گزارش کامل نخستین رویداد جامع رایانش ابری و مجازی‌سازی ایران
کد مطلب: 7099
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۰
 
نخستین رویداد جامع رایانش ابری و مجازی‌سازی ایران با عنوان CloudTech طی روزهای ۶ و ۷ بهمن ماه ۹۲ با شعار "رایانش ابری، زیرساخت توسعه" و با هدف فرهنگ‌سازی کلان و بسترسازی تخصصی در کشور در حوزه رایانش ابری ، در مرکز همایشهای بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران، با همکاری سازمان های دولتی و دانشگاه های معتبر کشور برگزار شد.
گزارش کامل نخستین رویداد جامع رایانش ابری و مجازی‌سازی ایران
 
 
Share/Save/Bookmark
نخستین رویداد جامع رایانش ابری و مجازی‌سازی ایران با عنوان CloudTech طی روزهای ۶ و ۷ بهمن ماه ۹۲ با شعار "رایانش ابری، زیرساخت توسعه" و با هدف فرهنگ‌سازی کلان و بسترسازی تخصصی در کشور در حوزه رایانش ابری ، در مرکز همایشهای بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران، با همکاری سازمان های دولتی و دانشگاه های معتبر کشور برگزار شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)،بررسی راهکارها و دستاوردهای نوین در عرصه ذخیره سازی و پردازش اطلاعات ، مورد کاوی و ارائه مدل های موفق بین المللی و نمونه های موفق ملی ، انتقال تجربیات در خصوص تکنولوژی های مجازی سازی و فناوری ابری ایران، بررسی امکان استفاده از فناوری ابری در صنعت و دولت الکترونیک و مدلهای آن، عرضه آخرین دستاوردها و دانش فنی در قالب نمایشگاه تخصصی، ایجاد بستری برای ورود نیروهای جوان به حوزه فناوریهای ابری و معرفی شرکتهای برتر در حوزه فناوری ابری در کشور از جمله اهداف برگزاری این رویداد جامع بود.

به گفته مهندس خیام عسگری دبیر ارشد اجرایی این رویداد، برگزاري اين مراسم با دعوت از برجسته‌ترین استادان از دانشگاه‌های معتبر کشور و همچنین دانش‌آموختگان ایرانی دانشگاه‌های تراز اول جهان، کلیه مباحث مقدماتی تا پیشرفته رایانش ابری را با رعایت استانداردهای بین‌المللی در حوزه های مدیریتی و مهندسی پوشش داد.

وی محورها و موضوعات اصلی این رویداد را اینگونه برشمرد: آینده رایانش ابری در جهان و ایران ، معرفی پیشگامان رایانش ابری و بررسی مدل های موفق ، استفاده از رایانش ابری در ارائه خدمات دولتی و بهبود صنعت، استراتژی مهاجرت به رایانش ابری در سازمان ها، آشنایی با انواع تکنولوژی های مجازی سازی و راه اندازی آنها، مدیریت فناوری ابری و امنیت اطلاعات در ابرها .

امنیت، فرهنگ و اقتصاد محور توسعه‌
اما رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در مراسم افتتاحیه با بیان اینکه تا آخر سال ۹۴ باید ۶۰ درصد خانواده‌ها و شرکت‌ها برای دسترسی به اینترنت سرعتی حداقل معادل دو مگابیت بر ثانیه داشته باشند،گفت: موضوع کنفرانس از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به علاوه جدید است. برای جامعه کاربردی ایران باید بیشتر در این زمینه تعامل داشت.


مهندس جهانگرد افزود: امنیت، فرهنگ و اقتصاد به عنوان
نصرالله جهانگرد: تا آخر سال ۹۴ باید ۶۰ درصد خانواده‌ها و شرکت‌ها برای دسترسی به اینترنت سرعتی حداقل معادل دو مگابیت بر ثانیه داشته باشند
محور برنامه‌های توسعه‌ کشور به حساب می‌آیند. لذا در تمام برنامه‌ریزی‌های کلان باید به آن توجه کرد. اگر بخواهیم قطب‌های اساسی اقتصاد ایران را تقسیم‌بندی کنیم، این تقسیم‌بندی شامل خدمات، صنعت و کشاورزی می‌شود.

