گفت‌وگو با مسئول امنیت شبکه بانک صنعت‌ومعدن
غفاری:ابزارهای بانکی بومی ایمن را به کار می‌گیریم
کد مطلب: 13771
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۵
 
اکنون با مهاجرت سیستم بانکی صنعت‌ومعدن به کربنکینگ توسن می‌توانیم با تهدیدات امنیتی مقابله کنیم.
غفاری:ابزارهای بانکی بومی ایمن را به کار می‌گیریم
 
 
Share/Save/Bookmark
اکنون با مهاجرت سیستم بانکی صنعت‌ومعدن به کربنکینگ توسن می‌توانیم با تهدیدات امنیتی مقابله کنیم.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، حمید غفاری، مسئول امنیت شبکه بانک صنعت‌ومعدن و مسئول حوزه نظارتی این بانک است که از مشتریان محصولات و راهکارهای بومی توسن به حساب می‌آید. با او درباره مزیت‌هایی که این مشارکت برای بانک صنعت و معدن ایجاد کرده است به گفت‌وگو نشستیم.

لطفا درباره تعاملی که بانک صنعت و معدن با شرکت توسن دارد توضیح دهید.
توسن به عنوان یک شرکت بومی و خصوصی فعالیت می‌کند. ما به عنوان یک بانک دولتی خرسندیم که توانستیم از یک شرکت خصوصی و بومی حمایت کنیم و از ابزارها و نرم‌افزارهای توسن استفاده کنیم.

حرکت ما در این بخش به سمت مسائل حوزه پدافندی است. با توجه به تهدیداتی که به‌خصوص در حوزه زیرساخت‌های اصلی نظام بانکی کشور ما وجود دارد دشمنان ما خیلی تلاش می‌کنند که در مراحل مختلفی این زیرساخت‌ها را تهدید و آسیب‌هایی بزنند که منجر به نارضایتی جامعه شود. یکی از مهم‌ترین مسائلی که علاوه‌بر مباحث تحریم‌ها در این حوزه وجود دارد این است که بتوانیم با اتکا به سیستم‌های داخلی و بومی در برابر این‌گونه تهدیدات ضریب امنیتی بالایی نشان دهیم که خوشبختانه با استفاده از ابزارهای بومی توسن و مهاجرت به کربنکینگ توسن می‌توانیم با تهدیدات امنیتی مقابله کنیم.

ما از همان ابتدا که کار را با توسن شروع کردیم سیستم ارائه شده توسط توسن‌ را از طریق افتای ریاست جمهوری بررسی کردیم. درواقع سیستم را به افتای ریاست جمهوری معرفی کردیم و آنالیزهای امنیتی در این حوزه انجام گرفت که خوشبختانه این¬ آنالیزها را با موفقیت گذراند و در حوزه استانداردهای امنیتی در گرید بالایی نیز قرار گرفت. این اتفاق برای کشور ما ارزشمند است.

نظرتان در مورد حمایت حوزه بانکی کشور از فین‌تک‌ها و توسعه و بومی‌سازی حوزه فین‌تک کشور چیست.
حمایت از فین‌تک‌ها یکی از سیاست‌هایی است که اخیرا در کشور ما دولت‌مردان به‌دنبال اجرای آن هستند؛ اما آنچه که من لازم می‌دانم بیان کنم این است که بتوانیم راحتی و امنیت را در کنار همدیگر داشته‌باشیم، زیرا یکی از بحث‌های مهمی که ما داریم این است که امنیت در کنار فعالیت فین‌تک‌ها پابرجا بماند و برقرار باشد که بتوانیم در این حوزه به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کنیم.

در بانک صنعت‌ومعدن چه کوشش‌هایی برای بهره‌گیری از محصولات بومی در کنار ارتقای امنیت صورت می‌گیرد؟
ما در حوزه امنیت برای ایجاد اولین مرکز دیده‌بانی یکپارچه امنیتی اقدام کردیم و خوش‌بختانه این مرکز با حضور مهندس افخمی، مدیرعامل محترم بانک صنعت‌ومعدن، افتتاح شد. این مرکز برای نخستین‌بار در کشور افتتاح شد و تمامی ابزارهای هوشمند، غیرهوشمند را داراست که با استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی و توسط تکنیسین‌های خود بانک صنعت‌ومعدن به همراه شرکت‌های مختلف بومی و ازجمله آنها یکی از بخش‌های شرکت‌های داده‌کاوان هوشمند که با توسن همکاری می‌کند طراحی شده‌است. نرم‌افزارهای کنترلی آنلاین نیز در آنجا در حال طراحی است که به‌زودی آنها هم نصب می‌شوند.

ما به دنبال آن هستیم که از طریق این مرکز بتوانیم برای نخستین‌بار در کشور بحث شفاف‌سازی در سیستم بانکی را انجام دهیم؛ یعنی با استفاده از سیستم‌های اتصال به کُربنکنیگ و ابزاری که در سیستم‌های مرکزی دیده‌بان یکپارچه مستقر شده و رو به بهبود است و ابزارهای دیگر بتوانیم بر تمامی فرایند امور بانکی و کربنکینگ پیشگیری و نظارت داشته‌باشیم تا با ارائه یک مدل شفاف‌سازی بتوان آن را در کل شبکه بانکی پیاده کرد.