علت قطعی موقت اینترنت کاربران کسپرسکی
کد مطلب: 4754
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۵
 
بروز رسانی خراب Kaspersky باعث قطع اینترنت کاربران شد
علت قطعی موقت اینترنت کاربران کسپرسکی
 
 
Share/Save/Bookmark
روز دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، انتشار یک فایل به روز رسانی خراب برای ضدویروس های Kaspersky دسترسی کاربران به اینترنت را قطع کرد.

به گزارش افتانا(پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، شامگاه روز دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، پس از انتشار یک فایل به روز رسانی برای چند مدل مختلف از محصولات ضدویروس Kaspersky به تدریج بخش پشتیبانی این شرکت تماس های متعددی را مبنی بر قطع دسترسی به اینترنت دریافت کرد. بررسی های بیشتر نشان داد که فایل به روز رسانی باعث عملکرد غلط بخش Web protection در این محصولات شده و درگاه های لازم برای دسترسی به اینترنت را مسدود کرده است.

این اتفاق بر روی سیستم های عامل X۸۶ رخ داده و شامل مجموعه ای از محصولات خانگی و سازمانی Kaspersky می شد. تنها راه حل موقتی که بخش پشتیبانی Kaspersky به کاربران معترض ارائه می کرد، غیرفعال ساختن بخش اصلی ضدویروس یا همان Web Protection بود. برخی از کاربران نیز خود دست بکار شده و با مستثنی کردن برخی درگاه ها بر روی ضدویروس، دسترسی به اینترنت را مجدداً برقرار کرده بودند.

حدود ۷ ساعت پس از اطلاع مسئولان Kaspersky از وجود اشکال در فایل به روز رسانی منتشر شده، فایل جدیدی تهیه و ارائه گردید تا مشکل پیش آمده را برطرف کند. کاربرانی که از ابرازهای مدیریتی Kaspersky برای دریافت به روز رسانی استفاده می کنند، بطور خودکار این اصلاحیه را دریافت کرده و مشکل برای آنان حل شد. ولی کاربران خانگی و کاربران سازمانی که بطور مستقیم فایل های به روز رسانی ضدویروس Kaspersky را دریافت کی کنند، مجبور شدند ابتدا بخش آسیب دیده Web Protection را برای مدتی غیرفعال کنند تا بتوانند اصلاحیه را دریافت و نصب کنند.

شرکت Kaspersky با انتشار اطلاعیه ای، ضمن عذرخواهی از کاربران این محصولات، اعلام کرد که قدم های ضروری برای جلوگیری از رخداد مجدد چنین وضعیتی برداشته شده و قول داد که منبعد کنترل کیفیت بیشتری را قبل از انتشار فایل های به روز رسانی بعمل آورد.

انتشار فایل های به روز رسانی خراب و معیوب برای نرم افزارهای ضدویروس اتفاق جدید و نادری نیست. در گذشته هم شاهد پیش آمدن حالت های مشابه برای شرکت های ضدویروس مختلف بوده ایم و یقیناً اتفاق پیش آمده برای Kaspersky آخرین مورد نخواهد بود. البته انتشار فایل های به روز رسانی خراب و اشتباه در گذشته، عواقب و تاثیرات گوناگونی به همراه داشته اند. در برخی موارد مانند همین مورد Kaspersky به روز رسانی خراب فقط باعث قطع برخی دسترسی ها بر روی کامپیوتر و یا در داخل شبکه می شود. ولی حالت هایی را نیز داشته ایم که باعث حذف فایل های سالم و واقعی سیستم عامل شده و کامپیوتر کاربران را غیرقابل راه انداز یو استفاده نموده است.
مرجع : شرکت شبکه گستر