افشای نام کشورهای طراح Regin:
آیا دست امریکا و انگلیس برای جاسوسی در ایران با این ویروس در کار است؟
کد مطلب: 8668
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۰
 
به عقیده محققان امنیتی، امریکا و انگلیس بدافزار خطرناک Reign را به منظور طراحی شبکه‌ا‌ی از سیستم‌های ویروسی شده در یکی از کشورهای خاورمیانه‌ که احتمالا ایران است، طراحی کرده‌اند.
آیا دست امریکا و انگلیس  برای جاسوسی در ایران با این ویروس در کار است؟
 
 
Share/Save/Bookmark

به عقیده محققان امنیتی، امریکا و انگلیس بدافزار خطرناک Reign را به منظور طراحی شبکه‌ا‌ی از سیستم‌های ویروسی شده در یکی از کشورهای خاورمیانه‌ که احتمالا ایران است، طراحی کرده‌اند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محققان امنیتی می گویند این بدافزار توسط آژانس امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطات دولت انگلیس طراحی شده و از این طریق حتی شبکه رایانه‌ای کمیسیون اروپایی وابسته به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۱ هک شده است. ظاهرا کدهای مخرب مورد استفاده برای حمله هکری مذکور با کدهای بدافزار Reign شباهت‌های زیادی دارد. 

یافته‌های موسسه امنیتی روسی کاسپراسکای نشان می‌دهد که بدافزار Reign از کشورهایی مانند روسیه و ایران جاسوسی کرده و از جمله دیگر اهداف تازه کشف شده آن می‌توان به شرکت مخابراتی Belgacom بلژیک و ژان ژاک کوییس کواینتر، رمزنویس مشهور دنیای آی تی، اشاره کرد.

Reign نه تنها برای حمله به شبکه های مخابراتی مبتنی بر GSM ، بلکه به منظور طراحی شبکه‌ا‌ی از سیستم‌های ویروسی شده در کشوری در منطقه خاورمیانه که نام‌اش فاش نشده، مورد استفاده قرار گرفته است. این شبکه که هنوز فعال است، دفتر رییس جمهور، نهادهای آموزشی،بانکی و ... را در این کشور آلوده کرده است. اگر چه منابع خبری از افشای نام این کشور خاورمیانه‌ای خودداری می کنند اما به احتمال زیاد این کشور ایران است، چون این ویروس به طور عمده دو کشور ایران و عربستان را در خاورمیانه هدف قرار داده و عربستان کشوری پادشاهی و فاقد نهاد ریاست جمهوری است. 

به اعتقاد کارشناسان سمانتک، عرضه Reign یادآور بدافزار استاکس‌نت است که به تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز ایران حمله کرده بود. 

مجموعه اطلاعاتی که در مورد Reign منتشر شده این فرضیه را تایید می‌کند که نهادهای جاسوسی در آمریکا و انگلیس نه تنها از انواع بدافزارها برای جاسوسی از اهداف مورد‌ نظرشان استفاده می‌کنند، بلکه این روش به صورتی کاملا هدفمند و نه صرفا به منظور جمع‌آوری فله ای اطلاعات به کار گرفته می‌شود. 

بررسی‌های جدید این احتمال را مطرح می‌کند که نمونه‌های اولیه Reign از سال ۲۰۰۳ به کار گرفته شده باشند. آژانس امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطات دولت انگلیس تاکنون از هرگونه اظهار‌نظر در این زمینه خودداری کرده‌اند.

مرجع : خبرگزاری فارس