دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ , 4 Dec 2023
جالب است ۰
هم‌اکنون تنها در حال بررسی و شناسایی شرایط برای تاسیس یک آزمایشگاه در حوزه امنیت فناوری اطلاعات هستیم البته مذاکرات خوبی در این رابطه با سازمان فناوری اطلاعات و موسسه استاندارد انجام داده‌ایم.
منبع : هفته نامه عصر ارتباط
معاون گسترش فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات هفته گذشته در جلسه کمیسیون افتا از تلاش‌های صورت‌گرفته برای تاسیس آزمایشگاه دیگری در حوزه فاوا خبر داد. خانم بهناز آریا، به عنوان رئیس کمیسیون افتا سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، بفرمایید این آزمایشگاه قرار است برای سنجش استاندارد در کدام یک از بخش‌های فاوا تاسیس شود؟

هم‌اکنون تنها در حال بررسی و شناسایی شرایط برای تاسیس یک آزمایشگاه در حوزه امنیت فناوری اطلاعات هستیم البته مذاکرات خوبی در این رابطه با سازمان فناوری اطلاعات و موسسه استاندارد انجام داده‌ایم.

قرار است چه حمایت‌هایی از سوی این دو سازمان صورت گیرد؟

ببینید طبق برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، بخش خصوصی و به احتمال زیاد کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های حاضر در حوزه امنیت، تاسیس این آزمایشگاه را دنبال می‌کنند. تاکنون حمایت‌ این سازمان‌ها به شکل معنوی بوده اما ما تلاش می‌کنیم با بررسی‌های بیشتر بتوانیم حمایت‌های بیشتری را در سطوح دیگر از آنها کسب کنیم.

فکر می‌کنید هم‌اكنون دو آزمایشگاه همکار استاندارد در حوزه فناوري اطلاعات چه توانایی‌هایی برای سنجش استانداردهای امنیت دارند؟

در واقع می‌توانم بگویم این آزمایشگاه‌ها تخصص لازم برای آزمایش محصولات امنیت IT را ندارند اما چون تا به امروز مرجع دیگری برای سنجش آزمون‌های امنیت نبوده شرکت‌های این حوزه ناچار بودند محصولات امنیتی خود را به آزمایشگاه‌های حاضر بسپارند.

گویا کنسرسیوم ایریانابوم هم‌اکنون به دنبال تاسیس آزمایشگاه دیگری در حوزه IT است. به نظر می‌رسد آنها هم به دنبال ایجاد چنین آزمایشگاهی هستند...

فکر می‌کنم هدف اصلی ایریانابوم در وهله اول ایجاد آزمایشگاهی برای تجهیزات شبکه است و گویا در این زمینه اقدامات لازم هم انجام شده؛ بحث تجهیزات و تست قطعات شبکه، موضوع کاملا مجزایی از امنیت شبکه است و فکر می‌کنم شرکت‌های حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات در کشور این تخصص را برای سنجش محصولات امنیتی دارند.

رویکرد سازمان ملی استاندارد و سازمان فناوری اطلاعات نسبت به تعدد آزمایشگاه‌های IT چیست؟

اتفاقا آنها طی تفاهمنامه‌ای که با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور امضا کردند با تاسیس آزمایشگاه‌های بیشتر در حوزه IT کاملا موافق هستند و از این موضوع استقبال می‌کنند. ضمن اینکه باید این نکته را پذیرفت که آزمایشگاه‌های فعلی پاسخگوی استاندارد در حوزه امنیت نیستند.

امسال در کمیسیون افتا چه مسائلی را در اولویت کاری خود قرار داده‌اید؟

برنامه‌هایی همچون تعامل با سازمان‌های دولتی و شناساندن پتانسیل بخش خصوصی فاوا به دولت در سرلوحه کاری کمیسیون افتا قرار گرفته و امیدواریم از طریق جلسات مشترک و مرتبی که با نمایندگان سازمان‌های دولتی برگزار می‌کنیم به خوبی این توانایی‌ها مطرح شود.
کد مطلب : 1245
https://aftana.ir/vdcd.o0f2yt0xka26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی