مشکلات حریم خصوصی اپل که هیچکس از آن‌ها اطلاعی ندارد
کد مطلب: 20068
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۰
 
شرکت اپل همیشه بر احترام به حریم خصوصی کاربران خود تأکید کرده است، اما نوع رفتار این شرکت خلاف این شعار را نشان می‌دهد.
مشکلات حریم خصوصی اپل که هیچکس از آن‌ها اطلاعی ندارد
 
 
Share/Save/Bookmark
زومیت: شرکت اپل همیشه بر احترام به حریم خصوصی کاربران خود تأکید کرده است، اما نوع رفتار این شرکت خلاف این شعار را نشان می‌دهد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اپل همیشه در حرف‌هایش به گونه‌ای سخن گفت است که می‌خواهد شما باور کنید که به حریم خصوصی‌ اهمیت می‌دهد. از سال‌ها قبل، این شرکت تبلیغاتی با مضمون حفاظت از داده‌های کاربران منتشر می‌کند و از رقبایش به‌دلیل سوء استفاده از اطلاعات شخصی کاربران انتقاد و اظهارنظرهای زیادی درباره روش محافظت از کاربران می‌کند.

بدون شک اپل در مقایسه با بسیاری از رقبای خود مانند سامسونگ، داده‌های کاربرانش را با دقت بیشتری مدیریت می‌کند. این شرکت برخلاف گوگل و متا، به کسب‌وکار درآمد از استخراج داده‌های کاربران وابستگی ندارد، اما این موضوع بدان‌معنا نیست که حریم خصوصی شما با استفاده از آیفون به طور‌کامل حفظ می‌شود و برعکس نشانه‌هایی وجود دارد که ثابت می‌کند حریم خصوصی برای اپل فقط یک شعار تبلیغاتی است و حتی این شرکت هم به آن جامه عمل نمی‌پوشاند.

با هم به مرور برخی از مشکلاتی می‌پردازیم که حریم خصوصی کاربران را نقض می‌کند و ممکن است کسی از آن‌ها خبر نداشته باشد.

جمع‌آوری داده‌‌ها برای ردیابی افرادی که با آنان معاشرت می‌کنید
مطالعه‌ای در کالج ترینیتی دوبلین مجموعه داده‌های اپل را در سال گذشته بررسی کرد و درمیان مشکلات مختلف، مشخص شد این شرکت اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کند که می‌تواند برای ردیابی افرادی استفاده شوند که با آنان وقت می‌گذرانید.

این تحقیق نشان داد وقتی وای‌فای روشن است، آیفون شما آدرس MAC وای‌فای همه‌ی دستگاه‌های متصل به شبکه شما را به سرورهای اپل ارسال می‌کند. براساس این مطالعه، اگر خدمات مکان‌یابی را فعال کرده باشید، داده‌ها شامل اطلاعات دقیق موقعیت‌ مکانی (GPS) خواهند بود. این یعنی اگر اپل بخواهد، می‌تواند هرکسی (دوستان و خانواده و همکاران) که در نزدیکی شما است، شناسایی کند.

داگ لیت، استاد کالج ترینیتی، در مصاحبه با ScienceX گفت: اینکه می‌بینیم داده‌های زیادی از آیفون برای اپل ارسال می‌شوند، ناامیدکننده است. فکر می‌کنم کاربران آيفون اغلب باور دارند گوشی‌هایشان از گوشی‌های اندرویدی حریم خصوصی بهتری ارائه می‌دهد و مطمئناً اپل اهمیت این موضوع را همیشه به‌خوبی نشان داده است. بااین‌حال، مطالعه‌ی ما نشان می‌دهد این شرکت تقریباً همان داده‌هایی که گوگل جمع‌آوری می‌کند، از گوشی‌های آیفون جمع‌آوری می‌کند.

اپل عمداً حریم خصوصی iMessage را ضعیف می‌کند
یکی از بهترین ویژگی‌های iMessage این است که مکالمه‌هایتان را به‌طور‌سرتاسری رمزنگاری می‌کند. این یعنی فقط فرستنده و گیرنده می‌توانند محتوای واقعی پیام‌ها را مشاهده کنند و در‌این‌میان هرکسی حتی اپل سعی کند استراق‌سمع کند، تقریباً هیچ بختی برای رسیدن به هدفش نخواهد داشت.

