حذف کرسی ایران از شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات
کد مطلب: 19631
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۰
 
نتیجه انتخابات شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات نشان می‌دهد که ایران کرسی خود را از دست داد.
حذف کرسی ایران از شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات
 
 
Share/Save/Bookmark
نتیجه انتخابات شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات نشان می‌دهد که ایران کرسی خود را از دست داد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در تاریخ ۳ اکتبر، انتخابات شورای اتحادیه جهانی مخابرات و هیئت مقررات رادیویی ۳ اکتبر در بخارست برگزار شد. کشورهای عضو این اتحادیه جهانی در این انتخابات ترکیب این اتحادیه برای سالیان ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۶ را تعیین کردند و در نتیجه ایران نتوانست مانند چهار سال گذشته به عنوان یکی از اعضای شورای حکام برگزیده شود.

در میان ۱۶ کشور آسیایی شرکت‌کننده، ایران با ۹۳ رای در جایگاه پانزدهم قرار گرفت و در نتیجه، در منطقه E که مخصوص کشورهای آسیا و اقیانوسیه است، استرالیا، بحرین، چین، هند، اندونزی، ژاپن، کره، کویت، مالزی، فلیپین، عربستان، تایلند و امارات متحده عربی به عنوان اعضای چهار سال آینده شورای حکام انتخاب شدند.

این شورا با ۴۸ عضو از ۵ قاره جهان نهاد حاکم بر اتحادیه است و برنامه‌های استراتژیک و بودجه ITU را تعیین می‌کند. همچنین بر فعالیت‌ها، سیاست‌ها و استراتژی‌های این سازمان نظارت دارد، گروه‌های کاری را مدیریت می‌کند و پیش‌نویس برنامه‌های استراتژیک و مالی را برای مجموعه‌های دیگر فراهم می‌کند.

اتحادیه بین‌المللی ارتباطات، آژانس تخصصی سازمان ملل برای فناوری اطلاعات و ارتباطات است که از بیش از ۱ قرن قبل وظیفه هماهنگی برای استفاده مشترک جهانی و همکاری‌های بین‌المللی در اختصاص مدارهای ماهواره‌ای و بهبود زیرساخت‌های ارتباطی در کشورهای در حال توسعه بنابر استانداردهای جهانی را بر عهده دارد.

در سال ۱۳۹۷ ایران توانسته بود با ۱۴۶ رای و بالاتر از روسیه، آفریقای جنوبی، لهستان و آذربایجان به عنوان یکی از اعضای شورای حکام برگزیده شود و آنطور که در آن زمان مشاور وزیر ارتباطات مدعی شده بود، که ایران قرار است صدای کشورهای در حال توسعه باشد. پیش از این نیز و در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ ایران به عضویت شورا درآمده بود و دوبار هم پیش از انقلاب عضو این شورا بود.

در انتخابات سال جاری شورای حکام ITU، ایران نتوانست صندلی عضویتی را که بعد از ۱۲ سال به دست آورده بود حفظ کند. حذف ایران از عضویت این شورا در حالی رخ داده که بیش از دو هفته است دسترسی به اینترنت در کشور با مشکلاتی مواجه شده است. علاوه بر قطعی اینترنت همراه در ساعاتی از شبانه‌روز، فیلترینگ نیز شدت گرفته و برخی اپ‌های کاربردی دیگر نیز در این مدت با محدودیت مواجه شده‌اند.
مرجع : تکراتو