معرفی برنامه
پنج آنتی‌ویروس رایگان و خوب برای اندروید
بخش اول
کد مطلب: 19976
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۰
 
با رشد روز‌افزون استفاده از گوشی‌های هوشمند و اندروید و همچنین افزایش تهدیدهای سایبری و اطلاعاتی شاید نیاز باشد که چند آنتی‌ویروس روی تلفن همراه خود نصب کنیم.
پنج آنتی‌ویروس رایگان و خوب برای اندروید
 
 
Share/Save/Bookmark
زومیت: با رشد روز‌افزون استفاده از گوشی‌های هوشمند و اندروید و همچنین افزایش تهدیدهای سایبری و اطلاعاتی شاید نیاز باشد که چند آنتی‌ویروس روی تلفن همراه خود نصب کنیم.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، آیا اندروید امن است؟

پاسخ دادن به این سؤال دشوار است، اما می‌توان با اطمینان جواب داد که اگر گوشی ‌هوشمند خود را روت نکرده و از فروشگاه‌های ناامن اقدام به دانلود و نصب اپلیکیشن نکنید، ریسک آلوده شدن به ویروس و بدافزار را به مقدار زیادی کاهش خواهید داد.

با‌‌‌ توجه‌‌‌‌ به اینکه گوشی‌های هوشمند به بخش جدانشدنی زندگی روزانه ما تبدیل شده‌اند و عملیات‌های حساسی مانند انتقال پول و خرید‌ اینترنتی، اکنون با این دستگاه‌ها انجام می‌شود، نیاز به یک نرم‌افزار امنیتی خوب اهمیت زیادی پیدا می‌کند. با این وجود اگر نکات بالا را رعایت کنید و از اپلیکیشن‌های تأیید شده ازطرف گوگل بهره ببرید ریسک را تا مقدار بسیار زیادی کاهش خواهید داد، ولی خطر کوچک به‌معنای عدم وجود ریسک نیست. به‌هرحال توصیه می‌شود همواره آماده مقابله با چنین خطراتی باشیم.

بعضی از تولیدکننده‌های آنتی‌ویروس به چندین میلیون ویروس و بدافزار شناخته شده برای سیستم‌عامل اندروید اشاره می‌کنند و این مسئله را دلیل مهمی برای استفاده از برنامه‌های خود می‌دانند. بااین‌حال این رقم کاملاً اغراق‌آمیز به‌نظر می‌رسد و بسیاری از این موارد به نرم‌افزار‌های ناخواسته (Potentially unwanted) اشاره دارند و نه بد‌افزارها. اکثر بدافزارها و ویروس‌ها همان نمونه‌های موجود در سایر سیستم‌ عامل‌ها هستند و فقط برای اندروید پورت شده‌اند.

همان‌طورکه اشاره شد، توصیه مهم این است که همواره برنامه‌های موردنیاز خود را فقط ازطریق فروشگاه‌های معتبر دانلود کنید. علاوه‌براین قبل‌از نصب یک اپلیکیشن، سطح دسترسی آن را موردبررسی قرار دهید. به‌عنوان مثال اپلیکیشن سرعت‌سنج نیازی به دسترسی به دفترچه تلفن شما ندارد. همچنین با مطالعه نقد‌های کاربران می‌توانید از سالم بودن اپلیکیشن مطمئن شوید. درست است که با روت کردن گوشی‌هوشمند آزادی عمل بیشتری خواهید داشت ولی بدانید که به همان میزان بدافزارها و ویروس‌‌ها آزادتر خواهند بود.

شایان‌ذکر است که استفاده از واژه ویروس در گوشی‌های اندرویدی تقریباً منسوخ شده است و منظور از این کلمه در بیشتر منابع امروزی، همان بدافزارها هستند.

شاید قبلاُ از آنتی‌ویروس‌های شخص‌ثالث در محیط ویندوز استفاده کرده باشید؛ هرچند که مایکروسافت در سیستم‌عامل دسکتاپ خود از Defender برای افزایش امنیت و شناسایی و ازبین‌ بردن ویروس‌ها و بدافزارها بهره می‌برد. ازطرف دیگر گفته می‌شود مک ویروس نمی‌گیرد و امنیت بسیار خوبی دارد. امکان استفاده از راهکارهای رایگان برای بهبود سطح امنیت رایانه‌ها وجود دارد و با‌‌‌توجه‌‌‌‌‌به نوع سیستم‌عاملی که از آن استفاده می‌کنید گزینه‌های مختلفی دردسترس شما خواهد بود.