وی در ادامه در رابطه با مبحث کشاورزی اضافه کرد: در بخش کشاورزی باید نظام کشت را اصلاح کنیم که در این زمینه می‌توان از تکنولوژی استفاده کرد. اگر چنین امری صورت گیرد نتیجه‌ی آن افزایش بهره‌وری و کاهش نیروی کار انسانی است؛ بخش صنعت باید نظام تولید به وسیله فناوری اصلاح شود. در حقیقت همان فرآیندی که برای کشاورزی وجود دارد در صنعت دیده می‌شود.

جهانگرد بهترین حوزه تولید اشتغال را بحث خدمات دانست و گفت: در حقیقت با ورود فناوری به دو حوزه قبلی، بهره‌وری افزایش پیدا می‌کند ولی نیروی انسانی چندان تغییری نخواهد کرد. بهترین حوزه‌ای که می‌تواند تولید اشتغال را با خود به همراه داشته باشد، بخش خدمات است که می‌توان آن را با استفاده از تکنولوژی بهبود داد. نتیجه‌ این اعمال تغییر افزایش بهره‌وری و نیروی کار انسانی خواهد بود. تکنولوژی مولفه‌ اساسی زیرساخت
همچنین کاظم آیت اللهی،رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در این مراسم با بیان اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان سازمانی که خانه فعالان حوزه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات است، در ایران فعالیت دارد، گفت: امروزه فضای مجازی با زندگی ما عجین شده و ابعاد آن روز به روز گسترش پیدا می‌کند؛ در حال حاضر با هجوم فراوان دستگاه‌های سیار و ارتباطی روبرو هستیم درحقیقت این موضوع بیان می‌کند که این تکنولوژی از مولفه‌های اساسی زیرساخت به شمار می‌آید و اهمیت بسیار بالایی دارد.

وی به سرعت پیشرفت فن‌آوری اطلاعات در دنیا اشاره کرد و گفت:‌ حرکت فن‌آوری اطلاعات در دنیا به جایی رسیده که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. به همین دلیل ما نیز باید آن را همراهی و با برنامه‌ریزی توجه جامعه را بیشتر به این موضوع جلب کنیم.

آیت‌اللهی در ادامه به استفاده بهینه از تکنولوژی اشاره و مطرح کرد: مسیر بهینه سازی استفاده از تکنولوژی اشتراک گذاری منابع است که در این زمینه رایانش ابری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. امروز که بحث اشتغالزایی در کشور گرم شده و می توان با استفاده از حجم دانش‌آموختگان و روش‌هایی مانند رایانش ابری موجود درصد بسیار زیادی را در زمینه فن‌آوری اطلاعات مشغول به کار کنیم.

بنابراین گزارش ، بررسی رایانش ابری از منظر تجاری سازی و طرح راهکارهای رفع مشکل اشتغال و کمک به توسعه کارآفرینی در کنار راهکارهای محاسبات ابری در صنعت نفت و بررسی و ارائه راه حل مقابله با تهدیدات خدمات ابری در حوزه ERP باحضور مسئولان کشور و بیش از ۴۰۰ نفر از متخصصان ، کارشناسان و فعالان این صنعت صورت گرفت. 

۴ درصد ايراني ها به اينترنت پرسرعت دسترسي
کاظم آیت اللهی: مسیر بهینه سازی استفاده از تکنولوژی اشتراک گذاری منابع است که در این زمینه رایانش ابری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
دارند
اما مدیر ICT شرکت ملی نفت ایران در رويداد جامع رايانش ابري درباره موضوع فاوا در ايران و جهان و رايانش ابري سخنراني كرده و در ابتدا به وضعيت فعلي در ايران پرداخت.

تولایی با بيان اينكه ۴ درصد ايراني ها به اينترنت پرسرعت دسترسي دارند گفت: ۱۳ ميليون كاربر اينترنت در كشور از خدمات بانكداري الكترونيكي استفاده مي كنند و در دو سال اخير افزايش ۱۰ برابر خريد آنلاين از موبايل داشتيم.

وي در ادامه با بيان اينكه ۲۵ ميليون خريدار بازي‌هاي رايانه‌اي، ۲۵ ميليون مشترك تلفن ثابت و ۶۰ ميليون سيم كارت فعال داريم گفت: صادرات كالا و خدمات دانش بنيان در سال ۸۴ حدود ۱۶۱ ميليون دلار بود كه در سال ۹۱ به حدود ۹۰۰ ميليون دلار رسيد و ضريب نفوذ تلفن ثابت در سال ۹۲ به حدود ۷۹ درصد رسيد.

تولايي در بخشي از سخنان خود با بيان اينكه ضريب نفوذ تلفن همراه در سال ۹۱ حدود ۷۸ درصد بوده افزود: حدود ۴۲ درصد خانوارها داراي رايانه هستند و ۲۷ درصد به اينترنت دسترسي دارند. 
اما جري ورتلكي، متخصص امنیت اطلاعات از شرکت CCTS یکی از مهمانان خارجی رویداد جامع رایانش ابری و مجازی سازی گفت: شبكه ها و رسانه هاي اجتماعي به شدت در حال رشد هستند كه موضوع تامين امنيت آنها يكي از موارد مهم و قابل توجه محسوب مي شود.

وي با اشاره به مديريت بحران در رايانش ابري گفت: يكي از موضوعات مهمي كه در اين حوزه مطرح است اين است كه چگونه رايانش ابري باعث ارتقا و بهبود عملكرد شركت ها و تجارت مي شود كه بايد به اين سوال پاسخ داد.

وي تاكيد كرد: نبود مديريت، ريسك‌هاي قانوني و از دست دادن ديتا و يا نشر آن در جاهايي كه نبايد منتشر شود از ديگر موارد مهمي است كه بايد مورد توجه كارشناسان قرار گيرد.

لزوم تنظیم بازار و مقررات پیش از ورود فناوری جدید
بر اساس این گزارش معاون توسعه و مدیریت شبکه، سازمان فناوری اطلاعات ایران نيز در نشست الزامات و امنيت رايانش ابري با بيان اينكه در رابطه با آلايندگي و بازيافت و استفاده از منابع تجديدپذير، اين فناوري راه حل خوبي ارائه مي كند گفت: در حال حاضر فناوري و نوع كاربرد آن و سواد كاربري موضوع مهمي محسوب مي شود؛ بحث ديگر الزامات سطح مياني بعد از سطح كلان است كه در اين سطح بحث به روز رساني مقررات بانكي،‌ بيمه، ماليات‌، گمرك و موارد ديگر است كه بايد انجام شود چون كساني كه مي خواهند در اين حوزه فعاليت كنند بعضا با موانعي روبه‌رو مي شوند كه بايد برطرف شود.

به اعتقاد مهندس انصاري ، رايانش ابري زمينه كارآفريني را فراهم كرده و حامي ايده‌ها محسوب مي شود.

وی در این جلسه در پاسخ به سوال يكي از حضار مبني بر اينكه قطعا براي هر فناوري كه وارد كشور مي شود بايد پيشاپيش تنظيم بازار و مقررات براي ذینفعان فراهم شود و اين در حالي است كه متاسفانه رگولاتوري فقط در حوزه ارتباطات بوده و طراحي هر الگويي را مبتني بر ارتباط انجام مي دهد گفت: يكي از معاونت هاي سازمان فناوري اطلاعات رگولاتوري است که براي موضوع فناوري اطلاعات، مقررات را مصوب مي كنيم اما مرجع تصويب همان كميسيون تنظيم مقررات است كه اعضاي آن از مجموعه‌هاي مختلف هستند.

وي در بخشي از
عباس آرایی: توسعه و ظهور فناوريهاي نوين ايجاد انگيزه كرده ولي اينكه در كجاي اقتصاد آثار خود را باقي مي گذارد موضوعي بسيار مهم محسوب مي شود كه متاسفانه قابل رويت نيست.
سخنان خود با بيان اينكه بايد به نسخه ۶ مهاجرت كنيم كه دو سال پيش برنامه راهبردي آن تصويب و ابلاغ شده، ‌اظهار کرد: در حال حاضر اگر شرکت ارتباطات زيرساخت به لحاظ تكنيكي آمادگي خود را فراهم كند به اين سمت حركت مي كنيم و در حال حاضر منتظر فراهم كردن امكانات و تجهيزات لازم براي تطابق با نسخه جديد از IP آدرس هستيم كه شركت ارتباطات زيرساخت بايد آن را ابلاغ كند.

امنيت چالش ۶۰ درصد مردم جهان
حسین داماد ممقاني، مدیرعامل شرکت نوآوران ارتباطات دوران نيز در اين نشست گفت: ماهيت cloud آپلود و شير كردن اطلاعات روي ابر است كه ما معمولا دسترسي آن چناني به آن نداريم خصوصا در كشور ايران كه به لحاظ مسائل سياسي تحت فشار است.

وي با بيان اينكه بحث امنيت اطلاعات يكي از نگراني‌هاي مهم بين ايراني‌ها محسوب مي شود، گفت: به طور كلي بحث امنيت يك چالش بزرگ در تمام دنيا محسوب مي شود و چالش ۶۰ درصد مردم جهان بحث امنيت است.

وي تاكيد كرد بر روي موضوع رعايت استاندارد و الزامات امنيتي چند سالي است كه تمركز صورت گرفته و كارهايي نيز انجام شده و سازمان فناوري اطلاعات نيز با همكاري سازمان‌هاي مرتبط اين الزامات را به طور مرتب ابلاغ مي كند.

همچنین آرین باقري مدیر فروش پهنای باند شرکت انتقال داده های آسیاتک با بيان اينكه سياست هاي تحريمي را كشورمان وضع نكرده و ما دوست داريم تحريم‌ها برداشته شده و برندهاي مختلف بتوانند وارد كشورمان شوند گفت: براي برداشته شدن تحريم بايد به جاهاي ديگر فشار وارد شود تا اين موضوع حل شود.
 
وی با بيان اينكه در كشور ما قبل از وقوع اتفاق كسي كاري نمي كند گفت: همين موضوع باعث ترس مديران فناوري اطلاعات شده است چون ترس از بروز معضلات امنيتي داريم و اين در حالي است كه در كشورهاي ديگر قبل از وقوع اتفاق به دنبال چاره هستند. 

باقری گفت: به صورت كلي خيلي از اطلاعات قابل سپردن به رايانش ابري است.
 
وی افزود: البته بعضي اطلاعات سفارش نمي شود كه به cloud سپرده شود، در اين زمينه بحث هزينه يكي از چالش‌هاي مهم محسوب مي‌شود و از طرفي تامين ابزارهاي لازم و نيروي انساني نيز كار سختي محسوب مي‌شود.

اما عباسيان آرایی، مدیر کل دفتر تحقیقات و برنامه ریزی مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و امنیت ریاست جمهوری گفت: ما سياست‌هاي كلي داريم كه در این جلسه نمي توانيم در مورد آن تصميم گيري كنيم.

تضاد در مصالح اقتصادي کشور با شرکت های بزرگ
وي با بيان اينكه يكسري الزامات فرهنگي در Cloud داريم گفت: اين الزامات شايد با مصالح اقتصادي و اهداف اقتصادي خيلي از سازمان هاي بزر گ مثل آمازون در تناقض باشد ولي اين به آن معني نيست كه قابل همكاري نيست، بلكه قبل مذاكره و رفع و رجوع است.

وي گفت: با توجه به اينكه بازار كشورمان بکر است و جاهايي مثل آمازون تمايل دارند در كشورمان فعاليت كنند مي توانند مذاكره كنيم.

بر اساس اين گزارش عضو شورای راهبردی مرکز پیشرفته شریف در اين رويداد با بيان اينكه در سند چشم انداز حركت ما به سمت اقتصاد دانش بنيان است كه پايه آن بر روي كالا و خدمات است گفت: توسعه و ظهور فناوريهاي نوين ايجاد انگيزه كرده ولي اينكه
مهرداد اله کرمی: باید کودکان از ابتدا با تکنولوژی بزرگ شوند و به آن ها آموزش لازم داده شود که آمادگی ورود به عرصه فناوری ها نو برای آن ها از ابتدا فراهم شود.
در كجاي اقتصاد آثار خود را باقي مي گذارد موضوعي بسيار مهم محسوب مي شود كه متاسفانه قابل رويت نيست.

فناوری باید بومی شود
دکتر محمدرضا نظری با اشاره به منظرهاي رايانش ابري گفت: مطالعه وضعيت موجود كشور از ديدگاه رايانش،ضرورت اهميت رايانش ابري از منظر اسناد تاثيرگذاري ملي و بررسي اهميت رايانش ابري از منظر اقتصاد و فناوري از دیگر موضوعات مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي با تاكيد بر اينكه بايد نگاه مان را به فناوري تغيير داده و آن را بومي كنيم اظهار كرد: امكان سنجي ايجاد بستر رايانش ابري در كشور از منظر تجاري از دیگر موارد مهم محسوب می شود.

اما در نشست رایانش ابری که در حاشیه این همایش برگزار شد ، توسعه دهنده نرم افزار آمازون با تاکید بر اینکه نباید نگران ورود تکنولو ژی های جدید بود گفت: برای پیشرفت در عرصه فناوری های نو باید از بهترین مقالات و تجربه های موفق استفاد شود.

مهرداد اله کرمی با بيان اينكه باید یکسری تکنولوژی را وارد کشور کنیم و در این زمینه در ابتدا باید تقلید کنیم گفت: باید کودکان نیز از ابتدا با تکنولوژی بزرگ شوند و به آن ها آموزش لازم داده شود که آمادگی ورود به عرصه فناوری ها نو برای آن ها از ابتدا فراهم شود.

وی با بیان اینکه اگر ۱۰ سال جلوتر برای ورود به تکنولوژی فکر کنیم می توانیم برای آن سرمایه گذاری کنیم گفت: به عنوان مثال آمریکا به فکر تولید سوخت از پوست درخت است و سرمایه گذاری هایی نیز در این زمینه انجام داده است، ولی به نتیجه رسیدن این سرمایه گذاری مشخص نیست.

همچنین امید محبوبی در این نشست گفت: اخیرا داستان عدم اعتماد به وندور به وجود آمده و همه دنیا این مشکل و عدم اعتماد را دارند و واقعیت این است که با صحبت هایی که با وندورها داشتیم به این نتیجه رسیدیم که خیلی ها دوست دارند وارد بازار کشور ما شوند.

مدیر مبلغان انجمن رایانش ابری آسیا ادامه داد: باید بررسی های لازم را در این زمینه انجام دهیم که چه سولوشنی و به چه شکلی باید ارائه شود ولی فعلا باید به آگاهی لازم در این زمینه برسیم.

کاهش ۵۰ درصد هزینه ها با رایانش ابری
دکتر روح الله رحمانی ، عضو هیات علمی گروه علوم و فناوری های نوین دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه با استفاده از ابر ۵۰ درصد هزینه ها کاهش می یابد و برای ما نیز سودآور می شود گفت: سیستم‌های رایانش ابری به واسطه مزایای تجاری و هزینه‌های اندکی که برای سازمان دارند به یک موضوع داغ تبدیل شده‌اند.

اما در كنار این رویداد كه در آن بزرگان صنعت رایانش ابری از کشورهای خارجی همچون "پرداهلبرگ" موسس انجمن رایانش ابری آسیا ، مدیر برنامه مایکروسافت ، مدیر مبلغان سرویس های وب آمازون و مشاور علمی اتحادیه اروپا در زمینه نرم افزار و خدمات معماری حضور داشتند کارگاه های تخصصی با مباحثی مانند رایانش ابری در بانکداری، امنیت فضای تبادل اطلاعات ، راهکارهای مجازی سازی مبتنی بر زمین و جایگزینی VMware در مجازی سازی سمت سرور، امنیت و زیرساخت در رایانش ابری ارائه شد.

گفتني است؛ وب‌سایت رویداد در آدرس اینترنتی: http://cloud-tech.ir در دسترس علاقه مندان است.
مرجع : ستاد اطلاع رسانی همایش رایانش ابری