دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ , 15 Apr 2024
جالب است ۰
با تداوم ریزش ارزهای دیجیتال و افزایش شدید حملات هکری در حوزه کریپتوکارنسی، این سؤال در ذهن مخاطبان نقش می‌بندد که آیا امکان هک Web۳ وجود دارد یا خیر.
منبع : تکراتو
با تداوم ریزش ارزهای دیجیتال و افزایش شدید حملات هکری در حوزه کریپتوکارنسی، این سؤال در ذهن مخاطبان نقش می‌بندد که آیا امکان هک Web۳ وجود دارد یا خیر.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، امنیت یکی از حیاتی‌ترین ویژگی‌های شبکه به شمار می‌رود. در دنیای مبتنی بر وب ۳، ابزارها و برنامه‌های میزبانی شده از طریق بلاک چین به جریان اصلی تبدیل می‌شوند. Web۳ به عنوان یک نوآوری مبتنی بر بلاک‌چین در وضعیت فعلی اینترنت به وجود آمد.

فناوری نوپای Web۳ قابلیت‌های واقعی و نقش آن در زندگی روزمره انسان‌ها را به چالش می‌کشد. با توجه به وعده اینترنت غیرمتمرکز با استفاده از بلاک چین‌های عمومی، انتقال کامل به Web۳ مستلزم بررسی دقیق عوامل مختلف است.

آیا امکان هک Web۳ وجود دارد؟
امنیت به عنوان یکی از حیاتی‌ترین ویژگی‌ها به شمار می‌رود، زیرا در دنیای مبتنی بر وب ۳، ابزارها و برنامه‌های میزبانی شده بر روی بلاک‌چین به جریان اصلی تبدیل می‌شوند. به طور کلی بلاک‌چین‌هایی که از نرم‌افزارهای Web۳ استفاده می‌کنند از حملات هکری در امان خواهند ماند، اما هکرها با استفاده از ضعف‌های امنیتی و آسیب‌پذیری‌های قراردادهای هوشمند می‌توانند یک پروژه را مورد هدف قرار دهند.

اخیرا حملات هکری به پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) افزایش یافته است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که تنها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۶ میلیارد دلار ارز دیجیتال به سرقت رفته است. دیفای زیرمجموعه Web۳ به شمار می‌رود. بزرگترین آسیب‌پذیری‌های Web۳ به پروژه‌های دیفای تعلق دارد. کارآفرینان Web۳ می‌بایست بودجه بازاریابی خود را به سمت توسعه سیستم اصلی هدایت کنند.

همانطور که در طول سال مشاهده شد، آسیب‌پذیری‌ها به هکرها اجازه می‌دهد که مقادیر زیادی از دارایی‌ها را به سرقت ببرند. این موضوع منجر به ضرر دائمی سرمایه‌گذاران می‌شود. حملات هکری در بسیاری از اوقات به طور مستقیم اکوسیستم‌ها را نابود می‌کند.

علاوه بر عوامل خارجی هک Web۳، عوامل درون سیستمی نیز ممکن است منجر به فریب سرمایه‌گذاران پروژه‌ها شود. به منظور جلوگیری از حملات داخلی، وجود مکانیسم‌های ایمن با دسترسی ضعیف به کاربران ضروری است.

در تاریخ ۱۴ آگوست ۲۰۲۲، شرکت Velodrome، بازارساز خودکار معاملات، حدود ۳۵۰ هزار دلار سرمایه را از یکی اعضای تیم خود به نام Gabagool پس گرفت. یکی از کیف پول‌های گران‌قیمت شرکت Velodrome با دارایی بیش از ۳۵۰ هزار دلار مورد حمله هکرها قرار گرفت. تحقیقات داخلی شرکت منجر به فاش شدن هویت مهاجم شد. تیم Velodrome در ادامه با موفقیت وجوه منتقل شده را بازیابی کرد.

تداوم رکود بازارهای مالی به همراه حملات هکری گسترده، سرمایه‌گذاران کریپتو را وادار به استفاده از اکوسیستم‌های ایمن کرده است. از کارآفرینان Web۳ انتظار می‌رود اقدامات لازم جهت موفقیت بلندمدت پروژه‌ها را انجام دهند.

یکی از روش‌های مؤثر جهت جلوگیری از هک Web۳، اجرای طرح‌های پاداش باگ است. پاداش‌های باگ، هکرهای کلاه سفید را جذب خواهد کرد. این افراد در ازای کشف مشکل در شبکه موفق به دریافت جوایز نقدی خواهند شد.

کارآفرینان وب ۳ باید جهت امنیت بیشتر شبکه، اقدام به راه‌اندازی کیف پول‌های چند علامتی (multisig) کنند. راه‌اندازی این کیف پول‌ها از کنترل متمرکز دارایی‌ها جلوگیری خواهد کرد. در صورتی که این اقدامات به صورت سراسری انجام شود، تمرکززدایی و امنیت Web۳ تا حد زیادی بالا خواهد رفت.
کد مطلب : 19330
https://aftana.ir/vdcfxmdy.w6d1magiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی