مشاور پدافند سایبری مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی:
تاکید بر پروژه‌های اینترنت اشیا در کشور
کد مطلب: 11983
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۵
 
دستبند الکترونیکی زندانیان، پرونده الترونیکی سلامت، سامانه هوشمند کنترل ترافیک و سامانه هوشمند از جمله پروژه های مطرح در حوزه اینترنت اشیاء در کشور هستند.
تاکید بر پروژه‌های اینترنت اشیا در کشور
 
 
Share/Save/Bookmark

دستبند الکترونیکی زندانیان، پرونده الترونیکی سلامت، سامانه هوشمند کنترل ترافیک و سامانه هوشمند از جمله پروژه های مطرح در حوزه اینترنت اشیاء در کشور هستند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، یوسفی­نیا، عضو هیئت مدیره انجمن پدافند غیرعامل شعبه تبریز، در کنفرانس اینترنت اشیا در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای اظهار داشت: حدود نیمی از مقالات تالیفی مربوط به اینترنت اشیا در حوزه امنیت است چراکه نشان داده شده که دنیا از بحث حفره­ها و آسیب‌پذیری‌های امنیتی اینترنت اشیا متاثر خواهدبود. فیلم­های با تکنولوژی بالا که امروزه می‌بینیم نمونه­‌هایی از مباحث امنیتی مرتبط با اینترنت اشیا را نشان می­دهند که در آینده نزدیک در زندگی روزمره آنها را به عینه لمس خواهیم کرد. 

گفته می‌شود در آینده نه چندان دور افرادی که به هر طریقی مثلا با تلفن همراه به اینترنت وصل می‌شوند به ابزارهایی برای حمله به زیرساخت‌های کشورهای دیگر تبدیل خواهند شد که قابلیت رهگیری هم نخواهد داشت که اصطلاحا به آنها حملات DDOS گفته می‌شود.

این نوع حملات اینترنتی اخیرا کشور ما را به‌شدت متاثر کرده‌است. کمتر از سه ماه پیش عربستان حملات شدیدی به دو سه سایت کشور داشت که برای مدتی این سایت‌ها از سرویس خارج شدند.

اگر روزی برسد که اینترنت اشیا در دنیا فراگیر شود و فکری به امنیت آن نشود با مشکلات بسیار عمده‌ای برخواهیم خورد چه از لحاظ امنیت عمومی و شخصی که اطلاعات افراد به سرقت نرود و چه امنیت ملی و منطقه‌ای.

مدرس اداره کل پدافند غیرعامل در بخش دیگری گفت که اخیرا در کنفرانسی که در کشور برگزار شد بانک شهر اعلام کرد که این بانک به‌عنوان اولین بانک ایرانی در حال راه‌اندازی NFC در کشور است که اگر این اتفاق بیفتد کسب‌وکارهای فراوانی را ایجاد خواهد‌کرد.

NFC به‌عنوان یکی از مکانیزم‌های ارتباطی اینترنت اشیاءمورد توجه قرارگرفته چرا که برای ارتباطات شخصی و محرمانه مانند پرداخت‌های مالی از آن می‌توان استفاده کرد چرا که این تکنولوژی در فاصله بسیار نزدیک در حد ۲ سانتیمتر دیتا انتقال می‌دهد لذا امکان ورود هکر به این فضا تاحدی غیرممکن است.

به لحاظ اهمیت بحث امنیت امروزه سعی بر آنست که روی تکنولوژی‌های ارتباطی کار کنند که میزان ریسک آن بسیار پایین باشد. بلوتوث در مقایسه با NFC حوزه عمل بزرگ‌تری در حد چندین متر دارد لذا امکان ورود هکر به این فضا بسیار محتمل است.

وی در بخش دیگری به کاربردهای اینترنت اشیا پرداختند. در حوزه محیط زیست، گفته می‌شود که اینترنت اشیا می تواند جهان ما را سبزتر کند. حسگرهای اینترنت اشیا می‌تواند آلودگی‌های محیطی از جمله آب، هوا و سایر منابع زیستی را کشف و اعلام کنند.

در حوزه کشاورزی سیستم‌های مکانیزه آبیاری می‌توانند با استفاده از داده‌های حسگرهای اندازه‌گیری رطوبت خاک میزان آبدهی به گیاهان و درختان را طوری تنظیم کنند که در مصرف آب صرفه‌جویی شده و همچنین گیاه به میزان نیاز آب مصرف کند.

وی به بحث تبریز ۲۰۱۸ اشاره کرده و گفت که متخصصان کامپیوتر و الکترونیک می‌توانند خیلی کار  انجام دهند به‌عنوان مثال می‌توان بستری ایجاد کرد که مسافر یا گردشگری که کنار خیابان می‌ایستد بتواند بدون هیچ مشکلی و براحتی بتواند به مقصد خود مراجعت کند.

در حوزه پزشکی نیز در بحث پرونده سلامت افراد و انتقال برخط و دوره‌ای فاکتورهای حیاتی افراد از طریق حسگرهای موجود در گوشی، ساعت و یا مچ‌بندهای هوشمند به مراکز بهداشتی نیز می‌تواند تحول بزرگی در این حوزه ایجاد کند.

یوسفی‌نیا در مورد وضعیت IOT در ایران نیز ابراز داشت که کشور ما بیستمین کشور استفاده کننده از این تکنولوژی در دنیاست. دستبند الکترونیکی زندانیان، پرونده الکترونیکی سلامت، سامانه هوشمند کنترل ترافیک و سامانه هوشمند ازجمله پروژه‌های مطرح در حوزه اینترنت اشیا در کشور هستند.

در ایران نخستین سکوی آموزشی و پژوهشی اینترنت اشیا در دانشگاه علم و صنعت راه‌اندازی شد و این دانشگاه نام خود را به‌عنوان پنجمین دانشگاه دنیا که به تحقیق و پژوهش مبحث IOT می‌پردازند ثبت کرده و در این دانشگاه آزمایشگاهی برای جذب و اجرای پروژه‌های حوزه اینترنت اشیا راه‌اندازی شده‌است.

وی در پایان به میزان کسب‌وکاری این تکنولوژی در دنیا و کشور در حال ایجاد است اشاره و بر اهمیت ایده‌های نو در حوزه IOT و کارآفرینی حاصل برای نسل جوان و متخصصان حوزه IT تاکید داشت.

مرجع : پایداری ملی