حراج دامنه های اینترنتی ایران برای بازماندگان قربانیان تروریسم
کد مطلب: 7745
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۰
 
حراج دامنه های اینترنتی ایران برای بازماندگان قربانیان تروریسم
 
 
Share/Save/Bookmark
در پی انتشار اخباری مبنی بر حکم دادگاه آمریکایی برای ضبط دامنه‌‌های اینترنتی "دات آی آر"، یک مقام مسئول در سازمان فناوری اطلاعات گفت: این موضوع در حد یک جنجال سیاسی و رسانه ای است و هیچگونه جای نگرانی وجود ندارد؛ در همین حال مسئول ثبت دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز از بررسی صحت و سقم این موضوع خبر داد.


به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، مسئول ثبت دامنه اینترنتی "دات آی آر" پژوهشگاه دانش های بنیادی  اظهار داشت:در صورتی که این حکم اجرایی شود با ساختار فعلی، دامنه های اینترنتی با پسوند "آی آر" در عرصه بین المللی کار نخواهد کرد و دیگر مراجعه به دامنه ir در ایران و خارج از کشور امکان پذیر نخواهد بود.

علیرضا صالح با بیان اینکه ساختار سایت های اینترنتی، ساختاری درختی است که اگر اول درخت قطع شود مابقی آن نیز از کار خواهد افتاد ادامه داد: اما ضبط دامنه های اینترنتی دات آی آر خیلی دور از ذهن به نظر می رسد و تجربه چندین ساله در این حوزه نشان می دهد که تاکنون این موضوع اتفاق نیافتاده و آیکان تاکنون برای هیچ کشور و دامنه ای این اقدام را نکرده است.

صحت و سقم خبر مشخص نیست

وی با تاکید براینکه هنوز صحت و سقم این خبر مشخص نشده و در حال بررسی آن هستیم، افزود: این اخبار در رسانه ها منتشر شده و تاکنون هیچ مقام رسمی از آیکان که هماهنگی
علیرضا صالح: ضبط دامنه های اینترنتی دات آی آر خیلی دور از ذهن به نظر می رسد و تجربه چندین ساله در این حوزه نشان می دهد که تاکنون این موضوع اتفاق نیافتاده و آیکان تاکنون برای هیچ کشور و دامنه ای این اقدام را نکرده است
این دامنه ها را به عهده دارد چیزی را به ما اعلام نکرده است. صالح گفت: در صورتی که خبر درست باشد راه های مذاکره را در پیش خواهیم گرفت و قطع دامنه های اینترنتی بدبینانه ترین حالت در خانه آخر است که نباید به آن فکر کرد.


مسئول ثبت دامنه اینترنتی "دات آی آر" پژوهشگاه دانش های بنیادی با بیان اینکه ظرف دو روز آینده پاسخ استعلام در این خصوص را کسب می کنیم، خاطرنشان کرد: در این حکم که از سوی یک دادگاه محلی صادر شده بحث منفعتی و مالی مطرح است؛ به این معنی که دامنه "آی آر" و "آی پی" آدرس هایی که به ایران تخصیص داده شده به عنوان یک نوع مایملک و دارایی کشور آمریکا تعیین شده که باید ضبط و به حراج گذاشته شود و عایدی آن به نفع بازماندگان قربانیان عملیات تروریستی استفاده شود.
  

وی با بیان اینکه درصد کمی از دامنه های "دات آی آر" در ایران دولتی است افزود: دامنه های دولتی به نسبت کل دامنه های فعال  با پسوند"آی آر"، زیر یک درصد بوده و کمتر از یک هزار دامنه هستند اما به نظر می رسد موضوع این حکم مربوط به دامنه های دولتی و غیردولتی نباشد و بحث عواید مالی دامنه های اینترنتی مطرح است.

حق استفاده از کد دو حرفی ایران را داریم

صالح ادامه داد: براساس قوانین بین المللی حق استفاده از کد دو حرفی کشورها، باید از سوی آیکان در اختیار هر کشوری قرار گیرد و ما نیز حق استفاده از "آی آر" را داریم و آیکان موظف است این حق را به ایران بدهد.

مسئول ثبت دامنه اینترنتی "دات آی آر" پژوهشگاه دانش های بنیادی، در مورد قطع سرورهای دامنه های آی آر در خارج از کشور گفت: فرقی ندارد سرور کجا قرار گرفته باشد؛ زمانی که سر شاخه قطع شود سرور هر جای دنیا باشد کار نخواهد کرد. وی افزود: به نظر می رسد بیش از حد معمول به این خبر پرداخته شده و این موضوع اتفاق بزرگی در این عرصه نخواهد بود.

مکاتبات در حال انجام است

براین اساس یک مقام مسئول در سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز اظهار داشت: این حکم هنوز از سوی سازمان آیکان به طور رسمی به ایران اعلام نشده است.وی با بیان اینکه به دلیل برگزاری اجلاس آیکان در کشور انگلیس، این سازمان در تعطیلات به سر می برد و فعالیت خود را از فردا آغاز خواهد کرد گفت: مکاتباتی در این زمینه با آیکان صورت گرفته اما تاکنون جوابی از این سازمان دریافت نشده است.


پیگیری از طریق وکلای ایران در مجامع بین المللی

این مقام مسئول با
شمار دامنه های اینترنتی با پسوند "آی آر" بیش از نیم میلیون دامنه اعلام شده است.
اشاره به جایگاه سازمان آیکان که فراتر از یک دادگاه محلی به نظر می رسد، ادامه داد: آیکان یک موسسه بین المللی است و تصمیماتی که در آن گرفته می شود به صورت بین المللی بوده و به نظر نمی رسد در مورد حکم یک دادگاه محلی، اعمال نظر خاصی انجام دهد.

وی با تاکید براینکه هم اکنون مکاتبات از طریق وکلای ایران در مجامع بین المللی تحت پیگیری است، خاطرنشان کرد: جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد و به نظر نمی رسد موضوع مهمی باشد؛ بلکه بیشتر جنبه های سیاسی دارد و در حد جنجال رسانه ای است.

این مقام مسئول با بیان اینکه دامنه های اینترنتی به هیچ وجه قطع نخواهند شد، گفت: آن ها گفته اند که قصد دارند دامنه های اینترنتی را که دست دولت جمهوری اسلامی ایران است ممنوع الفروش کنند و پول ثبت و خرید هر دامنه که ایران می پردازد را در اختیار بگیرند، این درحالی است آیکان بابت واگذاری دامنه ها پولی دریافت نمی کند و ایران از این منظر، پولی نزد آیکان ندارد که آن ها بخواهند تصاحب کنند.

۹۰ درصد دامنه های "ir." تحت مالکیت اشخاص

وی یادآور شد: دامنه های دات آی آر متعلق به دولت جمهوری اسلامی نیست و ۹۰ درصد این دامنه ها تحت مالکیت اشخاص به ثبت رسیده است؛ از طرفی هیچ سرور دولتی خارج از کشور وجود ندارد که مسدود شود و اگر سرور سایت های شخصی نیز مسدود شود انتقال آن به داخل کشور برای میزبانی به راحتی امکان پذیر خواهد بود.


این مقام مسئول با تاکید براینکه به نظر نمی رسد قوانین و مقررات بین المللی اجازه انجام این حکم دادگاه بین المللی را بدهد ادامه داد: جای هیچگونه نگرانی نیست و به نظر می رسد اعلام کنندگان این پرونده، وقت خودشان را تلف کرده اند. شمار دامنه های اینترنتی با پسوند "آی آر" بیش از نیم میلیون دامنه اعلام شده است.
مرجع : خبرگزاری مهر