هشدار درباره تسلط چند شرکت اینترنتی خاص بر بازار
دستپاچگی ورود فناوری‌های مختلف به کشور
کد مطلب: 8167
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۰
 
فعالان اینترنتی با انتقاد از تغییر ناگهانی پیش نویس کارشناسی شده پروانه‌های ارتباطات ثابت، نسبت به تسلط چند شرکت خاص بر بازار با روش‌های آیین‌نامه‌ای هشدار دادند.
هشدار درباره تسلط چند شرکت اینترنتی خاص بر بازار
 
 
Share/Save/Bookmark
فعالان اینترنتی با انتقاد از تغییر ناگهانی پیش نویس کارشناسی شده پروانه‌های ارتباطات ثابت، نسبت به تسلط چند شرکت خاص بر بازار با روش‌های آیین‌نامه‌ای هشدار دادند. 

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، نشست تخصصی بررسی پروانه‌های ارتباطات ثابت امروز در فرهنگسرای فناوری اطلاعات برگزار شد.

در حالیکه قرار بود در این نشست با حضور نمایندگان شرکت‌های PAP، PSTN، ISDP و ISP و نماینده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نقاط قوت و ضعف پروانه‌های فوق بررسی شود، اما بنابر اعلام مسئولان برگزار کننده نشست، صادق عباسی شاهکوه معاون رگولاتوری دقائقی مانده به آغاز نشست، با انصراف از حضور، قول به تعیین جایگزینی برای خود داده که این وعده نیز محقق نشد و به این ترتیب مسئولی برای پاسخ به ایرادات وارده به این پروانه در برنامه حاضر نبود.

انتقاد از تغییر ناگهانی پیش نویس کارشناسی شده پروانه شرکت‌های PAP

در این نشست، عبدالرضا سلطان‌زاده پسیان اظهار داشت: در سال ۹۱ تمام شرکت‌های PAP درخواست تمدید پروانه خود را به رگولاتوری ارائه کردند و سال ۹۲ تعامل با رگولاتوری درباره تمدید پروانه‌ها ادامه داشت.

قائم مقام عصر انتقال داده‌ها گفت: در اردیبهشت ۹۳ پیش‌نویش مذاکرات انجام شده آماده شد و تمام ۱۱ شرکت PAP این پیش نویس را امضا کردند. در حالیکه انتظار می‌رفت همان پیش‌نویس کارشناسی شده در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب برسد، اما در مردادماه و بعد از یک ماه سکوت و پشت درهای بسته، با خبر شدیم که پیش نویس تغییر کرده است.

وی ادامه داد: گفته شده که رگولاتوری کارشناس خارجی گرفته و این تغییر اعمال شده است.

پسیان تاکید کرد: روح حاکم بر پیش نویس فعلی، حذف شرکت‌ها است. با این پیش نویس، در مرحله نخست شرکت‌های ISP حذف می‌شوند؛ سپس شرکت‌های ISDP حذف خواهند شد و در نهایت ۶ شرکت PAP باقی می‌‌مانند.

هشدار تسلط چند شرکت خاص بر بازار با روش‌های آیین‌نامه‌ای

در ادامه علیرضا علمی با انتقاد از روح کلی پیش‌نویس جدید پروانه شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت‌، گفت: در این طرح، شرکت‌‌های کوچک ISP نادیده گرفته شده‌اند. باید شرایط به گونه‌ای فراهم می‌شود که امکانات به صورت مساوی بین بازیگران حوزه تقسیم شود و بازیگران در ذیل چند اپراتور بزرگ به صورت مستقل فعالیت کنند.

دبیر انجمن شرکت‌های اینترنتی ایران با انتقاد از برخی بندهای این طرح، ادامه داد: براساس طرح پروانه‌های ارتباطات ثابت شرکت‌های شبکه ساز متعهد شده‌اند که تنها ۳۰ درصد از خدمات خود را شرکت‌های پایین دستی ارائه دهند و ۷۰ درصد باقیمانده را می‌توانند به صورت مستقیم به مشتریان بفروشند. در حالی که شرکت‌های فراهم‌کننده بستر نباید وارد فروش سرویس‌ شوند.

