شاهراه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا لو رفت
کد مطلب: 6978
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۰
 
آژانس امنیت ملی آمریکا با نصب نرم‌افزاری خاص بر روی نزدیک به صدهزار رایانه به دولت آمریکا امکان داده شاهراهی اطلاعاتی برای جاسوسی به وجود آورد.
شاهراه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا لو رفت
 
 
Share/Save/Bookmark
آژانس امنیت ملی آمریکا با نصب نرم‌افزاری خاص بر روی نزدیک به صدهزار رایانه به دولت آمریکا امکان داده شاهراهی اطلاعاتی برای جاسوسی به وجود آورد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، این اقدام دست کاخ سفید را برای جاسوسی باز می گذارد و بزرگراهی دیجیتال برای طراحی و اجرای حملات سایبری به وجود می آورد.

مهم‌ترین وظیفه این نرم افزار تسهیل دسترسی به شبکه‌های رایانه‌ای است و فناوری رازآلود به کار رفته در آن افزودن داده به شبکه‌های رایانه ای یا جلوگیری از انتقال داده هایی خاص را برای آژانس امنیت ملی آمریکا ممکن می کند. جالب آنکه این نرم افزار پیشرفته حتی در صورت متصل نبودن رایانه به اینترنت هم قادر به اجرای دستورات اخلال‌ گرانه است.

این فناوری که از سال ۲۰۰۸ توسط آژانس امنیت ملی آمریکا به کار گرفته شده، بر مبنای یک کانال مخفی انتقال امواج رادیویی عمل می‌کند. برای این کار مدارهای مخصوصی در یک حافظه فلاش گنجانده شده و به رایانه متصل می‌شود و همین برای سرقت اطلاعات مورد نظر کافی خواهد بود.

در برخی موارد این اطلاعات به یک ایستگاه انتقال اطلاعات یا رله امواج که ابعاد آن در حد یک کیف دستی است ارسال می شوند و در نتیجه نهادهای اطلاعاتی می‌توانند در حالی که کیلومترها از هدف خود فاصله دارند، داده‌های مورد نظر را سرقت کنند.

فناوری فرکانس‌های رادیویی به حل یکی از بزرگترین مشکلات نهادهای اطلاعاتی آمریکا کمک کرده است: نفوذ به رایانه‌های دشمنان و کشورهای رقیب. البته برای موفقیت این حملات حافظه فلاش مجهز به سخت افزارهای خاص باید توسط فرد جاسوسی یا کارخانه سازنده به طور پیش فرض به رایانه افزوده شود.

آژانس امنیت ملی آمریکا اقداماتی از این دست را دفاع فعال نام می‌نهد، اما وقتی چینی‌ها از شیوه های مشابهی برای نفوذ به رایانه های نهادهای دولتی آمریکا استفاده می‌کنند، مورد اعتراض شدید حتی از سوی رییس جمهور آمریکا قرار می‌گیرند.

تاکنون گزارشی دال بر جاسوسی از داخل خاک آمریکا به این روش به دست نیامده و به نظر می‌رسد دولت آمریکا شیوه جاسوسی مذکور را صرفا علیه اهداف خارجی به کار گرفته است.
مرجع : خبرگزاری فارس