فونیکس در اوکراین بازداشت شد
کد مطلب: 18554
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۵
 
سرویس امنیت اوکراین از بازداشت اعضای گروه هکری فونیکس (Phoenix) خبر داد.
فونیکس در اوکراین بازداشت شد
 
 
Share/Save/Bookmark
سرویس امنیت اوکراین از بازداشت اعضای گروه هکری فونیکس (Phoenix) خبر داد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، سرویس امنیت اوکراین (SSU) از بازداشت پنج عضو گروه هکری بین‌المللی فونیکس (Phoenix) خبر داد که متخصص هک از راه دور دستگاه‌های تلفن همراه و جمع‌آوری داده‌های شخصی بوده‌اند.

مأموران سازمان‌های انتظامی گزارش دادند پنج شهروند اوکراینی (ساکنان کی‌یف و خارکیف) عضو این گروه بوده و دارای تحصیلات فنی عالیه بوده‌اند. فعالیت گروه حداقل دو سال به طول انجامیده و طی این مدت هکرها موفق شده‌اند به حساب‌ صدها کاربر نفوذ کنند.

هدف گروه هکری فونیکس دسترسی از راه دور به حساب‌های کاربری کاربران دستگاه‌های تلفن همراه و کسب درآمد از این دسترسی از راه هک کیف پول‌های الکترونیک و حساب‌های بانکی و فروش اطلاعات شخصی قربانیان به اشخاص ثالث بوده است.

فونیکس جهت دسترسی به اکانت‌های کاربران از منابع فیشینگ خصوصا کپی‌های سایت‌های اپل و سامسونگ استفاده کرده است. چنانچه قربانی برنامه‌ای را از چنین سایت جعلی‌ای دانلود می‌کرد، بایستی اعتبارنامه خود را در اختیار مهاجمان قرار می‌داده که درنهایت مهاجمان اطلاعات ذخیره‌شده در گوشی هک شده را کپی می‌کردند.

افراد بازداشت شده خدمات خود را برای هک از راه دور تلفن‌های همراه با قیمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار ارائه می‌داده‌اند. آن‌ها همچنین اقدام به گشودن قفل دستگاه‌های مسروقه یا گم‌شده اپل نموده و در شبکه‌ای از فروشگاه‌های تحت کنترل خود در کی‌یف و خارکیف می فروخته‌اند.

ماموران سرویس امنیت اوکراین بالاخره با انجام پنج عملیات جستجو در محل‌های بازداشت، تجهیزات رایانه‌ای، تلفن‌های همراه آماده فروش، نرم‌افزارها و تجهیزات تخصصی را کشف و ضبط کرده‌اند.

اعضای بازداشت‌شده فونیس طبق ماده ۳۶۱ قوانین کیفری اوکراین «مداخله غیرقانونی در عملکرد ماشین‌های محاسباتی الکترونیک (کامپیوترها)، سیستم‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای» متهم شناخته شدند.
مرجع : سایبربان