دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ , 4 Dec 2023
جالب است ۰
در اجلاس بلک‌هت ۲۰۱۹ مطرح شد

آسیب‌پذیری خطرناک در PLC زیمنس

در اجلاس بلک‌هت ۲۰۱۹، وجود یک آسیب‌پذیری خطرناک در جدیدترین PLC زیمنس بررسی شد.
منبع : سایبربان
در اجلاس بلک‌هت ۲۰۱۹، وجود یک آسیب‌پذیری خطرناک در جدیدترین PLC زیمنس بررسی شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، پژوهشگران نشان دادند که جدیدترین کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر زیمنس دارای یک آسیب‌پذیری خطرناک است.

محققان امنیت سایبری دانشگاه تل‌آویو و موسسه فناوری تخنیون رژیم صهیونیستی موفق به شناسایی یک آسیب‌پذیری حیاتی در کنترل‌گر منطقی برنامه پذیر (PLC) زیمنس اس ۷ سیماتیک (Siemens S۷ Simatic) شده‌اند. این تراشه یکی از پرکاربردترین قطعات پردازش صنعتی در سراسر جهان به حساب می‌آید.

پژوهشگران در زمان برگزاری اجلاس بلک هت ۲۰۱۹ (Black Hat ۲۰۱۹)، آسیب‌پذیری‌های کشف شده در جدیدترین نسل از سامانه‌های زیمنس را معرفی کردند. همچنین روش مهندسی معکوس پروتکل رمزنگاری اس ۷ را شرح دادند.

محل کار دانشمندان که از آن با نام «ایستگاه مهندسی TIA (TIA engineering station)» یاد می‌شود با تراشه «Simatic S۷-۱۵۰۰ PLC» ارتباط دارد که کنترل‌کننده سامانه‌های صنعتی است.

آویشیا وول، استاد دانشکده مهندسی الکترونیک دانشگاه تل‌آویو، گفت: ایستگاه یاد شده امکان راه‌اندازی و متوقف کردن PLC را از راه دور می‌دهد. این کار از طریق معماری ارتباطات فرماندهی زیمنس انجام می‌شود که ظرفیت تخریب فرایندهای صنعتی را دارد. ما از طریق این محیط توانستیم به تراشه دسترسی پیدا کرده، فرمان منطقی مخرب را روی S۷-۱۵۰۰ PLC اجرا کنیم.

محققان کد مخرب را پنهان کردند؛ بنابراین مهندس فرایند امکان شناسایی آن را نداشت. اگر مهندسان از طریق PLC شروع به آزمایش کد کنند، تنها کدهای قانونی آن را مشاهده خواهندکرد و متوجه نخواهندشد که در پس‌زمینه یک فرمان و برنامه‌ مخرب در حال اجرا است.

یافته‌های محققان نشان داد که یک مهاجم چگونه می‌تواند از جدیدترین نسل کنترلرهای صنعتی زیمنس که دارای ویژگی‌های نوین امنیتی و ایمنی هستند، سوءاستفاده کنند.

پژوهشگران اشاره کردند، حمله‌ یاد شده نشان داد که هر دو گروه تولیدکننده و مشتری باید روی امنیت سامانه‌های کنترل صنعتی سرمایه‌گذاری کنند. همچنین مشخص شد که تأمین امنیت این سامانه‌ها بسیار دشوارتر از سیستم‌های اطلاعاتی است.
کد مطلب : 15666
https://aftana.ir/vdcd990f.yt0k96a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی