گام کسپرسکی به سوی امنیت اینترنت اشیا
انتشار اسکنر رایگان اینترنت اشیا توسط کسپرسکی
کد مطلب: 13164
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
 
اسکنر اینترنت اشیا توسط کسپرسکی برای امنیت خانه‌های هوشمند به‌طور رایگان انتشار یافت.
انتشار اسکنر رایگان اینترنت اشیا توسط کسپرسکی
 
 
Share/Save/Bookmark
اسکنر  اینترنت اشیا توسط کسپرسکی برای امنیت خانه‌های هوشمند به‌طور رایگان انتشار یافت.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، یکی از موارد نگران‌کننده امنیتی در مورد اینترنت اشیا این است که تنها سازنده یک دستگاه هوشمند، به عنوان مثال، سازنده کتری برقی هوشمند می‌تواند مشکلات امنیتی و باگ‌های آن را حل کند و شخص دیگری حتی صاحب آن دستگاه قادر به انجام این کار و رفع آنها نخواهدبود.

در همین زمان اگر که کتری هوشمند دچار یک آلودگی شود و به عنوان مثال تحت حمله DDOS قرار بگیرد، هیچ کاری را نمی‌توان انجام داد، زیرا که مجرمان دستگاه‌ها را با بدافزارها آلوده کرده‌اند و آنها بخشی از بات‌نت‌ها شده اند؛ اما در این زمان چه کاری را می‌توان انجام داد؟

به منظور محافظت از اینترنت اشیا سازندگان تصمیم گرفتند که اتصال وای‌فای آنها را امن کنند تا بتوان امنیت دستگاه‌ها را تضمین و نگرانی‌ها را برطرف کرد. همان‌طور که می‌دانید هک یک وای‌فای برای مجرمان همانند آب خوردن است و آنها در این کار خبره شده‌اند. پس در این رابطه نیز نمی‌توان خیلی به وای‌فای اعتماد کرد.

با پیشرفت تکنولوژی و علاقه کاربران به اینترنت، دستگاه‌های متصل به اینترنت بیشتر شده و این دستگاه‌ها محبوبیت بیشتری می‌یابند. از این رو مجرمان سایبری چنین فرصت‌هایی را از دست نمی‌دهند و به نحو احسن از آنها استفاده می‌کنند.

اینترنت اشیا به همان اندازه که برای کاربران راحتی و آسایش را در بر دارد به همان اندازه هم سلب امنیت می‌کند و به راحتی می‌تواند امنیت زندگی واقعی را از کاربران بگیرد.

طبق اطلاعاتی که از Gartner به‌دست آمده‌است، بیش از ۶ میلیارد دستگاه متصل در سراسر جهان استفاده می‌شود که بسیاری از آنها تا به حال قربانی مجرمان سایبری شده‌اند. به عنوان مثال، سال گذشته موجی از حملات DDOS اینترنت اشیا را مورد حمله بات‌نت Mirai قرار دادند و توانستند کاربران بسیاری را آلوده کنند. بات‌نت‌های Mirai از آسیب‌پذیری‌های رایج در دستگاه‌های متصل استفاده کردند و توانستند دستگاه‌های متصل بسیاری را در سراسر جهان آلوده سازند.

لابراتوار کسپرسکی راهی را برای کاربرانش در نظر گرفته‌است که امنیت آن‌ها را تضمین و کار آنها را راحت‌تر کند. اسکنر اینترنت اشیا کسپرسکی آسیب‌پذیری‌های دستگاه‌های هوشمندی را که به شبکه خانگی متصل هستند می‌یابد و به شما هشدارهای لازم را می‌دهد.

اسکنر کسپرسکی دستگاه‌های متصلی همچون روترهای وای‌فای، آی‌پی‌های دوربین‌های مداربسته، تلویزیون‌های هوشمند، وای‌فای‌های هوشمند، دستگاه‌های ذخیره‌سازی شبکه NAS، سرورهای رسانه‌ای و کنسول‌های بازی و همچنین رایانه‌ها، تبلت‌ها یا گوشی‌های هوشمند در شبکه‌های خانگی را شناسایی می‌کند و در صورت وجود هرگونه مشکل فورا آنها را اطلاع می‌دهد.

نسخه بتا اسکنر اینترنت اشیا یکی دیگر از راهکارهای امنیتی لابراتوار کسپرسکی است که برای خانه‌های هوشمند و اینترنت اشیا مورد استفاده قرار می گیرد. این اپلیکیشن اندرویدی رایگان شبکه خانگی شما را آنالیز می‌کند و لیستی از تمام دستگاه‌های متصل را به شما می‌دهد و آسیب‌پذیری‌های موجود را در آنها را به‌صورت واضح برای شما شرح می‌دهد.

