در بریتانیا
نرخ جرایم سایبری از سایر کشورهای توسعه‌یافته پیشی گرفت
کد مطلب: 19015
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۴
 
به گفته کارشناسان، نرخ جرایم سایبری در بریتانیا در سال گذشته بالاتر از سایر کشورهای توسعه‌یافته بوده است.
نرخ جرایم سایبری از سایر کشورهای توسعه‌یافته پیشی گرفت
 
 
Share/Save/Bookmark
به گفته کارشناسان، نرخ جرایم سایبری در بریتانیا در سال گذشته بالاتر از سایر کشورهای توسعه‌یافته بوده است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، به گفته کارشناسان، کاربران اینترنت در بریتانیا در سال گذشته بیش از هر کشور توسعه‌یافته دیگری قربانی جرایم سایبری شدند.

آمارهای شرکت امنیت سایبری هلندی «Surfshark» نشان داد که در بریتانیا در سال ۲۰۲۱ به ازای هر یک میلیون کاربر، ۴۷۸۳ قربانی جرایم سایبری وجود داشته که با ۱۴۹۴ جرایم سایبری به ازای هر نفر از ایالات متحده، کاهشی ۱۳ درصدی نسبت به سال گذشته، بسیار جلوتر است.

سومین کشور، با اختلاف، کانادا با ۱۷۴ مورد است و پس از آن استرالیا و یونان قرار دارند. آفریقای جنوبی، هلند، فرانسه، آلمان و مکزیک نیز به جمع ۱۰ کشور برتر در این زمینه رسیدند. هلند با رشد ۵۰ درصدی بزرگ‌ترین افزایش جرایم سایبری را تجربه کرد.

اَگنسکا سابلووسکاجا (Agneska Sablovskaja)، محقق داده در Surfshark، که خدمات شبکه خصوصی مجازی را نیز ارائه می‌کند، گفت : «بسیار مهم است که تعداد جرایم سایبری در سال گذشته در بریتانیا ۴۰ درصد در مقایسه با نرخ جهانی ۸ درصد رشد داشته است؛ بنابراین، سرمایه‌گذاری روی دانش و آموزش عملی مردم، که ثابت شده یکی از مهم‌ترین عوامل در توسعه توانایی مقابله با تهدیدات آنلاین است، بسیار اهمیت دارد.»

کارشناسان معتقدند که مجرمان سایبری همچنان به دنبال فرصت‌های سودآور هستند و تمایل دارند در جایی باشند که فعالیت‌های دیجیتال آشکارتر است. آنها تلاش‌های خود را برای اینکه یک قدم جلوتر از سازمان‌ها و افراد باشند افزایش داده‌اند، زیرا پذیرش دیجیتال در زندگی روزمره همچنان در حال افزایش است.

به طور کلی طبق مطالعه شرکت تحقیقات امنیت سایبری «Ventures»، فعالیت مجرمانه آنلاین در سال گذشته حدود ۶ تریلیون دلار در سطح جهان هزینه داشته است که به عنوان یک کشور، سومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده و چین می‌شد.

این شرکت افزود که انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵، این جنایات حدود ۱۰.۵ تریلیون دلار برای جهان هزینه داشته باشد که ۲۵۰ درصد نسبت به ۳ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

مطالعه Surfshark سرمایه‌گذاری را در سال گذشته به عنوان بخشی در نظر گرفت که بیشترین هدف مجرمان سایبری بوده است. اگرچه از نظر تعداد قربانیان، حدود ۲۰۶۰۰ نفر، بالاترین نیست؛ اما میانگین و کل خسارات هر ۲ به ترتیب ۷۰۸۱۱ و حدود ۱.۴۶ میلیارد دلار بودند. تقلب در پرداخت آنلاین بالاترین رده از نظر تعداد قربانیان با حدود ۹۳۵۰۰ بود.

به گفته شرکت امنیت سایبری «SonicWall»، حملات باج‌افزاری، که سال گذشته ۱۰۵ درصد افزایش یافت، تقریباً ۵۰ میلیون دلار ضرر داشت.

شرکت Surfshark اعلام کرد که فیشینگ، شامل ایمیل‌های جعلی که به نظر می‌رسد از یک منبع معتبر با هدف ایمن کردن اطلاعات شخصی آمده است، برای سومین سال متوالی در سال ۲۰۲۱ روش انتخابی مجرمان باقی ماند.

به گفته محققان، در سال گذشته ۳۲۳۹۷۲ حمله فیشینگ صورت گرفت، به این معنی که از هر ۲ نفر در معرض جرم آنلاین، یک نفر در معرض حمله فیشینگ قرار می‌گیرد.

حملات بدافزاری و باج‌افزاری در حال تبدیل شدن به انحصار بیشتر برای مشاغل هستند؛ آنها در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۵۰۰ قربانی گرفتند؛ اما در مقایسه فیشینگ، تعداد قربانیان بیش از ۷۰ برابر کمتر است.

Surfshark گفت که روند جرایم سایبری از سال ۲۰۰۱ به طور مداوم افزایش یافته، به طوری که تعداد قربانیان آنلاین ۱۷ برابر و خسارات مالی ۴۰۰ برابر شده است؛ به طور کلی، این رقم به بیش از ۶.۵ میلیون قربانی و بیش از ۲۶ میلیارد دلار خسارت در این دوره ۲۱ ساله تبدیل شده است.

کارشناسان براین باورند که مجرمان سایبری همچنین از رویدادهای سراسر جهان سوءاستفاده می‌کنند، به ویژه در سال ۲۰۰۹، یک سال پس از بحران مالی جهانی، زمانی که خسارات مالی مربوط به جرایم سایبری با رشد ۱۱۵ درصدی از ۲۶۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۸ به ۵۶۰ میلیون دلار افزایش یافت.

اخیراً، همه‌گیری کووید-۱۹، که در سال ۲۰۲۰ آغاز شد، منجر به افزایش ۶۹ درصدی تعداد قربانیان شده که بالاترین رشد ثبت شده از سال ۲۰۰۱ به شمار می‌رود.
مرجع : سایبربان