فناوری‌های سبز در المپیک ۲۰۱۲
کد مطلب: 2548
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۳۰
 
مسئولان برگزاری المپیک لندن در ساخت اماکن ورزشی مخصوص این مسابقات از سازه‌های قابل بازیافت استفاده کرد‌ه‌اند.
فناوری‌های سبز در المپیک ۲۰۱۲
 
 
Share/Save/Bookmark
از نخستین دوره برگزاری مسابقات المپیک نوین در آتن که در سال ۱۸۹۶برگزار شد تعدادی عکس برجای مانده است، حتی اخبار مربوط به برندگان آن دوره از مسابقات را نیز هاله‌ای از غبار گرفته است. 

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)،در آن زمان و در هنگامه برگزاری بازی‌های المپیک به‌دلیل اینکه تازه رادیو اختراع شده بود و رسانه‌های تصویری نیز وجود نداشت اخبار مربوط به مسابقات بیشتر از طریق روزنامه‌ها انتشار می‌یافت و پیش تر نیز پس از مدت زمانی نسبتا طولانی مردم در سایر نقاط دنیا از تحولات مربوط به رویدادهای المپیک با خبر می‌شدند، اما امروز پس از گذشت ۱۱۶سال از نخستین المپیک معاصر علاقه‌مندان به کسب اخبار از مسابقات المپیک حتی می‌توانند از طریق موبایل به تماشای مسابقات مورد علاقه خود بپردازند.

در این گزارش در ابعاد مختلف به بررسی انواع و اقسام تکنولوژی‌های به‌کار رفته در المپیک لندن پرداخته‌ایم و از آن جایی که در این دوره از مسابقات از فناوری‌های دوستدار محیط‌زیست نیز استفاده شده است، بخشی از این گزارش را به فناوری‌های سبز به‌کار گرفته شده در المپیک ۲۰۱۲اختصاص داده‌ایم.

برای پوشش المپیک لندن در واقع همه ابزارهای تکنولوژیک روز بسیج شده‌اند. برای اینکه علاقه‌مندان بتوانند به آخرین اخبار و تحولات مربوط به مسابقات المپیک از طریق تلفن همراه دسترسی داشته باشند، برنامه‌ای تحت عنوان اپلیکیشن رسمی مسابقات المپیک لندن طراحی شده است.
 
این اپلیکیشن به‌گونه‌ای طراحی شده که شما قادر خواهید بود با مراجعه به بخش اختصاصی هر ورزش نسبت به اخبار پیرامون آن اطلاعات کسب کنید. حتی با مراجعه به لیست کاروان‌های ورزشی از اخبار ورزشی مربوط به کشورها و کسب موفقیت‌های آنها و مدال‌هایی که به‌دست آورده‌اند، اطلاع پیدا کنید. این اپلیکیشن به‌صورت رایگان برای اندرویید طراحی شده است.

اسکن بیومتریک، جدید‌ترین فناوری امنیتی برای المپیک ۲۰۱۲

برای برگزاری مسابقات المپیک لندن تدابیر ویژه امنیتی درنظر گرفته شده بود که پیش‌تر نیز از برخی از این تدابیر نظیر استقرار موشک‌های دفاعی بر بام منازل شهر لندن انتقادهای شدیدی از سوی شهروندان لندنی شده بود. اما تدابیر امنیتی دیگری نیز با استفاده از تکنولوژی‌های نوین برای این مسابقات در نظر گرفته شده بود، ازجمله آنها می‌توان به موازینی که برای کارمندان پارک المپیک این شهر درنظر گرفته شده بود اشاره کرد.

این کارمندان در طول تمام مسابقات تحت اسکن بیومتریک قرار می‌گیرند به این معنا که در ورودی محل برگزاری مسابقات المپیک در لندن که از سایت اصلی حدود ۲.۵ کیلومترمربع فاصله دارد، دستگاه‌هایی نصب شده‌اند که عنبیه چشم و دست کارمندان را اسکن می‌کنند و از این طریق آنان را مورد شناسایی قرار می‌دهند.

ورزشکاران و فناوری‌های جدید

ایتوس یکمی از شرکت‌های مورد تأیید ستاد برگزاری مسابقات المپیک برنامه‌ای را در اختیار ورزشکاران حاضر در مسابقات المپیک قرار داده است تا آنها بتوانند از طریق گوشی‌های تلفن همراه هوشمند خود در زمان تمرینات استفاده کنند، این برنامه حاوی اطلاعات روزانه درباره شیوه، تمرین ورزشکاران و نحوه مصرف انرژی است. 

در این دوره از مسابقات هم آزمایش دوپینگ از ورزشکاران با جدیت خاصی انجام می‌شود وبه همین منظور یک مرکز بزرگ علمی و پزشکی در محل برگزاری مسابقات تاسیس شده که در ۲۴ساعت شبانه روز فعال است و قادر خواهد بود از بیش از شش هزار ورزشکار تست دوپینگ بگیرد.

فناوری‌های سبز در المپیک ۲۰۱۲

مسئولان برگزاری المپیک لندن در ساخت اماکن ورزشی مخصوص این مسابقات از سازه‌های قابل بازیافت استفاده کرد‌ه‌اند. سازه‌های ورزشگاه‌های واترپولو و والیبال در محل برگزاری مسابقات المپیک از الیاف پی وی سی ساخته شده‌اند و پس از اتمام مسابقات این سازه‌ها را می‌توان باز کرد و مورد بازیافت قرار داد.
مرجع : روزنامه همشهری