پس از نصب اپلیکیشن، اسکنر شبکه خانگی شما را اسکن کرده و تمام دستگاه‌های متصل به آن را شناسایی می‌کند. سپس اپلیکیشن پورت شبکه‌های به‌خصوصی را در دستگاه‌ها اسکن و درمی‌یابد که کدام‌یک از پورت‌ها باز هستند و کدام‌یک از آنها بسته.

درصورتی‌که اسکنر اینترنت اشیای کسپرسکی تشخیص دهد که برخی از دستگاه‌ها دارای پورت‌های باز هستند و می‌تواند به طور بالقوه مورد اکسپلویت قرار بگیرد، فورا به کاربر اخطار می‌دهد و او را به بستن پورت‌ها وادار می‌کند و درنتیجه آسیب‌پذیری‌ها پچ خواهند شد.

با این وجود دو چالش برای کاربران پیش خواهدآمد: اول اینکه بازار اینترنت اشیا تنوع بالایی دارد. ایجاد یک راهنمای گام‌به‌گام برای تمام دستگاه‌ها کاری غیرممکن خواهدبود. از این رو شما باید کتابچه راهنمای کاربر را برای دستگاهی بیابید که اسکنر اینترنت اشیا بتواند پورت‌های باز آن را شناسایی و راهنمای چگونه بستن آن را ذکر کند.

ثانیا، همه دستگاه‌ها اجازه بستن پورت‌ها را نمی‌دهند. ما به این موضوع نیز فکر کرده‌ایم، آیا واقعا اگر این ویژگی در دستگاه متصل شما وجود نداشته‌باشد شما حاضر هستید چنین دستگاهی را در منزل خود داشته‌باشید و از آن استفاده کنید؟ شاید این موضوع خیلی برای شما اهمیتی نداشته‌باشد و بتوانید آرامش خود را قربانی چنین مسئله‌ای کنید و مدل دیگری از دستگاه‌ها را انتخاب کنید که توسط اسکنر پشتیبانی نمی‌شوند، اما اگر کمی عمیق‌تر و عاقلانه‌تر فکر کنید هرگز نمی‌توانید هک دستگاه‌های خود را تصور کنید. در هر صورت انتخاب با شماست: اسکنر اینترنت اشیا به طور بالقوه آسیب‌پذیری‌های موجود در دستگاه‌های متصل را نشان خواهد داد.

اسکنر اینترنت اشیای کسپرسکی پس از اسکن شبکه، تمام دستگاه‌هایی را که به وای‌فای شما متصل هستند نشان می‌دهد. شما می‌توانید از این طریق نگاه کنید و ببینید که آیا کسی ناخواسته یا از روی عمد به روتر شما متصل شده‌است یا خیر و در‌صورتی‌که شخصی قصد سرقت پهنای باند و حتی بدتر از آن، جاسوسی را داشته‌باشد متوجه آن خواهید شد و فورا این سرقت را متوقف خواهید کرد. از طریق این اپلیکیشن شما می‌توانید مهمان ناخوانده را از طریق رابط کاربر به بیرون از شبکه خود منتقل سازید.

اسکنر اینترنت اشیا همچنین پورت‌های هر دستگاه متصل جدید را شناسایی و اسکن می‌کند و پورت‌های باز غیر ضروری را بررسی می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد. از طریق این ویژگی شما درخواهید یافت که یک دستگاه جدید به شبکه شما متصل شده‌است و می‌توانید میزان امن بودن آن را مشاهده کنید.

سرپرست امنیتی در لابراتوار کسپرسکی می‌گوید: «لابراتوار کسپرسکی این ماموریت را برعهده دارد که جهان سایبری را در برابر مجرمان نجات دهد و بتواند آن را امن حفظ کند. اینها تنها به حرف نیستند و ما در تلاشیم تا بتوانیم این امنیت را هر روزه بیشتر از قبل برقرار سازیم و سر گفته‌های خود باقی بمانیم. ما بسیاری از این ابزارها را رایگان عرضه می‌کنیم تا تمامی کاربران بتوانند از آنها بهره‌مند شوند و درنهایت امنیت خود باقی بمانند.»

شما می‌توانید اسکنر رایگان اینترنت اشیای کسپرسکی را در گوگل‌پلی دانلود کنید و از امکانات آن بهره‌مند شوید. این اپلیکیشن بتا هم‌اکنون در گوگل‌پلی قابل دسترس است.