نظر
۱
 
واکنش به الزامی‌شدن آنتی‌ویروس ایرانی در بخش دولتی
مهدوی: حمایت دولتی باید شامل همه انواع محصولات بومی امنیتی شود
اختصاصی افتانا
کد مطلب: 13717
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
 
به گفته مهدوی، ابلاغیه جدید دولت در راستای حمایت از آنتی‌ویروس بومی زمانی که به تمام محصولات داخلی حوزه امنیت تعمیم داده‌شود کار بسیار قابل ارزشی خواهدبود و در غیر این صورت ایجاد انحصار خواهدکرد.
مهدوی: حمایت دولتی باید شامل همه انواع محصولات بومی امنیتی شود
 
 
Share/Save/Bookmark
به گفته مهدوی، ابلاغیه جدید دولت در راستای حمایت از آنتی‌ویروس بومی زمانی که به تمام محصولات داخلی حوزه امنیت تعمیم داده‌شود کار بسیار قابل ارزشی خواهدبود و در غیر این صورت ایجاد انحصار خواهدکرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، بر اساس ابلاغیه هیئت دولت از این پس دستگاه‌های اجرایی باید از آنتی‌ویروس بومی «پادویش» بهره گیرند. به گفته مسئولان ذی‌ربط، این تصمیم ضمن کوشش برای بهبود ارتقای امنیت سایبری در راستای حمایت از محصول بومی و تحقق اقتصاد مقاومتی اتخاذ شده‌است.

مهندس سید مرتضی مهدوی، کارشناس امنیت سایبری، درباره این تصمیم گفت: اینکه از یک محصول بومی به این شکل حمایت می‌شود به‌ویژه در حوزه محصولات امنیتی حرکتی نادر و خوب است که جای تحسین دارد، اما این موضوع که چنین تصمیمی صرفا برای یک محصول و یک برند گرفته شده‌است راه درستی نیست. ما اکنون در کشور SOC، UTM و Firewall و بسیاری محصولات دیگر را نیز در داخل کشور تولید می‌کنیم. در چنین شرایطی چرا باید این اتفاق برای یک محصول بیفتد که روزی در همین بخش دولتی بزرگ شد و پرورش یافت تا به امروز که انحصاریش کردند. امیدواریم این حمایت به تمام محصولات داخلی تعمیم داده‌شود و اگر چنین اتفاقی بیفتد این کار بسیار قابل ارزش خواهدبود.

وی ادامه داد: امروزه دنیای آنتی‌ویروس‌ها بسیار متحول شده‌است. این محصول تاکنون پابه‌پای آنها نیامده‌است. البته تا به امروز رشد بسیار خوبی داشته‌است و امیدواریم که به مسیر پیشرفت خود ادامه دهد.

این کارشناس حوزه امنیت گفت: این موضوع را که محصول ایرانی نتواند امنیت سازمان را تضمین کند قبول ندارم، چراکه اگر قبلا این اعتماد و اطمینان در مورد نمونه‌های خارجی وجود نداشت درباره آنتی‌ویروس ایرانی این اطمینان وجود دارد.

وی درباره این موضوع که در کنار هم قرار گرفتن چند آنتی‌ویروس ممکن است با هم‌پوشانی آنها امنیت بیشتری ایجاد کند، اظهار کرد: این موضوع بیشتر جنبه تبلیغاتی و حمایتی دارد. در واقع در زیرساخت‌های کشور قطعا تلاش می‌شود که امنیت در چندین لایه و به طرق مختلف حفظ شود و صرفا به یک آنتی‌ویروس و یک راهکار اکتفا نمی‌شود.

مهدوی تاکید کرد: اگر این موضوع تعمیم یابد بسیار عالی است، اما اگر فقط در همین حد باقی بماند نتیجه خوبی نخواهد داشت. باید به آنتی‌ویروس‌ها و محصولات دیگر امنیتی که وجود دارند هم این فرصت را داد که در کنار این محصول از چنین فرصتی برخوردار شوند. باید مجموعه‌هایی مثل شورای رقابت دخالت کنند و بستری ایجاد شود که همه فعالان این عرصه در کشور بتوانند با توجه به ضریب توانمندی که دارا هستند در یک فضای رقابتی فرصت رشد و توسعه داشته‌باشند.
 


 
حسن
۱۳۹۶-۱۱-۱۷ ۱۲:۴۹:۱۴
ببخشید محصول SOC چیه؟؟ بعد این جمله "ابلاغیه جدید دولت در راستای حمایت از آنتی‌ویروس بومی زمانی که به تمام محصولات داخلی حوزه امنیت تعمیم داده‌شود کار بسیار قابل ارزشی خواهدبود و در غیر این صورت ایجاد انحصار خواهدکرد." رو خودتون فهمیدید چی گفتید؟؟؟ ابلاغیه به محصولات دیگه تعمیم داده بشه، انحصار ایجاد نمی کنه؟؟؟