پسورد تکراری، بلای جان کاربران
کد مطلب: 19730
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۰
 
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد مردم تمایلی به استفاده از رمزهای عبور متفاوت برای سرویس‌های آنلاین مختلف ندارند و ۶۰ درصد از آن‌ها همچنان از یک گذرواژه‌ی مشابه برای اکثر حساب‌های خود استفاده می‌کنند.
پسورد تکراری، بلای جان کاربران
 
 
Share/Save/Bookmark
زومیت: نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد مردم تمایلی به استفاده از رمزهای عبور متفاوت برای سرویس‌های آنلاین مختلف ندارند و ۶۰ درصد از آن‌ها همچنان از یک گذرواژه‌ی مشابه برای اکثر حساب‌های خود استفاده می‌کنند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، گزارش‌های جدید نشان می‌دهد با وجود تلاش‌های مداوم محققان امنیتی و غول‌های فناوری اینترنت برای تشویق کاربران به استفاده از گذرواژه‌های قوی‌تر و سیستم‌های احراز هویت چند مرحله‌ای برای ایمن‌سازی حساب‌های آنلاین، مردم همچنان تمایلی به استفاده از این روش‌ها ندارند و در تعیین رمزهای عبور، اشتباهات بسیار مهمی مرتکب می‌شوند که حریم‌خصوصی آن‌ها را به‌خطر می‌اندازد.

براساس نتایج یک نظرسنجی جدید، تعداد افرادی که از گذرواژه‌های یکسان برای چندین حساب استفاده می‌کنند، بسیار نگران‌کننده است. اگر شما هم جزو این دسته از کاربران هستید، باید توجه داشته باشید که فقط یک نقص امنیتی می‌تواند حساب‌های شما درمعرض‌ خطر قرار دهد. هکرها نیز از این موضوع اطلاع دارند و از گذرواژه‌های سرقت‌شده‌، به امید دسترسی به سایر سرویس‌های آنلاین محبوب استفاده می‌کنند.

گزارش جدید TechRadar نشان می‌دهد ۶۰ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی این وب‌سایت، اعلام کرده‌اند که از پسورد یکسان در چندین حساب آنلاین، استفاده کرده‌اند. حدود ۴۰ درصد از این گروه توضیح داده‌اند که به خاطر سپردن گذرواژه‌‌های متفاوت برایشان دشوار است. DigitalTrends می‌نویسد، از آنجا که اکثر حساب‌ها به رمزهای عبور پیچیده شامل حروف کوچک، حروف بزرگ، اعداد و نمادها نیاز دارند، انتخاب رمزهای عبور امن که بتوان آن‌ها را به راحتی به یاد آورد، بسیار دشوار باشد. ۲۷ درصد دیگر نیز ادعا کردند که احتمال هک شدن آن‌ها وجود ندارد.

یکی دیگر از جزئیات جالبی که از نتایج نظرسنجی TechRadar به‌دست آمد، تردید کاربران در استفاده از تولیدکننده‌های رمزعبور است که گذرواژه‌های امن را به طور خودکار ایجاد و آن‌ها را برای شما ذخیره می‌کنند. اپل، گوگل، مایکروسافت و اکثر توسعه‌دهندگان مرورگرهای مطرح، این سرویس را به صورت رایگان ارائه می‌دهند. همچنین راهکارهای شخص ثالث مانند LastPass، 1Password و Dashlane وجود دارد که در دستگاه‌های مختلف کار می‌کنند.

درهمین‌حال، شرکت‌های بزرگ فناوری می‌دانند که در هر روز با ۷۹٫۵ میلیون حمله به گذرواژه‌ها مواجه هستیم که نشان‌دهنده شرایط بسیار وخیم در این‌زمینه است. این شرکت‌ها برای رفع مشکل مذکور، در حال کار روی راهکارهای جدید هستند.

اپل، گوگل و مایکروسافت معتقدند که امنیت آنلاین حتی درصورت استفاده از راهکارهای احراز هویت دو مرحله‌ای، همچنان باید بهبود یابد. اتحاد FIDO و کنسرسیوم جهانی وب تصمیم دارند با همکاری رهبران فناوری استفاده از گذرواژه‌ها را به طور کامل کنار بگذارند و مشکلات کنونی استفاده از رمزهای عبور را با بهره گرفتن از روش‌های بیومتریک ازجمله حسگر اثرنگشت یا حسگر تشخیص چشم و سیستم‌های تشخیص چهره حل کنند. به هر حال امیدواریم ویژگی‌هایی مثل Passkeys اپل در iOS 16 و macOS Ventura به پیشبرد این هدف کمک کند.
مرجع : زومیت