ایجاد کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات در فراکسیون راهبردی مجلس
سودابه محمدپور
کد مطلب: 18412
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۴
 
کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات در فراکسیون راهبردی مجلس افتتاح شد.
ایجاد کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات در فراکسیون راهبردی مجلس
 
 
Share/Save/Bookmark
کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات در فراکسیون راهبردی مجلس افتتاح شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افتتاح کمیته فناوری این فراکسیون گفت: امروز نیاز اصلی مردم در حوزه فناوری اطلاعات توسعه دسترسی به اینترنت است و باید سرویس‌های مطلوبی در این حوزه ارائه شود.

محمدرضا میرتاج‌الدینی در مراسم افتتاحیه کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: موانع زیادی در حوزه فضای مجازی و کسب‌وکارهای اینترنتی در کشور وجود دارد.

وی افزود: نمایندگان مجلس تلاش می‌کنند خلاءهای قانونی برای توسعه اقتصاد دیجیتال را برطرف کنند. امروزه فضای مجازی اکثر زندگی مردم را فراگرفته و به فضای حقیقی تبدیل شده است.

نایب‌رئیس فراکسیون نیروهای انقلاب با تاکید بر اینکه بخشی از قوانین فناوری اطلاعات مورد غفلت قرار گرفته افزود: در فراکسیون راهبردی مجلس به دنبال نظارت بر این قوانین هستیم. هم‌اکنون مطالبات مردم در مناطق مختلف کشور بر محوریت توسعه شبکه ارتباطی قرار دارد و شبکه اینترنت باید با توجه به نیاز مردم توسعه یابد.

نماینده مردم تبریز ،اذر شهر و اسکو گفت : با توجه به استفاده گسترده مردم و مسئولان از شبکه‌های اجتماعی خارجی باید راهکاری برای رفع فیلتر این شبکه‌ها و اپلیکیشن‌هایی مانند توئیتر ارائه شود.

میرتاج‌الدینی تصریح کرد: کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس از تمامی پیشنهادات و نظرات فعالان صنعت فناوری اطلاعات استقبال و این نقطه نظرات را برای رفع مشکلات این صنعت به‌کارگیری می‌کند.

همچنین در این مراسم رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت: ایجاد منطقه آزاد مجازی موجب توسعه صنعت فناوری اطلاعات و کسب‌وکارهای اینترنتی می‌شود.بیش از ۲۰ هزار عضو در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور وجود دارد و در واقع این سازمان هاب ارتباطی بین بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی است.

­رئیس فراکسیون راهبردی مجلس گفت بر اساس گزارش های آماری، ۱۳۱ میلیون مشترک فعال در شبکه‌های موبایل وجود دارد و ۸۰ میلیون مشترک نیز در شبکه پهن باند سیار در قالب ۳G و۴G وجود دارند و در عین حال از ۱۰ میلیون مشترک ثابت برخوردار هستیم.

محمدرضا میرتاج‌الدینی در مراسم افتتاحیه کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات فراکسیون راهبری مجلس شورای اسلامی که با حضور رئیس و اعضای هیئت‌مدیره نظام صنفی ایران، رئیس سندیکای تولیدکنندگان مخابرات، اعضای هیئت‌مدیره همراه اول و ایرانسل، مدیران مخابرات ایران و مدیران اپراتورهای ثابت و جمعی از مدیران کسب‌و‌کارهای دیجیتال، نمایندگان سازمان صداوسیما، بانک مرکزی، وزارت صنعت معدن و تجارت و نیز مدیران اپراتورهای پستی و دفاتر پیشخوان برگزار شد، اظهار کرد: موانعی بر سر راه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور وجود دارد که در سال رفع مواند تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها باید شناسایی و برطرف شود و مجلس در حوزه اصلاح قوانین می‌تواند گام‌های جدی بردارد.

وی ادامه داد: امروزه فضای مجازی بزرگ‌تر از فضای حقیقی شد است و ۹۰ درصد زندگی انسان‌ها را به خود اختصاص داده است، بنابراین در حوزه آی سی تی، اپراتورها می توانند موانع را شناسایی و برای رفع آن راهکار ارائه کنند.

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس وظیفه نظارت بر قوانین را بر عهده دارد، گفت: ارائه طرح ها و راهکارهای لازم به منظور پر کردن خلاءهای قانونی یکی از اهداف تعریف شده است و

میر تاج الدینی با اشاره به اینکه شبکه ارتباط ثابت کشور روی عدد ۱۰ میلیون نفر ثابت مانده و حتی با کاهش مشترک مواجه شده است، اظهار کرد: باید بررسی شود که به چه علت چنین اتفاقی رخ داده و در سوی دیگر شبکه موبایل از ۴۰ به ۸۰ میلیون مشترک ارتقا یافته است.

وی افزود: این دو حوزه باید به صورت متوازن پیشرفت می کردند، بنابراین با توجه به عقب‌ماندگی در بخش شبکه پهن‌باند ثابت، باید شاهد توسعه این شبکه باشیم و در عین حال شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که شبکه ملی ارتباط توسعه یابد که این هدفگذاری نیز نیازمند شبکه پهن باند مناسب است.

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر رسانه‌های تعاملی (VOD) در حال رقابت با صداوسیما هستند، تاکید کرد: نباید نگاه به این مسئله، محدودیت‌آفرین باشد، بلکه باید نگاه حمایتی مدنظر قرار گیرد و در صورتی که نیاز است شاهد اصلاح قوانین باشیم، همچنین اصلاح قوانین در حوزه مراکز داده های دولتی و خصوصی و نیز توسعه پیام رسان های داخلی از جمله مواردی است که باید به آن توجه داشت.

میر تاج الدینی با بیان اینکه مدیریت فضای مجازی بدون محدودیت سازی باید در دستورکار قرار گیرد، اظهار کرد: حمایت از پیام رسان های داخلی و استقبال مدیریت شده از پیام رسان های خارجی مسئله بسیار مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از مسئولان از توییتر استفاده و مطالب مدنظر خود را از طریق آن منتشر می کنند، گفت: در چنین شرایطی چرا باید توییتر فیلتر باشد و محدودیت به وجود آمده در مورد آن رفع نشود؟

رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه وضعیت صنعت ICT در کشور مطلوب نیست و باید مورد حمایت جدی دولت و مجلس واقع شود، خاطرنشان کرد: دولت باید در حوزه ICT خرید خدمت انجام دهد و در زمینه تنظیم گری و رگولاتوری ورود کند، علاوه بر این کسب و کارهای خرد، اینترنت اشیاء و رمزارزها مورد حمایت جدی دولت و مجلس است.

در این مراسم همچنین سهیل یحیی زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کمیته مذکور به دنبال حل مشکلات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم، گفت: باید قانون گذاری مناسب در این زمینه انجام شود.

وی افزود: بر اساس گزارش های آماری، ۱۳۱ میلیون مشترک فعال در شبکه های موبایل وجود دارد و ۸۰ میلیون مشترک نیز در شبکه پهن باند سیار در قالب ۳G و۴G وجود دارند و در عین حال از ۱۰ میلیون مشترک ثابت برخوردار هستیم.

رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تمرکز کشور روی شبکه موبایل قرار گرفته است، تصریح کرد: عقب افتادگی در بخش شبکه ثابت باید جبران شود، با توجه به اینکه ترافیک شبکه کشور روی شبکه موبایل قرار گرفته است باید توسعه متوازن در مورد شبکه ثابت در دستورکار قرار گیرد.

یحیی زاده با اعلام اینکه تا کنون ۲۰۰ مجوز VOD درسطح کشور صادر شده است، گفت: مجلس در حوزه رسانه های تعاملی می تواند راهگشا و عامل شفافیت باشد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید در حوزه خدمات مالی، دستورالعمل های لازم را در زمینه تنظیم گری مدنظر قرار دهد، اظهار کرد: همچنین باید بدانیم که ۳ اپراتور پستی رسمی در کشور وجود دارد که ساماندهی خوبی در مورد آن ها صورت نگرفته است.

رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی افزود: در عین حال ۱۷ هزار عضو رسمی و غیررسمی در نظام صنفی یارانه ای کشور وجود دارد و امیدوار هستیم با توسعه این بخش، شاهد اشتغالزایی هرچه بیشتر باشیم.

یحیی زاده با اشاره به اینکه تشکیل کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی امری ضروری بود، عنوان کرد: توسعه تجهیزات مخابراتی و تجهیزات شبکه ای مسئله بسیار مهمی است و در بخش شبکه ملی ارتباطات و دولت الکترونیک گزارش های مورد نیاز به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حوزه فناوری باید به شتاب دهنده ها توجه ویژه ای داشته باشیم و با کمک مجلس شرایط را تسهیل کنیم، خاطرنشان کرد: توسعه اینترنت اشیا در حوزه صنعت و کشاورزی امکان‌پذیر است و امیدوار هستیم با کمک مجلس موانع رفع شود و علاوه بر این ساماندهی دفاتر پیشخوان و الکترونیکی شدن آن‌ها محقق شود.