بااین‌حال، امنیت iMessage فقط درصورتی برقرار خواهد بود که طرف مقابل شما نیز از آیفون استفاده کند. اگر با یکی از صدها میلیون نفر از کاربران گوشی‌های اندرویدی چت کنید، پیام‌رسان اپل گفت‌وگوهای شما را به‌صورت پیام معمولی و بدون رمزنگاری ارسال می‌کند؛ پیام‌هایی که مملو از نگرانی‌های امنیتی هستند.

گوگل، سازنده‌ی اندروید، تلاش کرده است با اتخاذ استاندارد جدیدی برای پیام‌های متنی با اپل همکاری کند تا این مشکل برطرف شود؛ البته اپل از این همکاری خودداری کرده است. اخیراً یکی از خبرنگاران از تیم کوک پرسید که اپل چه زمانی مشکل امنیتی iMessage را رفع خواهد کرد و او با کنایه گفت اگر نگران موضوع هستید، آیفون بخرید.

همچنین، اپل می‌تواند برنامه iMessage را برای اندروید منتشر کند؛ اما احتمالاً هرگز چنین کاری را انجام نخواهد داد. اگر برایتان سؤال پیش آمده است که چرا این شرکت چنین اقدامی انجام نمی‌دهد، جواب خیلی ساده است: رقابت. شکایتی که اپل را به اقدامات انحصاری متهم می‌کند، شامل ایمیل‌هایی بین مدیران اجرایی این شرکت درباره‌ی تغییرات احتمالی است. این ایمیل‌ها نشان می‌دهند بخشی از استراتژی iMessage اپل، به دام‌ انداختن کاربران آیفون است.

پرداختن به این مشکل راهی آسان برای بهبود چشمگیر حریم خصوصی برای کاربران اپل است که برخی از آن‌ها ده‌ها‌هزار دلار برای خرید محصولات این شرکت هزینه کرده‌اند. درعوض، به‌نظر می‌رسد اپل عمداً این مشکل را ایجاد کرده است.

تبلیغات هدفمند
احتمالاً با شنیدن نام اپل چندان به موضوع تبلیغات فکر نمی‌کنید؛ اما امکان دارد این موضوع در آینده تغییر کند. اپل پس از به‌زانو‌درآوردن سایر شرکت‌های فناوری که از تبلیغات کسب درآمد می‌کنند، بی‌‌سروصدا شبکه‌ی تبلیغاتی خود را ساخت. این شرکت آگهی‌های بیشتری در اپ‌استور نمایش می‌دهد و قصد دارد تبلیغات را در اپل تی‌وی نیز پخش کند. طبق گزارش‌های اخیر، اپل تلاش می‌کند مهندسان فناوری تبلیغات را از شرکت‌های دیگر جذب کند.

حدس بزنید چه چیزی به همه‌ی این تبلیغات دامن می‌زند؟ داده‌های شخصی شما. اپل تاکنون تبلیغات هدفمند زیادی انجام نداده است؛ اما شما آن را در اپ‌استور مشاهده می‌کنید و نشانه‌های زیادی وجود دارد که گواه می‌دهند تبلیغات بیشتری در راه‌اند.

بر اساس گزارش گیزمودو، اپل برای سیستم تبلیغاتی هدفمند خود از نام، مکان، آدرس، سن، جنسیت، سوابق آگهی‌های مشاهده شده، محصولات و خدمات استفاده‌شده، جست‌وجوهای اپ‌استور و... استفاده می‌کند. این شرکت با بهره‌گرفتن از داده‌های مذکور شما را به بخش‌های مختلف مخاطبان تبلیغاتی اختصاص می‌دهد و از داده‌های مذکور برای ایجاد گزارش‌های انبوه درباره‌ی عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی به آگهی‌دهندگان بهره می‌برد.

سیستم تبلیغاتی اپل کمی خصوصی‌تر از بسیاری از پلتفرم‌های مشابه سایر شرکت‌ها است و وعده می‌دهد اطلاعات شناسایی شخصی شما را با شرکت‌های دیگر به‌اشتراک نگذارد؛ اما یک‌ لحظه هم فکر نکنید که داده‌هایتان به سرورهای اپل ارسال نخواهد شد.

براساس اعلام اپل، کاری که این شرکت انجام می‌دهد، به‌عنوان «ردیابی» به‌حساب نمی‌آید؛ زیرا فقط داده‌هایی را درباره‌ی کارهایی جمع‌آوری می‌کند که مردم درزمینه‌ی محصولات این شرکت انجام می‌دهند.
مرجع : زومیت
 


 
نام :
تلفن همراه :
آدرس ايميل :