ویندوز، مک، اندروید و iOS همگی از راهکارهای مختلفی برای مقابله با بدافزارها و ویروس‌ها استفاده می‌کنند. در برخی از این سیستم‌عامل‌ها، محافظت به‌شکل یک برنامه‌ی آنتی‌ویروس کامل ارائه می‌شود. ازطرف دیگر برخی از سیستم‌عامل‌ها به ابزارهای درونی مجهز شده‌اند که تاحدود زیادی جلوی فعالیت بدافزارها را به‌طور خودکار می‌گیرند. درهرصورت نصب برنامه‌های آنتی‌ویروس شخص‌ثالث می‌تواند به افزایش امنیت دستگاه شما کمک کند.

گوگل پس‌از شناسایی بدافزارها در فروشگاه پلی‌استور خود، آن‌ها را سریعاً حذف می‌کند. نکته مهم این است که بدافزارها ابتدا در این فروشگاه منتشر می‌شوند و گوگل مدتی بعد و پس‌از شناسایی، آن‌ها را حذف خواهد کرد. به‌نظر می‌رسد فرایند بررسی برنامه‌ها در گوگل‌پلی به‌اندازه‌ی اپ‌استور اپل سخت‌گیرانه نیست و بدین‌ترتیب احتمال انتشار بدافزارها در بازار برنامه‌های اندرویدی غول جستجوی اینترنت وجود دارد.

علاوه‌براین بسیاری از افراد، برنامه‌ها و بازی‌های موردنظر خود را از منابعی غیر از گوگل‌پلی دریافت می‌کنند که این امر می‌تواند امنیت دستگاه آن‌ها را بیشتر به‌خطر بیندازد. سرویس Play Protect گوگل، یکی از ابزارهای آنتی‌ویروس شناخته‌شده در اندروید محسوب می‌شود که برای محافظت از دستگاه‌ شما دربرابر بدافزارها طراحی شده است.

به‌نظر می‌رسد راهکار داخلی اندروید، یعنی Play Protect، درحال‌حاضر نمی‌تواند در تشخیص بدافزارها به‌خوبیِ برخی آنتی‌ویروس‌های توسعه‌داده‌شده برای این سیستم‌عامل عمل کند و درنتیجه استفاده از یک آنتی‌ویروس مناسب می‌تواند به بهبود امنیت دستگاه اندرویدی شما کمک کند که با هم با نمونه‌های برتری از آنتی‌ویروس‌های رایگان اندروید آشنا می‌شویم.

برترین آنتی‌ویروس‌های رایگان اندروید

۱. TotalAV
آنتی‌ویروس TotalAV ابزار فوق‌العاده حفاظتی است که می‌توان از آن در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل‌های مختلف استفاده کرد. این برنامه با نظارت دائمی روی دانلودها، فایل‌های اجرایی و فایل‌ها، تهدیدهای بالقوه را شناسایی خواهد کرد. این آنتی‌ویروس همچنین امکان محافظت لحظه‌ای از دستگاه‌های اندرویدی را فراهم می‌کند.


این آنتی‌ویروس به طورخودکار و منظم به‌روزرسانی می‌شود تا همیشه بتواند جدیدترین ویروس‌ها، انواع بدافزارها و تهدیدات امنیتی را شناسایی کرده و آن‌ها را ازبین ببرد. این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد با تنظیم اسکن‌های برنامه‌ریزی شده، سطح امنیت دستگاه خود را ارتقا دهند. این ابزار همچنین در مسدودسازی تبلیغات آنلاین، عملکرد بسیار خوبی دارد.

