استاندار سمنان گفت
مردم سرمایه اجتماعی برای تحقق اهداف پدافند غیرعامل‌اند
کد مطلب: 14689
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۹
 
استاندار سمنان در دیدار با کارکنان اداره کل پدافند غیرعامل استانداری سمنان گفت: نقش مردم به عنوان سرمایه اجتماعی در پیشبرد اهداف و اصول پدافند غیرعامل بسیار حائز اهمیت است.
مردم سرمایه اجتماعی برای تحقق اهداف پدافند غیرعامل‌اند
 
 
Share/Save/Bookmark
استاندار سمنان در دیدار با کارکنان اداره کل پدافند غیرعامل استانداری سمنان گفت: نقش مردم به عنوان سرمایه اجتماعی در پیشبرد اهداف و اصول پدافند غیرعامل بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، دکتر چاوشی، استاندار سمنان در جلسه دیدار با مدیرکل و کارکنان پدافند غیرعامل استانداری سمنان به مناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل در راستای تشریح اهداف پدافند غیرعامل و ضرورت اجرا و الزام آن در هر جامعه‌ای گفت: دین‌ مبین اسلام تاکید کرده‌است تا با تجهیز و تکمیل قوای دفاعی خود اعم از تجهیزات به‌روز و نیروی انسانی کارآزموده، زمینه بازداشتن دشمنان خداوند و اسلام فرآهم شده و از فکر و خیالات حمله و آسیب‌رساندن بیرون آیند.‌

استاندار سمنان با اذعان این ‌مطلب که امروزه دنیا به این اصل مهم دین اسلام مبنی بر سیاست بازدارندگی توجه جدی داشته است گفت: سیاست بازدارندگی از کم‌‌ خرج‌ترین و بهینه ترین روشهای جلوگیری از‌ جنگ و تضمین صلح در ‌جهان امروز است که می توان آن را یکی از مولفه های اساسی پدافند غیرعامل دانست و به صورت ویژه در کشور به آن‌ بیش از پیش توجه‌ نمود

استاندار سمنان با تاکید بر توانایی های موجود و تلاش های انجام شده در زمینه ساخت موشک و توان دفاعی در کشور گفت: تلاش جوانان، متخصصان و شهدای این عرصه نشان داد که اگر‌ قدرت ایمان باشد، دستیابی به توفیقات و پیشرفت های محسوس و تولید انبوه موشک در‌حوزه دفاعی امکان‌پذیر است

وی هدف جمهوری اسلامی از تولید موشک و توسعه و پیشرفت در زمینه تجهیزات دفاعی را، نقش بازدارنده و دفاعی دانست و افزود:جمهوری اسلامی ایران‌هیچگاه به هیچ‌ کشوری تعرض نخواهد کرد و تقویت قدرت دفاعی تنها برای این است که خیال خام دشمنان نظام در‌ جهت حمله و آسیب رساندن به کشور را خنثی نماید

سید شهاب الدین چاوشی گفت:امروزه دشمنان نظام راه های متعددی را برای ضربه زدن به کشور در‌ پیش گرفته اند و راهکارهای نفوذ و جنگ تغییر یافته که در این‌ میان‌ نقش پدافند غیرعامل بسیار تعیین‌کننده است.

ایشان با تاکید بر نقش مهم مردم در پیشبرد اهداف نظام گفت: بدون همراهی و همکاری گسترده مردم، به موفقیت دست نخواهیم ‌یافت

استاندار سمنان با تاکید بر این موضوع که امروزه امنیت ابعاد مختلف و گوناگونی دارد افزود: پدافند غیرعامل‌ می تواند در قالب برنامه های مختلف، ابعاد و همچنین اهمیت امنیت عمومی جامعه را برای مردم تببین نماید و از حضور گسترده و همراهی آنان در‌ پیشبرد اهداف کلی نظام در حوزه امنیت عمومی به صورت مطلوب استفاده‌ کند

وی خاطر نشان کرد: مردم اگر از نقش اساسی خود و حضورشان در حراست از نظم‌ سیاسی جامعه و همچنین از اثرات زیان بار خدشه دار شدن نظم‌ سیاسی جامعه بر زندگی خود آگاه باشند، نسبت به برنامه های پدافند غیرعامل حساس تر خواهند بود و همراهی و همکاری لازم را خواهند داشت

چاوشی تاکید کرد همه کسانی که دلسوزانه برای کشور تلاش‌ می کنند باید متعهد شوند تا امید و اعتماد را به جامعه برگردانند و آن را تقویت نمایند در این صورت هیچ ‌بیگانه ای طمع خام‌ نفوذ و اخلال در‌ نظم‌ سیاسی و عمومی نظام مقدس جمهوری اسلامی را نخواهد داشت.

استاندار سمنان با تاکید بر عمل به قانون و قانون‌پذیری آحاد جامعه گفت: راهی جز قانون‌پذیری برای دستیابی به نظم ‌عمومی و همچنین شکل گیری اهداف پدافند غیرعامل وجود ندارد.

ایشان گفت: هیچ‌کس نباید به خود اجازه دهد تا از اجرای قانون‌ ممانعت به عمل آورده و همچنین قانون نیز نباید به محلی برای قدرت‌نمایی تبدیل شود.

