه‌ای دارد و یک بودجه دوم با عنوان بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است که این بودجه به طرح‌ها و پروژه‌هایی که هر دستگاه ارایه می‌کند، منتسب است. از همین رو بودجه اصلی ما در شورای عالی اطلاع‌رسانی بودجه پروژه توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای است که طبیعتا باید در این حوزه پروژه‌ها خود را تعریف کرده و تمرکز اصلی خود را بر آن قرار دهیم. 

سالاریان با اشاره به پروژه‌های دیگر این شورا گفت: تولید زیرساخت‌های خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای از دیگر پروژه‌های اصلی ما در حوزه فناوری اطلاعات است که یکی از این زیرساخت‌ها تولید دادگان ماشین ترجمه (انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی) است. این ماشین ترجمه محیط‌های رایانه‌ای احتیاج به یک دادگان درست و منظم دارند که تولید آن که یک حجم بزرگی از کار است که از سوی شورای عالی اطلاع‌رسانی در حال انجام است. قائم مقام شورای عالی اطلاع‌رسانی ادامه داد: دومین پروژه ما در حوزه زیرساخت‌های خط و زبان فارسی پروژه نویسه‌خوان نوری OCR است.
این پروژه در زمانی کاربرد دارد که متونی را برای تایپ داشته باشیم و فایل و داده‌ای از آن نداریم. با OCR می‌توان علاوه بر اسکن گرفتن از این متون و شناسایی کامل همه حرف‌ها متن را به فایل و داده تبدیل کرد که با این کار می‌توانیم به متون قدیمی و خطی که هم‌اکنون در دسترس نیستند، دسترسی پیدا کنیم. پروژه OCR قبلا در کشور و خارج از ایران هم انجام شده ولی پروژه‌های داخلی درصد اشتباه‌شان بالاست و ما سعی کردیم که درصد خطا را به کمترین میزان ممکن برسانیم. تاکنون برای این پروژه پژوهش‌نامه‌ای طراحی شده و شش تا هفت پروژه نیز در همین زمینه تعریف کرده‌ایم. 

وی ادامه داد: از دیگر پروژه‌های ما در این حوزه، پروژه فونت فارسی در محیط رایانه‌ای است که تاکنون فونت‌های نستعلیق، نی‌ریز و غیره طراحی شده است. سالاریان افزود: پروژه دیگر ما پروژه خلاصه‌نویسی در محیط وب و رایانه است که برای این کار نیز ماشین خلاصه‌نویسی طراحی کرده‌ایم که به‌صورت کاملا بومی و فارسی است. 

وی عنوان کرد: پروژه دیگر ما غلط‌یابی در متون فارسی است که این پروژه عملی شده و در حال انجام است.
سالاریان تاکید کرد: تمام این پروژه‌ها و دیگر پروژه‌های شورا برای هماهنگی و برنامه‌ریزی به شورای عالی فضای مجازی ارایه خواهد شد. به عبارتی این پروژه‌ها برای ارایه گزارش به شورا تحویل داده می‌شود و منظور از این کار انتقال پروژه‌ها به شورای عالی فضای مجازی نیست بلکه صرف هماهنگی در میان است.
سالاریان در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است که پروژه‌های شورای عالی اطلاع‌رسانی از سوی شورای عالی فضای مجازی اجرا شود یا نه، گفت: ممکن است در آینده دبیرخانه شورا تصمیم بگیرد که اصلا دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی منحل شود. 

در این صورت ممکن است در خود شورای عالی فضای مجازی یک کمیته برای اجرای این پروژه‌ها ایجاد شود که ممکن است ما یا اعضای دیگری در این کمیته فعالیت کنیم ولی این مورد تاکنون عنوان نشده است و فقط در اینجا بحث هماهنگی پروژه‌ها و اجرای آنها از سوی همه سازمان‌های دولتی با شورای عالی فضای مجازی مطرح است.
وی در پایان گفت: هر تصمیمی که شورای عالی فضای مجازی به‌عنوان شورای واحد در این حوزه تصمیم بگیرد، ما آن را انجام خواهیم داد.
مرجع : روزنامه فناوران