نخستین هشدار علنی اپل درباره جاسوس‌‌افزار پگاسوس
آلودگی آی‌فون دادستان لهستانی منتقد دولت
کد مطلب: 18543
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۰
 
اپل به یک دادستان لهستانی هشدار داد که آی‌فون او به نرم‌‌افزار جاسوسی پگاسوس آلوده شده است. این نخستین هشدار اپل درباره جاسوس‌‌افزار پگاسوس است.
آلودگی آی‌فون دادستان لهستانی منتقد دولت
 
 
Share/Save/Bookmark
اپل به یک دادستان لهستانی هشدار داد که آی‌فون او به نرم‌‌افزار جاسوسی پگاسوس آلوده شده است. این نخستین هشدار اپل درباره جاسوس‌‌افزار پگاسوس است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اپل اخیرا اعلام کرده بود که علیه شرکت اسرائیلی NSO شکایتی به دادگاه تسلیم کرده و بعد از آن اعلام شد این شرکت به کاربرانی که موبایل‌هایشان مورد حمله این جاسوس‌‌افزار قرار بگیرد، هشدار خواهد داد.

اکنون در نخستین هشداری که به‌طور عمومی علنی شده اپل به یک دادستان لهستانی آلوده‌بودن دستگاهش به نرم‌‌افزار شرکت NSO را اعلام کرده است. هرچند لهستان خرید و استفاده از جاسوس‌‌افزار پگاسوس را تایید نکرده اما شواهد قابل‌توجهی وجود دارد که دولت این کشور مشتری شرکت NSO است.

اقدام اپل در آگاه‌سازی یک کاربر این شرکت حرکت جدیدی در جهت محدود‌کردن این شرکت اسرائیلی محسوب می‌شود و از طرفی مشخص‌کننده این است که اپل قادر به شناسایی دستگاه‌های آلوده است. استفاده دولت‌ها از جاسوس‌‌افزار پگاسوس ماه‌هاست سروصدای زیادی ایجاد کرده و به قرارگرفتن اسم شرکت سازنده آن – NSOGroup – در لیست تحریم آمریکا و شکایت اپل از آن منجر شده است. بر اساس گزارشی که در تابستان منتشر شد، این نرم‌‌افزار برای جاسوسی از دستگاه روزنامه‌‌نگاران، مخالفان دولتی، فعالان حقوق‌بشر و وکلا مورد استفاده قرار گرفته است.

مقامات دولتی اسرائیل که این جاسوس‌‌افزار با توصیه آنها به دولت‌‌های مختلف ازجمله امارات‌ متحده‌ عربی و عربستان فروخته شده، تلاش فراوانی انجام داده‌‌اند تا NSO از لیست تحریم آمریکا خارج شود.

دادستان لهستانی مذکور، «اوا ورزوسک» (EwaWrzosek) نام دارد و به‌نظر می‌رسد بعد از بحران در انتخابات لهستان و تحقیق درباره سوءاستفاده از بودجه دولتی در این انتخابات هدف قرار گرفته است. با این حال پرونده تحقیق درباره انتخابات لهستان خیلی زود از وی گرفته شد و حتی مورد توبیخ قرار گرفت. بعد از آن این دادستان به‌طور مکرر تغییرات سیستم قضایی لهستان را مورد انتقاد قرار داده است. روز گذشته این دادستان در توییتر خود اعلام کرد که اپل به او اطلاع داده دستگاه تلفن او توسط دولت (لهستان) و از طریق پگاسوس مورد حمله قرار گرفته است.

در هشدار اپل خطاب به وی آمده است احتمالا کسانی از درون دولت آی‌فون شما را از راه دور به خاطر خود شخص شما یا کاری که انجام می‌دهید مورد حمله قرار داده‌‌اند و به‌نظر می‌رسد اکنون حمله‌کنندگان به آی‌فون شما قادر به‌دسترسی به محتویات گوشی، ‌‌میکروفن و دوربین آن باشند.
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد