اطلاعیه شرکت رسپینا درباره حملات سایبری هفده فروردین
هیچ‌گونه سرقت اطلاعاتی رخ نداده‌است
کد مطلب: 13911
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۰
 
شرکت داده‌پردازی رسپینا در خصوص حملات سایبری هفدهم فروردین‌ماه اطلاعیه‌ای صادر کرد.
هیچ‌گونه سرقت اطلاعاتی رخ نداده‌است
 
 
Share/Save/Bookmark
شرکت داده‌پردازی رسپینا در خصوص حملات سایبری هفدهم فروردین‌ماه اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، جمعه شب گذشته یک حمله گسترده شبانه باعث اختلال سراسری در اینترنت کشور شد و شماری از سایت‌ها از کار افتادند. ظاهرا شرکت ایرانی رسپینا جزو ۱۰شرکتی است که در دنیا بیشترین تأثیرات را از این حمله داشته‌است. شرکت داده‌پردازی رسپینا در واکنش به این رویداد اطلاعیه‌ای بدین شرح منتشر کرد:

«پیرو حملات سایبری مورخ ۱۳۹۷/۰۱/۱۷ و توضیحات جامع وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات جناب آقای مهندس آذری‌جهرمی در خبر ساعت ۱۴ مورخ ۱۳۹۷/۰۱/۱۸ شبکه یک صداوسیما، توضیحاتی درخصوص تاثیرپذیری شبکه رسپینا از حملات مذکور به حضور مردم شریف ایران ارائه می‌شود:

۱- صرفا تعداد ۴۱ عدد از تجهیزات Cisco در شبکه گسترده شرکت رسپینا در کل کشور از این حمله تاثیر پذیرفتند و سایر تعداد اشاره شده در شبکه مشتریان شرکت رسپینا قرار داشته‌است.

۲- نوع حمله از نوع منع سرویس بوده و صرفا تنظیمات تجهیزات به تنظیمات کارخانه‌ای برگشته و هیچ‌گونه سرقت از اطلاعات صورت نگرفته‌است.

۳- با توجه به گستردگی و سطح پوشش شبکه رسپینا در کشور در مقایسه با سایر شرکت‌های سرویس‌دهنده در ایران که در آمار اعلامی توسط وزیر محترم ارتباطات و قرار گرفتن رسپینا بین ۱۰ شرکت بزرگ جهان در تاثیرپذیری نیز کاملا مشهود است، این حجم از حملات به شبکه رسپینا غیرقابل اجتناب است. در گزارش سایت Hurricane Electric به آدرس https://bgp.he.net/country/IR گستردگی شبکه رسپینا در مقایسه با سایر شرکت‌های ایرانی قابل مشاهده و مقایسه است که با توجه به تعداد رابطه همسایگی BGP adjacencies، رسپینا در رتبه یک کشور و حتی بالاتر از شرکت ارتباطات زیرساخت و مخابرات ایران قرار دارد.

۴- با توجه به پایبندی رسپینا به ارائه سرویس با کیفیت در سطح استاندارهای جهانی به مردم عزیز و مشتریان بزرگ، کل شبکه رسپینا با تجهیزات با کیفیت و مطرح جهانی Cisco، تجهیز و بسترسازی شده و از آنجا که حمله مذکور صرفا روی تجهیزات Cisco بوده، شاهد بیشترین تاثیرپذیری در این شرکت در کشور بوده‌ایم.

۵- شرکت رسپینا موفق شد ظرف مدت کمتر از ۲ ساعت با کمک نیروهای متعهد و متخصص خود، شبکه خود و مشتریان را که در سراسر کشور قرار داشته و جهت رفع مشکل نیاز به حضور فیزیکی پای تجهیزات دارد به حالت عادی بازگرداند.

شرکت داده‌پردازی رسپینا به‌عنوان بزرگ‌ترین توزیع ‌ننده پهنای باند اینترنت اختصاصی در ایران، این اطمینان را به مردم عزیزمان می‌دهد که به‌صورت مداوم در حال پایش و رفع مشکلات احتمالی شبکه به جهت ارائه بهترین کیفیت در سطح استانداردهای جهانی است. در‌نهایت از صبر و شکیبایی و همیاری خانواده بزرگ مشتریان رسپینا در جهت رفع مشکلات به وجود آمده در حمله سایبری مذکور، کمال سپاس‌گزاری را داریم.»
مرجع : خبرگزاری مهر