دبیر ستاد توسعه فاوای معاونت فناوری ریاست جمهوری :
حذف مؤسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات کار درستی نیست
کد مطلب: 2210
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۱۵
 
کمال محامدپور اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی می تواند از تمام امکانات کشور استفاده کند، اما حذف مؤسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات کار درستی نیست
حذف مؤسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات کار درستی نیست
 
 
Share/Save/Bookmark
مرکز ملی فضای مجازی بخشی از فعالیت‌ها را به مرکز تحقیقات مخابرات بسپارد 

دبیر ستاد توسعه فاوای معاونت علم و فناوری رئیس جمهوری گفت: سفارش و دستور کارهای مرکز ملی فضای مجازی نیز می‌تواند بخشی از فعالیت‌های محوله به موسسه تحقیقات ICT مخابرات باشد.


کمال محامدپور  اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی می تواند از تمام امکانات کشور استفاده کند، اما حذف مؤسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات کار درستی نیست.

معاون وزیر ارتباطات دولت نهم گفت: مؤسسه تحقیقاتICT با سابقه حدود ۴۰ سال اکنون به عنوان یک مؤسسه تحقیقات کلان و ملی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواندعمل ‌کند.

*فشار برای همراه کردن موسسه تحقیقات با مخابرات در راه خصوصی‌ شدن

این استاد دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیر گفت: در دولت نهم که بحث خصوصی‌سازی شرکت مخابرات مطرح شد، فشارهای زیادی برای واگذاری مؤسسه تحقیقات ICT به همراه شرکت مخابرات وارد شد. در آن موقع مقابل تمام این فشارها مقاومت کردیم. زیرا معتقد بودیم مؤسسه تحقیقات ICT تنها نهاد تحقیقاتی بخش ICT است و باید برای کمک به بخش ICT کشور باقی بماند.

محامدپور در واکنش به این گفته که یکی از دلایل علاقه به مؤسسه تحقیقات ICT، مدیریت بودجه آن با تصمیم هیئت‌امنا است، گفت: هیئت‌امنایی بودن یکی از محسنات مؤسسه تحقیقات ICT است که با این شرایط می‌تواند تأثیرپذیری کمتری از تحولات اداری و سیاسی داشته باشد .

دبیر ستاد توسعه فاوای معاونت علم و فناوری رئیس جمهوری ادامه داد: در زمان دولتی بودن شرکت مخابرات ایران که مرکز تحقیقات زیرمجموعه مخابرات بود، بخش عمده فعالیت‌های مؤسسه به انجام پروژه‌های شرکت مخابرات اختصاص داشت و منابع مالی مؤسسه نیز توسط مخابرات تأمین می‌شد.

این استاد گروه مخابرات دانشگاه خواجه‌نصیر گفت: بخشی از سهم درآمد دولت از اپراتورهای دارای پروانه در بخش ICT باید برای توسعه زیرساخت‌های ICT از جمله تحقیقات این حوزه هزینه شود که پس از خصوصی شدن شرکت مخابرات، بودجه مؤسسه، از این محل تأمین می‌‌شود.


* هیئت‌امنا و کمیسیون دائمی موسسه تشکیل نشده بود

وی در واکنش به این گفته که یکی از ایرادات وارده به مؤسسه، نوع فعالیت مؤسسه است که در ظاهر بازدهی چشمگیری نداشته، گفت: قبول دارم که مؤسسه تحقیقات ICT باید تحرک بیشتری داشته باشد.

این استاد دانشگاه خواجه‌نصیر افزود: مؤسسه تحقیقات ICT سابقه فعالیت‌های موثری داشته و تنها در دوره اخیر به علت برخی کج‌سلیقگی‌ها، کارهای موسسه رکود داشته است. برای نمونه در دوره اخیر نه هیئت‌امنای مؤسسه تشکیل شده و نه کمیسیون دائمی آن.


*مرکز ملی فضای مجازی مانند سایر نهادهای ملی به موسسه تحقیقات سفارش کار دهد 

پیشنهاد مرکز ملی فضای مجازی، پاک شدن نام موسسه تحقیقات ICT و استفاده از همان پتانسیل موجود در موسسه برای ادامه و پیگیری فعالیت‌های آن، در زیر مجموعه مرکز ملی فضای مجازی است.

وی گفت: براساس آخرین اساسنامه مؤسسه تحقیقات ICT که در اواخر دولت نهم به تصویب رساندیم، مؤسسه تحقیقات ICT یک مرکز ملی است و باید از تمام بخش‌های کشور سفارش طرح‌های ملی ICT بگیرد.

وی گفت: سفارش و دستور کارهای مرکز ملی فضای مجازی نیز می‌تواند بخشی از فعالیت‌های محوله به موسسه باشد.


*وجود موسسه تحقیقات وابسته به وزارت ارتباطات نیست

محامدپور در این خصوص گفت: حتی در صورت این تغییرات در وزارت ارتباطات، چه وزارت ارتباطات وجود داشته باشد و چه نداشته باشد، وجود یک موسسه تحقیقات ICT برای این بخش مهم ملی ضروری است. براساس اساسنامه مصوب مؤسسه تحقیقات، وظایف این مؤسسه فراتر از وزارت ارتباطات است.

دبیر ستاد توسعه فاوای معاونت علم و فناوری رئیس جمهوری گفت: رشد و توسعه اقتصاد دیجیتالی مبتنی بر تحقیقات کلان حوزه ICT است که باید سهمی از اعتبارات تحقیقاتی کشور به آن اختصاص یابد و موسسه بهترین گزینه برای ساماندهی این موضوع است.

وی تاکید کرد: حتی دانشگاه‌ها نیز محل انجام کارهای بنیادی‌اند و نمی توانند جای این موسسه تحقیقاتی را بگیرند. ضمن اینکه برای فعالیت‌های مرتبط با گروه‌های مطالعاتی نهادهای بین‌المللی ICTمانند ITU جایگزینی برای موسسه نیست.
مرجع : خبرگزاری فارس