پگاسوس برای NSO Group دردسرساز شد
از شکایت اپل تا ممنوعیت صادرات پگاسوس به امارات و عربستان
کد مطلب: 18536
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۳
 
شرکت اپل به دلیل جاسوسی از کاربران آمریکایی اپل با استفاده از جاسوس‌افزار پگاسوس، شکایتی علیه شرکت OSY Technologies شرکت مادر NSO Group و خود این شرکت سایبری اسرائیلی تنظیم کرد.
از شکایت اپل تا ممنوعیت صادرات پگاسوس به امارات و عربستان
 
 
Share/Save/Bookmark
شرکت اپل به دلیل جاسوسی از کاربران آمریکایی اپل با استفاده از جاسوس‌افزار پگاسوس، شکایتی علیه شرکت OSY Technologies شرکت مادر NSO Group و خود این شرکت سایبری اسرائیلی تنظیم کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اپل اعلام کرد درصدد است استفاده از هرگونه نرم‌افزار، خدمات یا دستگاه‌های این شرکت را برای NSO Group ممنوع کند تا از سوءاستفاده بیشتر جلوگیری شود.

اپل جدیدترین شرکتی است که علیه NSO Group که سازنده ابزار هک پگاسوس است و به گفته گروه‌های دیده‌بان، فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران را هدف قرار داده است، دست به اقدام می‌زند. مقامات آمریکایی اوایل ماه میلادی جاری این شرکت را در فهرست سیاه تجاری قرار دادند. همچنین NSO Group با اقدام حقوقی یا انتقاد از سوی شرکتهای مایکروسافت، متا پلتفرمز(فیس بوک)، آلفابت و سیسکو سیستمز روبروست.

شرکت NSO Group ظاهرا در دور زدن امنیت محصولات ساخت این شرکت‌ها و فروش آن در قالب ابزارهای هک به دولت‌های خارجی فعالیت داشته است.

این شرکت مدعی است ابزارهای هک خود را تنها به دولت‌ها و سازمان‌های اجرایی می فروشد و در بیانیه‌ای اعلام کرد که هزاران زندگی با استفاده از ابزارهای این شرکت نجات داده شده است. سخنگوی این شرکت در بیانیه‌ای گفت: تروریست‌ها و مجرمان می‌توانند آزادانه در بهشت‌های فناوری فعالیت کنند و ما برای دولت‌ها ابزارهای قانونی برای مبارزه با آنها فراهم کردیم.

شرکت اپل در شکایتی که در دادگاه منطقه‌ای منطقه شمالی کالیفرنیا تنظیم کرد، اعلام کرد ابزارهای NSO Group برای تلاش‌های هماهنگ در سال ۲۰۲۱ برای هدف گرفتن و حمله به مشتریان اپل استفاده شده و شهروندان آمریکایی توسط جاسوس افزار NSO Group در دستگاههای موبایلی شنود شدند که می توانند از مرزهای بین ‌لمللی عبور کنند.

اپل اعلام کرد این شرکت سازنده جاسوس افزار بیش از ۱۰۰ اپل آدی جعلی ساخته تا بتواند حملاتش را انجام دهد. سرورهای اپل هک نشده اما NSO Group از سرورهای اپل برای انجام حملات علیه کاربران اپل سوءاستفاده کرده است.

همچنین اپل مدعی شد شرکت NSO Group خدمات مشاوره برای این حملات فراهم کرد که قابل توجه است زیرا این شرکت مدعی است که ابزارهای هک را به مشتریان می‌فروشد.

بر اساس گزارش رویترز، اپل اعلام کرد تاکنون شواهدی از این که ابزارهای NSO Group علیه دستگاه‌هایی که از سیستم عامل جدید iOS ۱۵ استفاده می کنند، نیافته است. سازنده آیفون ۱۰ میلیون دلار و همچنین خسارتی را که از طریق این شکایت دریافت می‌کند به گروه‌های تحقیق جاسوسی سایبری ازجمله Citizen Lab، گروه دانشگاه تورنتو که برای نخستین‌بار حملات NSO Group را شناسایی کرد، اهدا خواهد کرد.

‌‌ رژیم صهیونیستی در پی نگرانی از سوءاستفاده از ابزار هک فروخته شده توسط شرکت NSO Group، فهرست کشورهایی را که می‌توانند فناوری‌های سایبری را خریداری کنند، کاهش داد.

روزنامه مالی صهیونیستی کالکالیست به نقل از منابع آگاه گزارش کرد مکزیک، مراکش، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در میان کشورهایی هستند که اکنون اجازه ندارند فناوری سایبری از رژیم صهیونیستی وارد کنند. وزارت دفاع رژیم صهیونیستی در واکنش به این گزارش، در بیانیه ای اعلام کرد زمانی که موارد استفاده قید شده در مجوزهای صادرات نقض می شود، اقدامات مناسبی را انجام می دهد اما لغو شدن مجوزها را تایید نکرد.

رژیم صهیونیستی از ژوئیه پس از این که سازمان‌های خبری بین المللی اعلام کردند نرم افزار پگاسوس شرکت NSO Group برای هک تلفن روزنامه نگاران، مقامات دولتی و کنشگران حقوق بشر در کشورهای متعدد مورد استفاده قرار گرفته است برای کنترل صادرات جاسوس افزار تحت فشار قرار گرفته است. این گزارش‌ها باعث شد رژیم صهیونیستی سیاست صادرات سایبری که تحت نظارت وزارت دفاع قرار دارد را بازبینی کند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا