ماجرای «حق فراموش شدن»
محاکمه گوگل در دادگاه اروپا
کد مطلب: 14486
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۵
 
اتحادیه اروپا، گوگل را بابت «حق فراموش شدن» در دادگاه به چالش می‌کشد.
محاکمه گوگل در دادگاه اروپا
 
 
Share/Save/Bookmark
اتحادیه اروپا، گوگل را بابت «حق فراموش شدن» در دادگاه به چالش می‌کشد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)،اتحادیه اروپا این هفته شرکت آمریکایی گوگل را درباره حکم موسوم به «حق فراموش شدن» که دیوان دادگستری اروپا تاکید دارد گوگل باید آن را در آمریکا اجرا کند در دادگاهی در لوگزامبورگ به چالش می‌کشد.

دیوان دادگستری اروپا در سال ۲۰۱۴ حکم کرد که اطلاعات خصوصی افراد که منسوخ یا غیرمربوط هستند، باید درصورت درخواست آنها «فراموش» یا حذف شوند.

آژانس حفاظت از اطلاعات فرانسه، CNIL نیز معتقد است که گوگل باید نتایج جست‌وجوی کاربرانی را که به موجب قانون از حق فراموش شدن برخوردار هستند، حذف کند.

حق فراموش شدن در رابطه با حریم خصوصی مطرح می شود و شامل اطلاعاتی است که موتورهای جست‌وجوی تارنماهای اینترنی مانند گوگل در معرض دید دیگران قرار می‌دهد.

بر اساس قانونی در این زمینه که در دادگاه عالی اتحادیه اروپا بررسی شد، کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند حق «فراموش شدن» دارند.

پیشینه صدور حکم دادگاه اروپایی به دعوای حقوقی شهروندی اسپانیایی بازمی‌گردد. نام او در مقاله‌ای مطبوعاتی از ۱۵ سال پیش در پیوند با مزایده‌ای به میان آمده‌بود. این شهروند اسپانیایی با مراجعه به دادگاه از روزنامه اینترنتی مربوط خواسته‌بود که مقاله دربردارنده نام او حذف شود، اما تلاش حقوقی او شکست خورد.

به همین دلیل او تلاش کرد از راه قانونی گوگل را وادار کند تا مقاله‌اش را به‌عنوان نتیجه جست‌وجوی نامش در اینترنت، نشان ندهد. دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به این خواسته حق داده‌است.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی در همین زمینه افزود: گزارش‌های جدید حکایت از آن دارند که برخی از اپلیکیشن‌های محبوب آیفون هم اطلاعات کاربران‌شان را به شرکت‌های ثالث فروخته‌اند تا از آن کسب درآمد کنند.

کریس گارافا،کارشناس فناوری، درباره نقش شرکت‌ها در تهدید حقوق مدنی و آزادی‌ها گفت: در اتحادیه اروپا مردم درباره حق فراموش شدن تلاش می‌کنند و پیروز شده‌اند و این موضوع به سراسر اتحادیه اروپا گسترش یافته‌است. این بدان معناست که شما می‌توانید از یک موتور جست‌وجو بخواهید جست‌وجوهای شما را فراموش کند و از چنین قانونی پیروی کند.

وی افزود: البته اینترنت فقط به اتحادیه اروپا تعلق ندارد و یک ابزارجهانی است. شکایت از گوگل ممکن است در این زمینه باشد که مهم نیست اطلاعات در کدام سایت جست‌وجو میشوند و افراد چه چیزی را جست‌وجو می‌کنند، اما حق فراموش شدن باید در همه جهان مورد حمایت قرار گیرد.  آمریکا باید از حقوق حریم خصوصی اتحادیه اروپا الگو بگیرد.

بزرگ‌ترین خبرگزاری‌های اروپا، گوگل و فیس بوک را به غارت‌گری اخبار و انتشار آنها به صورت رایگان متهم کرده و در بیانیه‌ای مشترک خواستار تقسیم درآمدهای این دو غول اینترنتی با رسانه‌ها شده‌اند.

در نامه‌ای که به امضای مدیران اجرایی حدود ۲۰ خبرگزاری ازجمله خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری رسمی آلمان رسید، آنها از پارلمان اروپا خواسته‌اند قانون حق کپی‌رایت در اتحادیه اروپا را به‌روزرسانی کنند.

گوگل همچنین از سوی روسیه به دخالت در انتخابات متهم شده‌است. آلکسی ژافیاروف، معاون اداره نظارت بر اجرای قوانین امنیتی دادستانی روسیه، به تازگی گفت که دادستانی روسیه در نامه‌ای به گوگل گوشزد کرده‌است که مداخله در انتخابات روسیه را غیرقابل قبول می‌داند.
مرجع : خبرگزاری ايرنا