گفت‌وگو با مدیر پروژه «توانم»
اعتبارسنجی از منازعه در معاملات می‌کاهد
اختصاصی افتانا- علیرضا صالحی
کد مطلب: 14818
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۷
 
نجمی: اعتبارسنجی، فرایندهای مالی را از منازعات دور می‌کند و این کار با «توانم» میسر است.
اعتبارسنجی از منازعه در معاملات می‌کاهد
 
 
Share/Save/Bookmark
نجمی: اعتبارسنجی، فرایندهای مالی را از منازعات دور می‌کند و این کار با «توانم» میسر است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، مقداد نجمی، مدیر پروژه «توانم» شرکت توسن درباره این طرح نوآورانه چنین گفت: نیاز به اعتبارسنجی ضرورتی است که فرایندهای مالی و معاملات را در هر سطحی قابل اطمینان و امن می‌کند و این قابلیت را دارد تا در آینده جایگزین بسیاری از تضامین و معرف‌ها در معاملات روزمره شود. از این رو از اردیبهشت‌ماه سال جاری طرحی را با شرکت مشاوره رتبه‌بندی ایران، به‌عنوان تنها شرکتی که مجوز رسمی از بانک مرکزی برای ارائه سیستم اعتبارسنجی دارد، آغاز کردیم. این شرکت از سال ۸۷ زیر نظر و با نظارت بانک مرکزی مشغول جمع‌آوری اطلاعات تسهیلات مستقیم و غیر مستقیم و چک‌های برگشتی عمده مشتریان بانکی بوده‌‌است تا بتواند بر اساس دیتای جمع‌آوری شده رتبه اعتباری اشخاص را محاسبه کند.

وی ادامه داد: طی این همکاری پلتفرمی را توسعه دادیم تا گزارش اعتبارسنجی و رتبه اعتباری که تا آن زمان تنها در اختیار بانک‌ها و موسسات مالی طرف قرارداد با شرکت رتبه‌بندی ایران قرار می‌گرفت به سطح جامعه بیاوریم و زمینه‌ای فراهم کنیم تا این گزارش‌ها که می‌تواند در معاملات روزمره بسیار مفید واقع شود در قالب گزارش توانم در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار گیرد.

نجمی درباره موانع حقوقی پیش روی این طرح گفت: البته یک محدودیت داشتیم؛ به صورتی‌که بر اساس اعلام نهادهای نظارتی باید این اطلاعات را فقط در اختیار صاحب گزارش قرار می‌دادیم، بنابراین ما طرحی پیاده‌سازی کردیم که بر اساس کد ملی و شماره موبایل افراد و تطبیق آنها با همدیگر بتوانیم اشخاص را شناسایی کنیم و در صورت تایید و احراز هویت، گزارش را در اختیار او بگذاریم.

وی با اشاره به تاثیرگذاری این طرح در معاملات اظهار کرد: این گزارش با پایش رفتار مالی، افراد را بر اساس پارامترها و شاخص‌های عملکرد بانکی از رده بدون ریسک تا بسیار پرریسک طبقه‌بندی می‌کند و کمک می‌کند تا شما برای انجام معاملات یا پرهیز از معامله با یک فرد یا شرکت در پرداخت‌هایی که موکول به آینده می‌شود پیگیری کنید. هم‌اکنون بازار هدف این گزارش‌ها تمامی افرادی هستند که در نظام بانکی به هر صورتی فعال بوده و به نوعی در تعامل با بانک‌ها مشغول فعالیت هستند. همچنین این گزارش‌ در سطح عموم کاربردهای بسیار متنوعی دارد چه به‌عنوان گیرنده تسهیلات یا حتی در صورت ضمانت تسهیلات فرد دیگر و یا به عنوان استفاده‌کننده از دسته چک ممکن است نیاز داشته‌باشیم کل این فعالیت‌ها را به صورت متمرکز بررسی تا از وجود نقص در هر یک مطلع باشیم و جدا از نیاز به اعتبارسنجی فردی که با او وارد معامله می‌شویم ما را از اعتبار خودمان نزد دیگران نیز آگاه می‌کند.

نجمی تاکید کرد: در صورتی که این فرهنگ را گسترش دهیم می‌توانیم از یک‌سری مناقشات و منازعات در معاملات جلوگیری کنیم. چون خریدار و فروشنده در حالت عادی از عملکرد مالی یکدیگر اطلاع نداشته که به اصطلاح به آن اطلاعات نامتقارن طرفین معامله می‌گویند و این گزارش و رتبه به تقارن این اطلاعات کمک قابل ملاحظه‌ای می‌کند که بتوانند برای اعتماد یا عدم اعتماد به یکدیگر تصمیم بگیرند.

شایان ذکر است که پنجمین نمایشگاه صنعت بومی سایبری از روز یکشنبه ۱۱ تا ۱۴ آذرماه ۹۷ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا شد و شرکت توسن نیز به‌عنوان یکی از حامیان این رویداد ملی در این نمایشگاه حضور داشت.