تحریم دامنه‌های ایرانیان توسط ریسلو

الف , 27 تير 1396 ساعت 12:00

ریسلو با ارسال ایمیل به نمایندگان فروش ایرانی خود به‌صورت رسمی پایان فعالیت خود را در بازار ایران اعلام کرد.


ریسلو با ارسال ایمیل به نمایندگان فروش ایرانی خود به‌صورت رسمی پایان فعالیت خود را در بازار ایران اعلام کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، چند‌وقتی بود که مدیران وب‌سایت‌ها در مدیریت دامنه‌های خود با مشکلاتی مواجه می‌شدند به‌طوری که زمزه‌هایی مبنی بر تحریم ایرانیان توسط شرکت Realtime Register که با برند ریسلو در ایران شناخته می‌شود و البته بزرگ‌ترین شرکت ثبت‌کننده دامنه کاربران ایرانی نیز هست، به گوش می‌رسید.

همه‌چیز به‌دلیل ملیت هلندی/هندی این شرکت در حد شایعه و دور از ذهن بود تا اینکه این شرکت با ارسال ایمیل به نمایندگان فروش ایرانی خود به‌صورت رسمی پایان فعالیت خود را در بازار ایران اعلام کرد.

طی این ایمیل شرکت ریسلو به تمام کاربران ایرانی خود هشدار داده‌است که از ۱۸ جولای ۲۰۱۷ (۲۷ تیرماه ۱۳۹۶) در سیاست‌های جدید خود تغییرات و محدودیت‌هایی برای کاربران ایرانی خود در نظر خواهد‌گرفت که عملا به منزله پایان فعالیت این شرکت پس از چهار سال در بازار ایران خواهدبود.

در این ایمیل ریسلو هشدار داده‌است که از تاریخ مذکور کاربران ایرانی دیگر قادر به ایجاد حساب کاربری جدید، ثبت دامنه جدید و انتقال دامنه به پلتفرم ریسلو نخواهندبود و از ۱۸ آگوست (۲۷ شهریورماه) امکان تمدید دامنه و سرویس‌های موجود را از کابران ایرانی سلب خواهدکرد. ریسلو در پایان ایمیل خود عنوان کرد که از اثرات منفی این تغییرات برای کابران ایرانی متاسف است.

اعلام این خبر علاوه بر ایجاد نارضایتی در بین فعالان حوزه کسب‌وکارهای آنلاین و مدیران وب‌سایت‌ها موجی از شایعات را در انجمن‌های اینترنتی و گروه‌های تلگرامی به راه انداخت که باعث سردرگمی کاربران شده‌است. مهندس عزیزی، مدیر روابط عمومی شرکت ایران سرور، ضمن تایید این مطلب گفت: روز ۱۴ جولای ایمیلی مبنی بر تغییر سیاست‌ها از طرف این رجیسترار هلندی دریافت کردیم که از پایان سرویس‌دهی خود به کاربران ایرانی و سایر کاربران کشورهای مورد تحریم ایالات متحده خبر می‌داد. با اینکه ما در ایران سرور به‌دلیل ثبت دامنه مشتریان توسط یک رجیسترار معتبر آلمانی، شامل این تحریم‌ها نمی‌شدیم، اما با توجه به حساسیت موضوع در جلسه ی فوری که در مرکز عملیات کلود هاستینگ ایران سرور برگزار شد به بررسی مشکل پیش‌آمده پرداختیم و در همین راستا طی تماس تلفنی با مدیران ارشد شرکت ریسلو مراتب را مستقیما جویا شدیم که اعمال این تغییرات و تحریم‌ها توسط طرف هلندی مورد تایید واقع شد و عملا بر ما مسجل شد که این تحریم‌ها کاملا جدی بوده و در صورت عدم اقدام به موقع کاربران ایرانی در خصوص انتقال دامنه‌های خود از این شرکت به یک رجیسترار دیگر، عملا بازار کسب‌وکارهای ایرانی و تحریم بیش از ۹۰ درصد وب‌سایت‌های ایرانی با یک چالش جدی مواجه خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه اکثر شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی وب دامنه مشتریان خود را از طریق این رجیسترار به ثبت رسانده و شامل تحریم‌های اعلام‌شده خواهند‌شد، بنابراین به همه کاربران، مدیران وب‌سایت‌ها و مدیران شرکت‌های میزبانی وب پیشنهاد می‌دهم هرچه سریع تر نسبت به انتقال دامنه‌های خود به سایر رجیسترارهای معتبر اقدام کنند، چرا که درصورت عدم انتقال و پایان مهلت ریسلو عملا امکان تمدید دامنه را از دست خواهند داد و باید پس از پایان مدت اعتبار دامنه که باعث قطع شدن دسترسی کاربران به وب‌سایت‌شان خواهدشد۹۰ روز دیگر نیز صبر کنند تا فرایند آزاد شدن دامنه و قابلیت ثبت مجدد آن دوباره برقرار شود که بتوانند دوباره دامنه خود را از طریق سایر رجیسترارها ثبت کنند.

پاسخ ریسلو به ایمیل شرکت ایران سرور قبل از پیگیری و تماس مستقیم بدین شرح بود:
There unfortunately isn't much more information I can share than the information in the email itself. As you will notice the email mentions new restrictions will apply for resellers, customers and contacts from various countries that are subject to sanctions by the international community.
From next Tuesday on transactions can only be completed successfully if the contact details of resellers, customers and contacts comply with these restrictions and are proven to be correct.
Please refer to the email sent for the full information.
Sorry for the inconvenience.
Kind regards,
Resello
لازم به ذکر است که شرکت ریسلو (Realtime Register B.V) ثبت کننده بیش از ۹۰ درصد دامنه‌های کابران ایرانی بود به‌طوری که دامنه برندهای مطرح اینترنت ایران مانند دیجی‌کالا، خبرگزاری عصر ایران، نی‌نی سایت، پی سی دانلود، سافت‌گذر و ... نیز توسط این شرکت به ثبت رسیده‌است.

اگر مطمئن نیستید که دامنه‌تان توسط چه شرکتی به ثبت رسیده‌است، جهت بررسی شرکت ثبت‌کننده دامنه خود می‌توانید از سایت‌های بررسی‌کننده مانند who.is یا whois.sc استفاده کنید و در صورت مشاهده نام شرکت Realtime Register B.V در جلوی نام ثبت‌کننده (Registrar name) سریعا نسبت به انتقال دامنه خود به یک شرکت دیگر اقدام کنید.


کد مطلب: 12941

آدرس مطلب: https://www.aftana.ir/fa/doc/news/12941/تحریم-دامنه-های-ایرانیان-توسط-ریسلو

افتانا
  https://www.aftana.ir