وی ادامه داد: نتیجه این طرح این است که چند شرکت خاص را با روش‌های آیین‌نامه‌ای بر بازار مسلط کنیم.

با امکان بازنگری در پروانه‌ها، تضمینی برای سرمایه‌گذاری نیست

همچنین در این نشست، امیر فرد شاهین با انتقاد از ضمانت پروانه‌های صادره از سوی رگولاتوری، گفت: مجموعه‌هایی که میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری می‌کنند تضمینی از سوی رگولاتوری برای بقای فعالیت خود ندارند.

مدیرعامل توسعه ارتباطات هما توضیح داد: برای مثال در گذشته برخی شرکت‌های PAP با استناد به بند فرکانسی در پروانه خود اقدام به ارائه اینترنت پرسرعت وایمکس کردند که چندی بعد با جدا شدن این بند از پروانه، مجوز ارائه وایمکس در قالب یک پروانه جداگانه با اخذ حق پروانه ۲۰ میلیاردی به دو اپراتور دیگر فروخته شد.

وی ادامه داد: مجوز وایمکس در حالی در ایران اعطا شد که همان زمان تکنولوژی وایمکس از رده خارجی بود و اینتل اعلام کرده بود دیگر چیپ‌ست وایمکس تولید نمی‌کند.

فرد شاهین افزود: اکنون نیز در پروانه‌های جدید که در نهایت به ۵ شرکت PAP اعطا خواهد شد، بحث LTE مطرح است؛ اما در عمل پیش از این نیز یکبار رگولاتوری LTE را همراه با نسل ۳ به اپراتورهای موبایل فروخته است. تضمینی نیز وجود ندارد که در آینده رگولاتوری با بازنگری مجدد در پروانه‌ها مزیت‌هایی را از پروانه آنها را جدا کند و در قالب سرویس جدیدی به فروش بگذارد یا به اپراتور بزرگی مانند مخابرات منتقل کنند.

این فعال اینترنتی تاکید کرد: بنابراین اکنون حتی چند شرکتی نیز که از این رانت استفاده کرده‌اند و احساس می‌کنند این پارامترها را دارند، هیچ تضمینی برای بقای فعالیت و سرمایه خود ندارند.

فرد شاهین خاطر نشان کرد: به تازگی که برای خرید برخی تجهیزات در سفر بودم، تمام تامین کننده‌های تجهیزات عنوان می‌کردند که دیگر تجهیزات ۳G تولید نمی‌کنند و فقط ۴G دارند. اکنون این دستپاچگی که در ورود فناوری‌های مختلف ۳G و ۴G به کشور وجود دارد مانند ورود وایمکس است که گفته شود تمام فناوری‌ها را به کشور آورده‌ایم.

حذف شرکت های کوچک‌تر در شرکت بالادستی از سر اختیار باشد نه اجبار

در ادامه این نشست مجیدی اظهار داشت: در هیچ کشور پیشرفته ۲ هزار شرکت ISP وجود ندارد. در عین حال که صدور مجوز بی‌رویه در گذشته اشتباه بود، حذف یکباره شرکت‌ها نیز اشتباه بزرگتری است.

این فعال حوزه اینترنت بی‌سیم افزود: اگر قرار است مجموعه بالادستی روی کار بیاید باید حتما از زیرساخت‌هایی که شرکت‌های کوچکتر در طی ۱۲ سال گذشته ایجاد کرده اند استفاده کند. اگر شرکت‌ بالادستی قرار باشد دکل و کابل‌های ساخته شده را از بین ببرد یا استفاده نکند، خسران منابع است.

وی ادامه داد : اگر قرار به واگذاری شرکت های کوچک‌تر به شرکت بزرگ تر است، این واگذاری نباید از سر اجبار بلکه از روی اختیار باشد.
مرجع : خبرگزاری فارس