آیا بدافزار Regin طراحی امریکا برای جاسوسی در کشورهای هدف است؟
کد مطلب: 8656
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۴
 
برخی صاحب‌نظران با توجه به آمار و اسامی کشورهای قربانی بدافزار Regin، امریکا را طراح و استفاده کننده آن می‌شناسند.
آیا بدافزار Regin طراحی امریکا برای جاسوسی در کشورهای هدف است؟
 
 
Share/Save/Bookmark

برخی صاحب‌نظران با توجه به آمار و اسامی کشورهای قربانی بدافزار Regin، امریکا را طراح و استفاده کننده آن می‌شناسند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، شرکت امنیتی سمانتک بدافزار خطرناکی به نام Regin را شناسایی کرده که از نظر فنی در سطح بسیار بالایی است. این بدافزار از سال ۲۰۰۸ تا کنون برای جاسوسی و خراب‌کاری علیه دولت‌ها، زیرساخت‌های صنعتی، صاحبان مشاغل، محققان و افراد به کار گرفته شده است. کارشناسان معتقدند که این بدافزار ابرازی برای جاسوسی سایبری از دولت های جهان است.

بر اساس تحلیل و بررسی های سمانتک این تروجان کیفیت خوبی دارد و تلاش زیادی برای مخفی نگه‌داشتن فعالیت‌های آن در ۶ سال اخیر صورت گرفته است. Reign قادر به طراحی حملات متنوع و متعددی است که در مراحل مختلف صورت می‌گیرند. تبادل اطلاعات از طریق این بدافزار به صورت رمزگذاری شده صورت می‌گیرد و لذا ردگیری عملکرد آن کار دشواری است.

دور اول حملات این بدافزار از سال ۲۰۰۸ آغاز و در سال ۲۰۱۱ پایان یافت سپس این بدافزار برای مدتی ناپدید شد و  فعالیت آن مجددا از سال ۲۰۱۳  آغاز شد و با تفاوت‌هایی به کار خود ادامه داد. نسخه جدید این بدافزار ۶۴ بیتی است و می‌تواند خود را بر روی ویندوزهای ۶۴ بیتی نیز به سهولت نصب کند که این نشانه حرفه‌ای بودن طراحان بدافزار یاد شده است. 

به عقیده کارشناسان، این بدافزار از سوی کشورهای غربی و احتمالا آمریکا طراحی شده است. این گروه از صاحب‌نظران برای اثبات ادعای خود به کشورهای هدف آن اشاره می کنند. اولین هدف این بدافزار روسیه است و ۲۸ درصد از موارد فعالیت بدافزار یاد شده در این کشور بوده است. عربستان سعودی با ۲۴ درصد در رتبه دوم و مکزیک و ایرلند در رتبه های سوم و چهارم قرار دارند. ایران هم با ۵ درصد آلودگی در کنار پاکستان، اتریش، بلژیک، افغانستان و هند قرار گرفته است.

دامنه فعالیت‌های تخریبی این بدافزار هنوز به دقت مشخص نشده است، به ‌خصوص که تحرکات ایذایی فراوانی را نیز انجام می‌دهد که درک نیات عملی و واقعی آن را دشوار می کند. اما از جمله خراب‌کاری‌های آن می‌توان به سرقت کلمات عبور، تصویربرداری از نمایش‌گر رایانه، سرقت فایل های مختلف و مانند آن اشاره کرد. بدافزار مذکور از روش های قدیمی خراب‌کاری هم غافل نیست و از روش های کهنه برای رمزگذاری فایل‌های سیستمی نیز استفاده می کند.

اولین هدف این بدافزار صنایع کوچک و افراد بوده، به گونه ای که ۴۸ درصد از آلودگی ها به این افراد مربوط است، رتبه دوم با ۲۸ درصد مربوط به صنایع مخابراتی است. بیمارستان ها با ۹ درصد در رتبه سوم و بخش انرژی، صنعت هواپیمایی و تحقیقات در رتبه های بعدی آلودگی هستند.

مرجع : خبرگزاری فارس