وی همچنین اذعان داشت مردم سرمایه اصلی کشور ما هستند و هرچه سطح آگاهی مردم بیشتر باشد، پدافند غیرعامل خود به خود در‌جامعه شکل خواهد گرفت.

سید شهاب الدین‌چاوشی در دیدار با اعضای دفتر پدافند غیرعامل استان گفت: اگر قانون خوب در کشور شکل بگیرد، مجریان خوب قانون نیز می توانند با همراهی مردم به موفقیت و پیشرفت دست یابند.

استاندار سمنان تاکید نمود احساس یک هویت‌ ملی و یکپارچگی و احساس منافع مشترک همگانی در بین آحاد ملت، در راستای تبیین‌ اهمیت اهداف پدافند غیرعامل بسیار ضروری است.

‍ ‍پدافند غیرعامل، مولفه حیاتی بقای نظم سیاسی جامعه ‌است/شاخصه های رفتاری و اجتماعی دارالمرحمه، علقه وحدت و حلقه همدلی در استان را تقویت می کند.

وی اذعان داشت: در شرایط جنگ‌ اقتصادی، به شرایط ویژه‌ متناسب با آن نیازمندیم و متاسفانه در عرصه پدافند غیرعامل، عوامل موثر در مقابله با جنگ‌اقتصادی را مهیا نکردیم.

استاندار سمنان در ادامه با بیان اینکه خطری که هم اکنون موجودیت، هویت و نظم‌ اجتماعی کشور را تهدید می‌کند، جنگ‌اقتصادی است خاطر نشان کرد: اگر‌ مردم از نظر اقتصادی آسیب پذیر شوند، در خیلی از زمینه های دیگر نیز با مشکلات و آسیب های جدی روبرو خواهیم ‌شد و تاثیر تبلیغات روانی سوار بر موج‌ ناشناخته اقتصادی موجود در کشور بسیار‌ خطرناک‌ خواهد بود.

چاوشی با تاکید بر این‌ نکته که پدافند غیرعامل در شرایط ویژه جنگ اقتصادی می تواند با تدابیر ویژه برای مقابله با جنگ اقتصادی بسیار تاثیر گزار باشد گفت: باید متناظر و همراه با اقدامات کشوری، در سطح استان‌ نیز تلاش‌نماییم تا با تمهیدات‌ مناسب در جهت کاهش خسارات احتمالی این‌ جنگ گام برداریم.

استاندار سمنان گفت: جلب محبت و اعتماد مردم وظیفه همه‌ مسئولان نظام‌ است.

وی اذعان داشت: هرکس در هر جایگاهی که قرار دارد باید احساس کند که اقدامات او در راستای مقابله با تهدیدات جنگ‌اقتصادی تاثیر گذار است.

ایشان در ادامه‌ با اشاره به این مطلب که باید در چارچوب قانون و‌ محدوده وظایف خود در راستای جلب اعتماد عمومی‌ مردم گام‌ برداریم گفت: همکاری قوای سه گانه در‌ جهت جلوگیری از خودکامگی ها نیز در جلب اعتماد آحاد اقشار جامعه بسیار نقش تعیین کننده ای را ایفا خواهد نمود

ایشان عامل بقای نظم سیاسی جامعه را پدافند غیرعامل دانست و افزود: بل پدافند غیرعامل می توانیم از اثرات و مخاطرات توطئه های دشمن بکاهیم.

استاندار سمنان در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار به وجود پدیده اختلافات‌ محلی در سطح استان‌ اشاره داشته و افزود: متاسفانه برخی در این‌ استان در تلاش هستند تا آتش تفرقه را در بین‌ مردم استان روشن‌ نگاه دارند

چاوشی گفت: استان‌ پهناور سمنان با وسعت زیاد خود و جمعیت کم، نباید از اثرات این‌ پدیده رنج‌ ببرد و افزود:خوشبختانه این‌ مهم اکثریت مردم استان را در برنمی گیرد.

وی در ادامه تاکید کرد وجه غالب مردمان استان‌ سمنان، دارالمرحمه بوده است و باید تلاش‌نماییم‌ تا‌ با همکاری یکدیگر علقه وحدت و حلقه همدلی را در این‌ استان‌تقویت‌کنیم.

چاوشی افزود: دارالمرحمه‌ می‌تواند اخلاق، مهربانی، مودت، همدلی و همراهی را در استان سمنان بیش از پیش تقویت کند.

استاندار سمنان همچنین دارالمرحمه را هویت فاخر تاریخی استان‌ سمنان دانست و افزود:می توانیم در راستای تقویت و تحکیم این مهم و معرفی آن در مجامع بین المللی و سطح کشور تلاش نمائیم.

سیدشهاب الدین‌چاوشی با تاکید بر این موضوع که اختلاف سلیقه و تفاوت نظر و عقاید در بین آحاد مردم طبیعی است گفت: وحدت عمومی جامعه باید در مباحث مختلف پدافند غیرعامل به صورت ویژه گنجانده شود.

ایشان در پایان گفت: یکی از مهمترین وظایف ما این است که بتوانیم مولفه های مشترکی را برای ایجاد وحدت و همدلی و گفتمان عمومی در بین نخبگان و مردم عادی بیابیم و آن را تقویت کنیم که دارالمرحمه و شاخصه های مهم رفتاری و اجتماعی آن می تواند در دست یابی به این مهم‌ تاثیر گذار باشد.
مرجع : پایداری ملی