امکانات:

• پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف
• امکان محافظت لحظه‌ای از دستگاه
• قابلیت حذف بدافزارهای شناسایی‌شده
• پشتیبانی از سیستم تشخیص آنلاین تهدیدهای امنیتی

۲. Bitdefender Mobile Security
برنامه Bitdefender Mobile Security یکی از بهترین آنتی‌ویروس‌ها برای گوشی‌های هوشمند اندرویدی است. این ابزار از دستگاه شما دربرابر هرگونه بدافزار یا ویروسی محافظت خواهد کرد و علاوه بر این مصرف باتری آن بسیار ناچیز است.


امکانات:

• مجهز به VPN داخلی
• امکان قفل دستگاه درصورت سرقت یا گم‌شدن آن.
• تأثیر ناچیز روی مصرف باتری.
• محافظت از حریم‌خصوصی حساب‌های کاربر و بررسی این‌که ایمیل او مورد حمله قرار گرفته است یا خیر.
• سازگاری با اندروید ۵ و نسخه‌های جدیدتر این سیستم‌عامل.

گفتنی است برای استفاده از همه‌ی قابلیت‌های Bitdefender Mobile Security باید به اینترنت متصل باشید.

۳. Avira
این برنامه یکی از بهترین آنتی‌ویروس‌های رایگان اندروید است. این برنامه از حریم‌خصوصی شما محافظت و اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های مخرب را مسدود می‌کند. علاوه‌براین یک VPN رایگان با محدودیت حجم ۱۰۰ مگابایت درهر روز ارائه می‌دهد.


البته مثل اکثر برنامه‌ها با خرید اشتراک پولی می‌توانید از همه قابلیت‌ها و امکانات Avira روی دستگاه‌های اندرویدی خود استفاده کنید و علاوه بر این از خدمات پشتیبانی ویژه برخوردار شوید.

امکانات:

• مجهز به VPN داخلی.
• بهره‌گرفتن از ابزارهای برای ردیابی گوشی‌های سرقت‌شده و گم‌شده.
• اطلاع به کاربر درصورت شناسایی نقص‌های امنیتی.
• امکان قفل‌گذاری روی برنامه‌های دیگر.
• مسدوسازی وب‌سایت‌های فیشینگ و وب‌سایت‌های حاوی بدافزار.

۴. Norton Mobile Security
یکی از بهترین آنتی‌ویروس‌های اندروید Norton Mobile Security است. این برنامه از دستگاه شما دربرابر تهدیدات امنیتی محافظت می‌کند و امنیت شبکه‌های خطرناک وای‌فای را نیز بهبود می‌بخشد. این اپلیکیشن از گوشی شما دربرابر حمله‌های سایبری محافظت کرده و امنیت شما را هنگام مرور وب افزایش خواهد داد.


امکانات:

• فناوری اسکن برنامه‌های محافظت‌شده که گوشی شما را دربرابر هرنوع تهدید امنیتی محافظت می‌کند.
• جلوگیری از حمله‌های سایبری به گوشی.
• اعلام هشدار همگام اتصال به شبکه‌های ناامن وای‌فای.
• شناسایی وب‌سایت‌های مخرب.

۵. Avast Mobile Security
Avast Mobile Security یکی از محبوب‌ترین، سبک‌ترین و قدرتمندترین آنتی‌ویروس‌های رایگان اندروید است. این برنامه امنیت دستگاه‌های اندرویدی را ارتقا می‌دهد و هدف اصلی آن، حفط حریم‌خصوصی، امنیت و عملکردهای گوشی هوشمند شما است.


امکانات:

• شناسایی برنامه‌های مخرب.
• محافظت از کاربر دربرابر پیوندهای آلوده و ناامن هنگام مرور وب.
• بررسی امنیت شبکه‌های وای‌فای.
• امکان نگه‌داری خصوصی سوابق مرور با VPN داخلی.
• امکان اشتراک‌گذاری برنامه با حداکثر ۱۰ دستگاه مختلف.

همه این برنامه‌ها از طریق فروشگاه رسمی اندروید یعنی گوگل پلی قابل دانلود هستند و می‌توانید با بهره گرفتن از این آنتی‌ویروس‌ها با خیالی راحت وبگردی کنید و برنامه‌های مختلفی را که می‌خواهید روی گوشی اندرویدی خود اجرا کنید.
مرجع : زومیت